Zvyšte slevu na dani a převádějte ji do bonusu, radí experti

20. 11. 2024

Sdílet

20.11.24 /3x/ růst, graf, radost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Jedním z problémů tuzemského daňového systému je, že nadměrně daní nízkopříjmové a částečné úvazky. Experti proto navrhují zvýšit základní slevu na poplatníka a převádět ji do bonusu.

Česko nadprůměrně daní nízkopříjmové

OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) už řadu let upozorňuje, že Česko nemá dobře nastavený daňový mix. Podle OECD se ČR až příliš spoléhá na sociální pojištění. Právě kvůli pojistnému pak velkou část mzdových nákladů zaujímají odvody státu, což brzdí hospodářský růst. Zdanění práce je vyšší oproti průměru OECD u všech příjmových skupin zaměstnanců, nejvíce však u nízkopříjmových.

Autor: OECD, podle licence: Public Domain
Zvyšte daňovou progresi a daň z nemovitostí, snižte sociální odvody, radí Česku OECD Přečtěte si také:

Zvyšte daňovou progresi a daň z nemovitostí, snižte sociální odvody, radí Česku OECD

Zvyšte slevu na dani, radí experti

Právě změny u zdanění práce, které by většině zaměstnanců snížily daně, navrhují experti PAQ Research. Konkrétně by dle jejich návrhu reformy klesly odvody 78 % zaměstnanců, v průměru o 5 až 7 tisíc Kč ročně. Nejvíc by zdanění kleslo u spodní pětiny zaměstnanců, naopak pětině zaměstnanců s nejvyššími příjmy by mírně vzrostlo.

V hlavní tzv. „vyvážené“ variantě je navrhováno zvýšení základní slevy na poplatníka z 30 840 Kč na 37 196 Kč a vyplacení nevyčerpané slevy na poplatníka v daňovém bonusu, podobně jako to nyní funguje u daňového zvýhodnění na děti. Návrh dále obsahuje změnu podmínek pro vyplácení daňového bonusu, kdy by se zrušila podmínka příjmu minimálně v úrovni šestinásobku minimální mzdy by se zrušila. Maximální výše bonusu by byla ve výši odvedeného pojistného tak, aby nikdo od státu v bonusu nedostal více, než odvedl, doplňuje PAQ Research.

Součástí vyvážené varianty je i „vyprchávání” slevy na poplatníka při vyšších příjmech, kdy by se výše aplikovatelné slevy na poplatníka začala snižovat od průměrné mzdy až do trojnásobku průměrné mzdy, kdy by plně vymizela. U daňového zvýhodnění na děti pak PAQ Research navrhuje sjednotit výši slevy na každé dítě na úroveň 19 846 Kč a pro děti do 3 let zavést dodatečnou slevu ve výši 24 840 Kč. Všechny slevy by se dle představ expertů měly navázat na hodnotu průměrné mzdy a pravidelně se tak valorizovat.

Některé slevy a nezdanitelné částky zrušme, radí PAQ

Na druhé straně návrh obsahuje i zrušení slevy na nepracující/ho manžela/ku, o kterou domácnosti dnes přichází s návratem manžela/lky na pracovní trh a kterou nemohou využít samoživitelé a kterou by měla kompenzovat již dodatečná sleva na děti do 3 let (viz výše). Navrhujeme zrušit odpočty hypotečních úroků. Alternativou by mohl být americký systém podpory prvovlastníků. Dále navrhujeme kvůli nesystémovosti zrušit odpočty plateb životního pojištění. Odpočty z penzijního spoření a DIP navrhujeme převést do slevy s maximální výší 7 200 Kč ročně tak, aby maximální výše úlevy byla stejná nezávisle na příjmu, doplňuje v návrhu PAQ Research.

V neposlední řadě se v návrhu nachází i odpuštění části sociálního pojištění (6,5 % z hrubé mzdy placených zaměstnancem) od trojnásobku průměrné mzdy a naopak zachování části placené zaměstnavatelem (24,8 %) i nad čtyřnásobkem průměrné mzdy.

Souhlasíte se zrušením slevy na dani na manželku (manžela)?

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).