Po mnoha průtazích schválila včera sněmovna ve 3. čtení návrh zákona o evidenci tržeb. U podnikatelů ihned vyvstala spousta otázek, které s elektronickou evidencí souvisejí. Tady je náš výběr nejčastějších dotazů a odpovědí.
1. Musím mít v případě EET trvalé připojení k internetu?
Ano. Elektronická evidence tržeb je postavena na elektronické komunikaci mezi Vaším pokladním systémem a servery Finanční správy. Výjimku mohou tvořit ti podnikatelé, u kterých není možné trvalé připojení k internetu zajistit, v tom případě musí takový podnikatel požádat Finanční správu o výjimku, tedy vedení tržeb ve zjednodušeném režimu.
2. Co znamená v případě EET autentizace?
Jedná se o přístupové údaje k technickému zařízení správce daně. Zjednodušeně řečeno, budete od Finanční správy potřebovat přístup tak, abyste jí mohli data o svých tržbách odesílat. Poplatník je povinen o autentizační údaje požádat.
3. Co je certifikát k EET?
Na základě autentizačních údajů získá poplatník jeden nebo více certifikátů pro evidenci tržeb, které slouží k autentizaci datových zpráv.
4. Co když vypadne internetové připojení a moje pokladna tak nebude moci údaje o tržbách odesílat?
V případě, že dojde k poruše k síťové konektivitě (tedy selže připojení k internetu), je poplatník povinen zaslat správci daně datovou zprávu do 48 hodin a není povinen uvádět na účtence fiskální identifikační kód.
5. A co je tedy ten fiskální identifikační kód?
Jedná se o unikátní kód účtenky.
6. Musím nějak zákazníkům sdělovat, že jsem povinen k elektronické evidenci tržeb?
Ano. Podnikatel je povinen uvádět na místě, kde se provádějí evidované tržby, informační oznámení, které je dostatečně viditelné a čitelné. U tržeb evidovaných na internetu, je nutné toto informační oznámení také umístit na web.
7. Jaký je rozdíl mezi informační a oznamovací povinností u EET?
U informační povinnosti poskytujete zákazníkům informaci o tom, že evidujete tržby, u oznamovací povinnosti musíte správci daně nahlásit všechny provozovny, v nichž se přijímají evidované tržby, včetně internetových stránek, prostřednictvím kterých se evidované tržby rovněž přijímají.
8. Co když zapomenu na svoji provozovnu informační povinnost o evidenci tržbu umístit?
V tom případě vám hrozí pokuta až ve výši 50 tisíc korun.
9. Jaká je nejvyšší pokuta v souvislosti s EET?
Nejvyšší pokuta je stanovena až do výše půl milion korun a to v případě, že závažným způsobem úmyslně ztížíte nebo zmaříte evidenci tržeb.
10. Co když se při účtování tržby spletu, lze tuto tržbu stornovat?
Ano, tržbu lze stornovat. V tom případě je taková tržba evidovaná jako záporná.
11. Musím si k evidenci tržeb pořizovat speciální pokladnu?
Ne. Na rozdíl od registračních pokladen umožňuje elektronická evidence tržeb použít i aplikace, které prostřednictvím internetové konektivity komunikují s Finanční správou. Jste však povinni vystavit účtenku. Budete tedy potřebovat i tiskárnu. Můžete si však pořídit přenosnou, která komunikuje s aplikací například prostřednictvím bluetooth.
12. Říkalo se, že EET se týkat řemeslníků nebude, teď se ale všude píše, že se to dotkne i nás. Co je na tom pravdy?
Sněmovna před finálním schvalováním návrhu zákona o evidenci tržeb odklepla také jeho pozměňovací návrhy. A mezi ně patří i to, že elektronická evidence automaticky dopadne právě i na řemeslníky. Povinni k EET budou 18 měsíců od účinnosti zákona, tedy od doby, kdy začne evidence tržeb reálně fungovat.
13. Dotkne se evidence tržeb i stánkářů?
Ano. EET budou muset vést všichni podnikatelé, kteří, zjednodušeně řešeno, přijímají tržby v hotovosti (ale též platební kartou a dalšími podobnými prostředky). EET naopak nemusí řešit ti podnikatelé, kteří dostávají peníze jen bankovním převodem.
14. Budou náklady na EET podnikatelům nějak kompenzovány?
Jednak se snižuje DPH pro restaurační služby z 21 na 15 % (s výjimkou alkoholických nápojů). Ostatním podnikatelům pak musí stačit jednorázová sleva na dani na evidenci tržeb. Její výše činí 5 000 Kč, přičemž maximálně může dosáhnout částky ve výši kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka.
15. Je na internetu k dispozici ucelený přehled o evidenci tržeb?
Oficiální zdroj informací o EET nabízí Finanční správa. Ucelený přehled o EET pak nabízí také server Podnikatel.cz ve svém průvodci o elektronické evidenci tržeb, který se bude stále rozšiřovat.