19 milionů stále leží ladem, 2 tisíce lidí nepožádalo o peníze z druhého pilíře

21. 2. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Přestože už je druhý penzijní pilíř zrušený 4 roky, 2 tisíce lidí stále nepožádalo o vrácení peněz. Jde přitom dohromady o 19 milionů.

Aby mohla finanční správa peníze vrátit, musí o ně poplatníci požádat místně příslušný finanční úřad. Pokud poplatníci o vrácení peněz nepožádají do konce roku 2023, propadnou státu.

O vrácení peněz je nutné požádat

Možnost spořit si v druhém důchodovém pilíři zavedla od roku 2013 vláda Petra Nečase. Sobotkova vláda však druhý pilíř v roce 2016 zrušila. Do konce roku 2016 vracely naspořené prostředky penzijní společnosti, počátkem roku 2017 byly nevypořádané prostředky převedeny na finanční úřady. Aby mohl berňák peníze vrátit, musí o něj poplatník požádat. Doposud tak neučinilo 1915 účastníků druhého pilíře. K 31. 1. 2020 činil přeplatek za všechny finanční úřady celkem 18 820 322 Kč.

Přestože jsou informace o možnosti vyplacení nevypořádaných prostředků z II. pilíře zveřejněny na úředních deskách finančních úřadů a vývěskách územních pracovišť, finanční správa chce ještě poplatníky aktivně oslovit. V rámci klientského přístupu jsme se rozhodli, že poplatníky, na které máme kontakt, nyní budou finanční úřady o existenci přeplatku a nutnosti požádat o vrácení informovat i telefonicky a e-mailem, dodala generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Přeplatky, o které si poplatníci nepožádají, budou v souladu s daňovým řádem, po 6 letech od konce roku 2017, převedeny do státního rozpočtu. Celkově se do druhého pilíře zapojilo 85 tisíc občanů, kteří si v něm za tři roky fungování naspořili 3,4 miliardy Kč (vč. úložky státu).

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).