Zvažme u některých daní zavedení inflačních koeficientů, říká NKÚ

4. 9. 2023

Sdílet

4.9.23 /2x/ Nárůst, graf, zvýšení, trend, úspěch, zisk Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by měl stát u některých daní, které kvůli své konstrukci ztrácejí na významnosti, zvážit zavedení inflačních koeficientů. Týká se to například majetkových či ekologických daní. 

Stát by měl dle NKÚ zvážit inflační koeficienty

NKÚ ve svém Stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2022 mimo jiné vyzval vládu, aby zvážila zavedení inflačních koeficientů u vybraných daní. S ohledem na zkušenosti vyplývající z vysoké míry inflace během celého roku 2022 by mělo být také zváženo, které daně kvůli své konstrukci reálně ztrácejí na své významnosti, a u těchto daní případně zavést indexační mechanismy, respektive inflační koeficienty. To se mimo majetkových daní týká i ekologických daní, které jsou v rámci mezinárodního srovnání také stále velmi nízké, uvedl NKÚ. 

Inflační koeficient se plánuje u daně z nemovitostí

Inflační koeficient už plánuje vláda zavést u daně z nemovitých věcí. Inflační koeficient se má vypočítávat jako podíl bazického úhrnného indexu k měsíci květnu roku předcházejícímu zdaňovacímu období a základu 100, přičemž se tento výsledek zaokrouhlí na jedno desetinné číslo směrem dolů. Referenčním měsícem pro určení inflačního koeficientu pro následující zdaňovací období bude tedy vždy měsíc květen.

Zároveň právní úprava zamezuje meziročnímu snížení inflačního koeficientu, v případě deflace zůstane koeficient stejný. Dále se má stanovit inflační brzda pro případ pádivé inflace v meziroční výši převyšující 20 %. V takovém případě se meziročně zvýší inflační koeficient pouze o 20 %. Inflace, která by nebyla daný rok započtena do výše inflačního koeficientu, však „nepropadá“ a projeví se s odkladem v následujících letech, dodává důvodová zpráva.

Příklady z důvodové zprávy

Rok Meziroční inflace/deflace (květen – květen) Hodnota bazického úhrnného indexu Výše inflačního koeficientu pro následující období
2024 23,5 % 123,5 1,2
2025 26,3 % 155,9 1,4
2026 12,2 % 175 1,6
2027 7,1 % 187,4 1,8
2028 6,8 % 200,2 2
2029 –0,8 % 198,6 2
Komu nakonec vzroste daň z nemovitostí více, než bylo původně navrhováno? Přečtěte si také:

Komu nakonec vzroste daň z nemovitostí více, než bylo původně navrhováno?

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).