Já nerozumím těm argumentům. Jsou zde velké rozpory v počtech podnikatelů. Domnívám se, že jestli něco daňová správa ví s naprostou určitostí,jsou počty podnikatelů, neboť tito podávají adresná daňová přiznání s uvedením jestli je tato činnost hlavní výdělečnou činností a nebo jen doplňkovou. Jak potom může být rozdíl v desítkách nebo dokonce stovkách tisíc podnikatelů?
Buď lžou jedni nebo druzí. Ale ono to vyplave jak volej nad vodu. Říkal už Josef Švejk.Někdo tady tu vodu kalí. U zaměstnanců to zjistit nejde, protože daně firmy odvádí souhrně.Takže hlavně klid a Míru zdar.
Státní správa neví s naprostou určitostí nic, dodnes není schopna vyřešit ani duplicitní rodná čísla.
Rozdělení na hlavní a vedlejší činnost je dnes také divné, protože při souběžném zaměstnání a OSVČ je tato činnost vždy považována za vedlejší, bez ohledu na poměr příjmů z obou zdrojů.
Stát lže vždy. Jediné jak lze docílit přijmu 18 miliard z EET je rozdat alespoň 36000 půlmilionových pokut za špatné odeslání jedné transakce. Ono stačí, když ji EET systém ignoruje jako duplicitní a nedá o tom ani vědět, ale o těhle fintách se v dokumentaci nedočtete, to nakonec prozradili jen v nějakém videu.
Asi tak.
Jednoduché vysvětlení proč se nezapojilo 250 000 podnikatelů do EET. Smutné je na tom, že to FŘ neví . Náš příklad : Máme s.r.o. které se zapojilo do EET v polovině 12/2016 i když povinnost máme 03/2017. Jsme 4 společníci a všichni máme ŽL přesto nikdo z nás se jako OSVČ NEZAPOJIL A NEZAPOJÍ do EET.
To znamená 5 subjektu a zapojil se jen jeden !!!
Na druhé straně, já spadám do 3. vlny (03/2018) a zaregistrovaný jsem, kdybych náhodou chtěl prodat třeba židličku z kanceláře v komisi přes bazar, neb nemám náladu se dohadovat s nějakým pochybným narušeným orgánem, zda to spadá či nespadá do EET ;-).
Ale evidované mám jen dvě tržby, a to omylem zaúčtovanou 1,00 Kč při nastavování aplikace, a opravnou účtenku -1,00 Kč, napravující omyl. Tedy ve výsledku nula.
A předpokládám, že do mého odchodu do důchodu to tak i zůstane, protože mé příjmy jdou prakticky 100% přes účet a hotovostní příjem mám jednou za několik let (poslední tuším v r. 2012), když se náhodou objeví někdo bez účtu a jde o malou částku.
Finanční správa udělala pro druhou vlnu jako "kvalifikovaný odhad" prostý součet těch podniků, které vykázaly odpovídající kódy NACE.
Ale již neřešila, že větší než zanedbatelná část "stravovacích zařízení" provozuje i maloobchod, čili že tyto podniky už zaevidované jsou, že větší než malé množství živnostníků má ke službě ještě nějaký drobný doplňkový prodej, a proto začnou evidovat tržby až ve 4. vlně, byť tu obchodní činnost vykazují. A konečně, patrně vůbec neměla přestavu o tom, v jakém rozsahu se v ČR platí za zboží převodem a v jakém hotově, protože to se do daňových přiznání nikde nepíše. (A platba převodem EET nepodléhá.)
A od zeleného stolu v pražském akváriu také nemusí být úplně zřejmé, že 10500000 obyvatel státu : 250000 obchody = 42 obyvatel na obchod, tedy že třeba v takové vesnici se 420 dušemi, kde je s velkou bídou jeden konzum a víc ani Ň, by podle jejich předpokladu mělo být těch obchodů 10. A tedy, že selským rozumem je možná něco na tom číslu špatně.