Zákon o evidenci tržeb možná dozná změn. Hned dva politici přicházejí s novelou zákona o evidenci tržeb. Celkem by se mělo jednat o dvě výjimky. První by platila pro živnostníky s příjmy do jednoho milionu korun, druhá by se vztahovala na prodejce na farmářských trzích.
Psali jsme: Jurečka chce výjimku z #EET, evidence by se neměla týkat farmářských trhů
Chceme výjimku pro farmářské trhy, říká ministerstvo zemědělství
Změnu v oblasti elektronické evidence tržeb již dříve ohlásil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ta by z povinnosti vést elektronickou evidenci tržeb (EET) vyjmula farmářské trhy. Už nyní zákon obsahuje tržby, které jsou z evidence vyloučené. Jde například o tržby bank, pojišťoven nebo třeba z provozování veřejných toalet. Vláda navíc může stanovit nařízením, že některé tržby budou z evidence dočasně vyloučeny.
Ministerstvo zemědělství tak vyslyšelo Asociaci farmářských tržišť, která sdružuje pořadatele farmářských trhů v České republice. Podle asociace totiž elektronická evidence tržeb omezí nabídku tradičních českých potravin na farmářských trzích.
Čtěte také: #EET farmářské trhy nezničí, tvrdí ministerstvo. Náklady si prý odečtou z daní
Jedním z hlavních důvodů jsou vysoké náklady na pořízení technologie k EET. Náklady jsou pro mnohé z nich vyšší než je samotný zisk. Pro drtivou většinu malých pěstitelů a nejmenších výrobců potravin představují farmářské trhy jediné odbytové místo, kde mohou prodat svou produkci nebo sezónní přebytky, a své zboží nabízejí třeba jen několik týdnů nebo měsíců v roce,
vysvětlil již dříve předseda Asociace farmářských trhů Jiří Sedláček ze spolku Archetyp a provozovatel farmářských trhů Jiřák a Náplavka.
Psali jsme: Náklady na #EET? Pro vesnické potraviny nejméně 20 tisíc korun, tvrdí asociace
Výjimka také pro živnostníky s příjmy do 1 milionu, navrhuje opoziční TOP 09
Druhý návrh na novelu zákona o evidence tržeb pak vychází z pera opozičního poslance Miroslava Kalouska, respektive ze strany TOP 09. Podle ní by EET neměli podléhat živnostníci, kteří nemají příjmy vyšší než jeden milion korun a nejsou plátci DPH.
Podle TOP 09 nebude mít tento návrh dopad na veřejné rozpočty. Naopak se díky tomu zamezí uzavírání provozoven a drobní podnikatelé nebudou nuceni ukončit provoz. Pro ně je podle Miroslava Kalouska EET likvidační.
Aby jednotlivé návrhy prošly Parlamentem, musí najít podporu i v širším politickém spektru, především pak ve vládní koalici a u ministra financí Andreje Babiše. Ten se k návrhům zatím nevyjádřil.