Návrh Ministerstva financí ČR týkající se zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů se zástupcům podnikatelů nezamlouvá. Kdo jej odnese nejvíce?
Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) takové opatření poškodí nejvíce malé a střední podniky, stejně tak individuální živnostníky podnikající např. v oblasti sportu, zdraví nebo kultury, pro které jsou benefity zásadním zdrojem příjmů.
Jedná se například o provozovatele fitness center, maséry, pořadatele kulturních akcí, dětských táborů, ale také provozovatelů penzionů a dalších ubytovacích zařízení. Ti všichni případné zrušení zaměstnaneckých benefitů pocítí.
Když zaměstnavatelé podporují sport nebo zdraví, zaměstnanci se těmto aktivitám věnují. Pokud je mají platit přímo ze mzdy, zájem značně slábne,
říká generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová. V případě zrušení daňového zvýhodnění přestanou firmy benefity poskytovat a zaměstnanci tak tyto služby budou vyhledávat výrazně méně.
Populární nástroj pro zlákání zaměstnance
Zaměstnanecké benefity jsou populárním nástrojem, který umožňuje přidat zaměstnanci něco navíc nad rámec mzdy. Benefity mohou také poskytovat všechny firmy bez ohledu na svou velikost.
Mzdovým nabídkám korporátů nemohou malé a střední podniky konkurovat. Pokud zde daňová úleva nebude, malé a střední firmy si zkrátka nebudou moct benefity dovolit a nedostatek pracovníků se u nich projeví ještě mnohem razantněji,
dodává Svobodová.
Benefity jsou již nyní poskytovány z čistého zisku firem po zdanění. Zrušení daňového zvýhodnění by znamenalo, že přestanou být pro zaměstnavatele ekonomicky výhodné a racionální. Jejich zdanění by totiž bylo vyšší než v případě poskytované mzdy.