Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se nezamlouvá vládní návrh na konsolidaci veřejných financí. Podle AMSP ČR totiž negativně dopadne hlavně na drobné podnikatele.
Vyměřovací základ zvyšte jen bohatším OSVČ, žádá AMSP ČR
AMSP ČR žádá vládu, aby zvážila alternativní způsoby konsolidace státních financí a aby se změny co nejméně týkaly OSVČ a malých a středních podniků. AMSP ČR například odmítá jak nárůst minimálního vyměřovacího základu OSVČ z 25 na 40 % průměrné mzdy, tak plošné zvýšení vyměřovacího základu OSVČ na sociální pojištění o 10 %. AMSP ČR místo toho navrhuje zvýšení vyměřovacího základu až u osob s příjmem nad 2 miliony korun.
Hranici obratu na 2 milionech korun navrhuje s ohledem na stejný limit u dalších povinností nebo výhod, jako jsou možnost využívání paušální daně nebo využití výdajových paušálů. V obou zmíněných případech se jedná o snižování administrativní zátěže pro podnikatele a také jednodušší kontrolu ze strany státní správy. Stejně tak by měla být nastavena hranice vyměřovacího základu, neboť právě na pomyslné hranici 2 milionů se OSVČ stává „velkým“ OSVČ, resp. při překročení této hranice se obvykle transformuje na s.r.o.,
vysvětlila AMSP ČR.
Podnikatelům se nezamlouvají ani další změny
Asociace by dále ráda zachování dohody mimo pracovní poměr na stávající úrovni, jelikož podle ní při navrhované změně (limity pro více dohod a nutnost dohody hlásit úřadům) ztratí firmy jeden z mála flexibilních nástrojů pro ad hoc zaměstnávání.
AMSP se nezamlouvá ani zrušení daňového osvobození benefitů a omezení osvobození při prodeji cenných papírů a podílů v obchodních společnostech. Nadále by měl být prodej obchodních společností či jejich akcií, které vlastník vlastní více než 3/5 let, zcela osvobozen od daně. Toto osvobození je důležité, aby i nadále byla Česká republika domovem pro start-upy a i nadále zůstávaly významné společnosti daňovými residenty v ČR,
uzavřela AMSP ČR.