V Česku se rozrůstá byznys s tzv. firemními databázemi volně dostupnými na internetu. Oproti oficiálním veřejným záznamům a rejstříkům nabízejí zajímavé služby, jako je zjištění napojení jednatelů či společníků firem na další společnosti, hlídač změn na vybranou firmu, či zjištění, co se o firmě píše v tisku. Základní verze těchto rejstříků je z větší části zdarma, v placené získají uživatelé další nadstandardní služby.
1) Detail.cz
Jednoduché rozhraní s výpisem detailů firmy na jedné stránce nabízí Detail.cz, tento projekt je úzce propojen s komerčním databází Merk.cz. Detail.cz eviduje ve své databázi celkem 2 132 751 subjektů. Z tohoto počtu je 1 521 602 fyzických osob, s.r.o. eviduje 348 831 a akciových společností 23 006 .
Informace databáze přebírá kromě veřejnýcz zdrojů také například z médií, blogů, sociálních sítích ale i firemních webů. Důležitou součástí této databáze jsou mapové podklady. Aktualizace probíhá nepřetržitě – celý systém běží online, nic si neinstalujete do počítače. To nám umožňuje dodat vždy nejčerstvější data. Máme jednu databázi. Denně máme několik desítek tisíc aktualizací. Například každý telefon zvládneme ověřit 1× za 3 měsíce,
přiblížil serveru Podnikatel.cz systém aktualizace dat Jaroslav Holý, marketing manager společnosti IMPER CZ, která databázi Detail.cz provozuje.
Detail.cz navíc nově zpřístupnil doplněk pro prohlížec Google Chrome, který poskytne informace o firmě, kterou si právě uživatel prohlíží, v reálném čase.
2) Informaceofirmach.cz
Další firemní databází je nový produkt z dílny společnosti CRIF – Czech Credit Bureau dostupný na adrese informaceofirmach.cz. Databáze obsahuje celkem 4 miliony českých ale také slovenských subjektů. Z tohoto počtu je přibližně 1 milion českých a slovenských firem a zbývající subjekty patří do kategorie živnostníků a OSVČ (živnostníky a OSVČ databáze nerozlišuje).
Na portálu informaceofirmach.cz jsou ve volném přístupu informace z Obchodního rejstříku, Živnostenského rejstříku, ČSÚ a Registru ekonomických subjektů. Registrovaní uživatelé mají navíc k dispozici Semafor Cribis, jehož výpočet se provádí na základě negativních informací z dalších zdrojů, jako je například Insolvenční rejstřík nebo dlužnické databáze,
říká Přemek Cenkl, marketingový ředitel společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Podle něj je tato databáze aktualizována nepřetržitě, nově vzniklé subjekty jsou přidány ihned, jakmile jsou dostupné i ve veřejných rejstřících, z nichž databáze čerpá.
3) Daty.cz
Za inovátorský projekt lze považovat portál Daty.cz. Ten opět ve velmi jednoduchém rozhraní nabízí kompletní a graficky přehledný výpis informací o vybraném subjektu. Databáze obsahuje celkem 3 641 626 subjektů, z toho z toho 2 718 652 jsou osoby, které mají IČO a 922 974 firmy a další subjekty.
Jak upřesnil pro server Podnikatel.cz Václav Prak, obchodní ředitel Daty.cz, data se v aplikaci aktualizují denně a automaticky. Dohromady máme napojených celkem 15 zdrojů,
doplnil Prak.
Daty.cz kromě prohlížení informace o firmách nabízejí i možnost sledování. Po registraci si uživatel zvolí firmu, kterou chce sledovat a systém pak automaticky zasílá notifikační e-mail v případě, že u vybrané společnosti dojde k jakékoli změně. Počet sledování je omezen. Pokud uživatel chce sledovat více firem, musí už využít placenou verzi.
4) Rejstřík Podnikatel.cz
Databází firem disponuje i Rejstřík Podnikatel.cz, ten eviduje celkem 2 738 047 subjektů, přičemž aktualizace rovněž probíhá automaticky. Čerpá z veřejně dostupných rejstříků RES, ARES, ČSÚ, Insolvenčního rejstříku či z dat Evropské databanky, která katalog rozšiřuje o další informace. Rejstřík firem na Podnikatel.cz, který rovněž umí porovnat vazby sledovaných osob, je k dispozici zcela zdarma jako součást informačního servisu pro podnikatele.
Kromě rejstříku si uživatelé mohou prohlížet databázi Daňových poradců či Databázi živnostníků. Do té se ostatně mohou živnostníci a OSVČ registrovat zdarma.