Nechápu a zajímá mě, jak se dá vydělat na "poklesu cen"? (viz "kšeft" 8 nebo 10)
Např. u toho Enronu - když jeho cena bude už jen klesat, z čeho můžu mít jako spekulant zisk? Děkuju za vysvětlení absolutnímu laikovi.
no vždyť je to tam celkem jednoduše vysvětleno:)
1. půjčíš si akcie (u nichž předpokládáš propad)
2. okamžitě je prodáš - máš prachy
3. počkáš až se propadnou a nakoupíš je zpátky za mnohem míň peněz než stály před propadem (tvůj zisk je rozdíl mezi prodejmí a nákupní cenou, dejme tomu když jsi akcie prodal za 50 a pak zpět nakoupil za 20 tak jsi vydělal 30)
4. vrátíš je zpět brokerovi
5. tradá, jsi legální boháč
to je ale dost riskantní strategie.
pominu nikoli nepravděpodobnou variantu, že cena akcie, kterou jsem si vybral, poroste.
ale hlavně.
co když po polesu ceny akcie mi nikdo ty podhodnocené akcie neprodá, protože je budou radši držet, a spekulovat na růst ceny zpět na původní hodnotu?
a pokud mám akcie jen půjčené - co když je broker bude chtít vrátit dřív, než klesne jejich cena na polovinu hodnoty, aby si je prodal sám při svém stoploss?
nevidím v tom žádnou přidanou hodnotu proti jakékoliv jiné spekulaci.
Tohle nejspíš řeší smlouva s brokerem--půjčím si akcie na nějakou dobu a za to půjčení zaplatím nějakou sumu. Vlastně jako normální půjčka peněz. Broker si musí ohlídat, jestli je taková smlouva výhodná.
Ještě existuje varianta, kdy se totéž dělá bez vědomí majitele/správce akcií (broker udělá takovou výpůjčku na vlastní pěst), ale to je snad zakázané všude na světě.
Riskantní strategie to jistě je, ale to je jako se vším. Dá se pohádkově zbohatnout, nebo taky zchudnout.
Ano, je to VELMI riskantní strategie. Zatímco při sázce na růst můžu prodělat maximálně to, co jsem investoval (koupím akcii za 100 a ona místo toho, aby vzrostla, tak spadne na nulu), při sázce na pokles nikdy nevím, kde hodnota akcie zastaví (koupím akcii za 100 s tím, že poklesne, ale její hodnota - v důsledku nových informací - vzroste třeba i na 1000).
V důsledku riziko long i short pozice nevyplývá ze změny ceny instrumentu, ale z ochoty investora riziko přijmout. A to je prakticky stejné pro oba směry. Míra rizika se kontroluje stop loss příkazem, který zavře pozici, když je již riziko neúnosné.
Speciélně u derivátů (zmíněná ropa např.) riziko kontroluje i broker, protože držená pozice má řádově větší hodnotu než zaplacený margin (záloha). Ta je taky symetrická pro long i short.
Takže se dá říct, se short obchod nese stejnou míru rizika jako long obchod.
To není tak úplně pravda. U intraday obchodů možná ano, ale když je ten short delší a následující obchodní den začne obrovským gapem nahoru, tak mi stoploss moc nepomůže a ztráta může být obrovská. No a pokud je to ještě na páku tak to může znamenat likvidaci obchodního účtu.
když někdo vsadil na nějakou budoucí událost a vydělal na neznalosti nebo smůle druhých. Tedy ne na tom, že by někdo nesl na trh svou kůži a zavedl celosvětově používaný operační systém nebo ve svých firmách začal vyrábět něco všestranně užitečného.
to jsi uhodil hrebicek na hlavicku - to je presne o co v obchodech s akciemi a predevsim TAKOVYCH obchodech s akciemi jde. Kdo na zbohatne spekulovanim s akciemi de facto zbohatne na ukor jinych akcionaru.
Jedina vyjimka je, kdyz drzis akcie delsi dobu a dostavas dividendy. Tam bohatnes na tom, ze firma jejiz akcie drzis vydelava (napriklad tim, ze neco vyrabi). Samozrejme se nesmi jednat o akcie banky :-).
Ano, je to tak, oni ti bolsevici meli v tomhle bode naprostou pravdu, ze burziani a spekulanti jsou pakaz a skudci lidu.
Byla doba, kdy se za tohle v USA veselo a lyncovalo, dnes kdyz FED tiskne penize a vydelava na tom, nebot je to jejich produkt, ktery za naklady vyrobi a za hodnotu proda je zvrhlost, kterou by maly USA napravit jako 1. ... jenze za tohle se zabiji, viz Kennedy a nebo odvolava z fci prezidentu ci uredniku.
Nebo takove nepratelske prevzeti, vase firma momentalne vykazuje minimalni zisk, ale protoze je to stara a velka fabrika, tak pozemek ma 3x vetsi cenu, nez cena akcii na burze ... takze skoupime, zavreme, znicime prodame pozemek vydelame a po nas potopa.
Banky ... tak ty taky pujcuji vic, nez maji.
Inflace, diky tomu, ze se do obehu dava cim dal vice penez, tak FED je vytiskne, pujci bankam, lide si je pujci za tzv. momnetalni cenu, ale ona uz je nizsi, jenze o tom nikdo nevi, tim vznika inflace, coz zaruci to, ze lide si na duchod budou sporit do fondu, kde nevydelaji ani korunu, ale alespon pokryji inflaci ... kdyby tohle nebylo, stacilo by si penize nechat doma a pak by mely stejnou hodnotu.
Zlato ani diamanty nejsou reseni, az to tak udelaji vsichni, ze si koupi zlato a jine drahe kovy, ci drahokamy, tak si bankeri zajisti, ze to nepujde prodat za tu cenu, za kterou to prodavaji oni.
RESENIM JE SMENNY OBCHOD jako hlavni prijem a penize jako vedlejsi.