Jednoznačně týká. Patří pod NACE 46 viz například:
http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/nace/ares_nace.html.cz
Jsem si to tak vydedukovala. Ale článek se o tom vůbec nezmiňuje.
Jinak, už nám chodí podnikatelé s tím, že chtějí přerušit ve Výrobě, obchodu a službách neuvedených v příloze 1 až 3 ž.z. obchodní činnost.....
Jsem zvědavá, co udělají 1.3. právnické osoby, které si tam nechali napsat všech 80 oborů.
Ono to plyne z podstaty věci. Podle § 45 odst. (1) Zák. 455/1991 "Fyzická nebo právnická osoba, která HODLÁ provozovat ohlašovací živnost, je povinna to ohlásit živnostenskému úřadu." A podle § 10 odst. (1) písm. a) téhož zákona vzniká oprávnění provozovat živnost "dnem ohlášení" (s některými výjimkami). Jinak řečeno, ohlašujete a do rejstříku se zapisuje (u ohlašovacích živností), že živnost hodláte provozovat (tj. úmysl, nikoli to, zda ji provozujete). A dnem ohlášení, ale i kdykoli později, živnost kterou ohlašovatel hodlal provozovat ji také provozovat může.
Takže živnostenský rejstřík, z něhož se pak případně přebírají i údaje do rejstříku obchodního (veřejného), primárně nezobrazuje informace o tom, že živnost (případně všechny ohlášené obory volné živnosti) je skutečně provozována, ale infomaci o tom, co v okamžiku ohlášení živnostník provozovat HODLAL.
Nicméně, pokud daná konkrétní živnost (či obor živnosti) není provozována, respektive není provozována "za hotové", logicky není v rámci EET (u NACE 461 resp. oboru 47 volné živnosti) co evidovat.
Rozumím tomu dobře, že když hodlám prodávat 1-2 ojetá auta měsíčně, nemám provozovnu a peníze za auta neberu v hotovosti ale nechám je přes zálohovou fakturu složit na účet a následně vystavím ostrou fakturu, tak také potřebuju EET?? To mi hlava nebere. Není lepší zůstat na pracovním úřadu??
Pokud přijímáte pouze platby převodem z účtu na účet, tak v takovém případě tržby dle zákona o EET neevidujete. Nicméně kdybyste přijal i jen jednu jedinou platbu v hotovosti, musíte i tu první okamžitě zaevidovat.
Aby to nebylo tak jednoduché, máme zde zákony týkající se měny a oběhu (6/1993 Sb. a 136/2011 Sb.), z nichž více méně plyne, že pokud existuje pohledávka a dluh, pak obecně na úhradu své pohledávky musíte přijmout zákonné peníze, což jsou platné české bankovky a mince ;-). Ostatní formy plateb, jako je převod, karty a pod. si strany jen mohou dohodnout.
Nicméně, smluvní postup který naznačujete, tedy zálohová faktura -> úhrada zboží převodem -> dodání zboží -> vystavení vyúčtování (faktury), může celkem účinně eliminovat nebezpečí, že vám provokatér z finančního úřadu vysype na stůl z tašky peníze, a vy nebudete schopen zaevidovat hotovostní tržbu.
A když mu tu hotovost odmítnete, tak vás pro změnu udá ČNB za odmítnutí úhrady zákonnými penězi. Ale je velmi vhodné tu platbu převodem dát hned na začátku do kupní smlouvy, jako podmínku pro to, aby vůbec k uzavření smlouvy došlo.