S blížící se sezónou sklizně ovoce se zvyšuje zájem o služby v pěstitelských pálenicích. Jak ale upozorňuje Celní správa ČR, tato „kratochvíle“ má svá daňová pravidla.
Jen v Moravskoslezském kraji eviduje zdejší celní úřad celkem 68 pěstitelských pálenic,. V nich si může si fyzická osoba nechat vypálit ovocný destilát. Takový způsob zužitkování úrody je spojen se sníženou sazbou spotřební daně z lihu. Ta činí 162 korun za jeden litr 100% etanolu.
Má to však svá pravidla
Jak upozorňuje Celní správa, jedna ze zákonných věcí, která většinou zájemcům o pálenky uniká a kterou je třeba respektovat, je dodržení jasně vytyčeného období. Jde o tzv. pěstitelskou sezónu, po kterou si pěstitel může nechat vypálit maximálně 30 litrů 100% alkoholu se sníženou spotřební daní.
Pěstitelská sezóna začíná vždy prvního července a končí posledního června sledujícího roku. Nejedná se tedy o klasický kalendářní rok, jak se mnoho pěstitelů mylně domnívá. Z toho důvodu poté dochází k překročení limitu,
uvedl v tiskové zprávě Celní úřad pro Moravskoslezský kraj.
Snížená sazba spotřební daně na maximální množství 30 litrů absolutního alkoholu za pěstitelskou sezónu se vztahuje na domácnost, nikoli na jednotlivce. Podmínka limitního množství na domácnost úzce souvisí s další zákonnou nutností. Tou je vypěstování ovoce pro pálení na vlastním pozemku nebo na pozemku, který je osoba oprávněna užívat. Proto se limit 30 litrů absolutního alkoholu vztahuje na domácnost, nikoli na osobu. Takto vyprodukovaný destilát není povoleno prodávat dál, určen je pouze pro osobní spotřebu.
Pokud je porušena některá z těchto zákonných podmínek, hrozí pěstiteli pokuta. Ta může dosáhnout až půl milionu korun. Zároveň může vystavit nepříjemnostem spojených s doměřením spotřební daně také pěstitelskou pálenici. Ta totiž, při překročení výše uvedeného limitu 30 litrů absolutního alkoholu na domácnost, musí doplatit rozdíl mezi sníženou a základní sazbou spotřební daně z lihu.