OSVČ, které chtějí do paušálního režimu nově vstoupit od roku 2023, musí finančnímu úřadu podat oznámení o vstupu do paušálního režimu. Pro rok 2023 je nutné podat oznámení do 10. ledna 2023.
Tři měsíce na rozmyšlenou
Na rozmyšlenou, zda vstoupit do paušálního režimu či nikoli, mají poplatníci už jen 3 měsíce. Paušální daň pro OSVČ, která se skládá z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun, bude v roce 2023 6208 Kč měsíčně (3386 Kč sociální pojištění, 2722 Kč zdravotní pojištění a 100 Kč daň z příjmů).
Podmínky pro vstup do paušálního režimu
Institut paušální daně nemohou využít všechny OSVČ. Paušální daň mohou aktuálně využít OSVČ, které mají příjmy do 1 milionu korun. Na paušál naopak mohou zapomenout plátci DPH (nárok nemají ani dobrovolní plátci DPH) i ti, kteří mají i registrační povinnost k DPH, s výjimkou registrační povinnosti identifikované osoby.
Zároveň OSVČ nesmí být dlužníkem, vůči kterému bylo zahájeno insolvenční řízení. OSVČ nesmí být ani společníkem veřejné obchodní společnosti, nesmí být ani komplementářem komanditní společnosti a nesmí vykonávat činnost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti. S výjimkou příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. To znamená, že OSVČ, které zároveň pracují na dohody, mají nárok jen tehdy, pokud je dohoda o pracovní činnosti s odměnou do 3500 Kč a dohoda o provedení práce do 10 tisíc Kč měsíčně.
Paušální režim se možná od roku 2023 změní
Je však nutné brát v potaz, že se podmínky paušálního režimu OSVČ mohou pro rok 2023 změnit. Ve Sněmovně totiž čeká na projednání vládní návrh, který zvyšuje hranici pro povinnou registraci k DPH na 2 miliony korun a v návaznosti na to by na stejnou úroveň měl vzrůst i limit pro paušální daň OSVČ.
Novela počítá s tím, že kvůli širokému rozpětí příjmů paušalistů nebude měsíční paušální záloha pro všechny OSVČ ve stejné výši, jako je nyní, ale zavedou se 3 pásma odvozená od výše a charakteru příjmů poplatníka.