tedy v čase odložená katastrofa. Jinak filosofie toho zákona je totalitní, vyděluje vrstvu státních parazitů nad ostatní, protože to sledování se dělá proto, aby se měli ještě lépe a to přesto, že reálně sami žádné daně neplatí, protože daně státních zaměstnanců je jen účetní trik. Jejich odvodem ve státním rozpočtu žádné prostředky nepřibudou.
Sranda je, že je to plánováno od 1.1., tedy na Silvestrovskou noc a zrovna pro restaurace a hotely, které budou v tu dobu praskat ve švech :) Přiopilí hosté (a mnohdy i číšníci) se budou zrovna v tyto nejrušnější okamžiky prát s nějakým novým systémem a ještě k tomu v noci na Nový rok, kdy nebude možnost zavolat nějakou technickou podporu v případě problémů. To bude sakra zátěžový test jak pro IT systémy, tak pro podnikatele i hosty :)
Vzhledem ke stavu infrastruktury internetoveho pripojeni v CR nemuze tohle nikdy fungovat. Leda ze by to bylo vyhnano do absurdity a chtelo se po hospode v Horni Dolni, aby si poridili satelitni internetove pripojeni :-)
Nemluve o krehkosti serverove infrastruktury
http://technet.idnes.cz/ddos-hrozba-cxk-/sw_internet.aspx?c=A130305_072420_sw_internet_nyv
Tohle se proste neda ustat.
Podle vyjádření ministra financí A. Babiše v pořadu Události ze dne 3. 3. 2015 by se elektronická evidence plateb neměla týkat živnostníků bez vlastní provozovny, tedy živnostníků, kteří nabízí služby přímo u zákazníků a platbu přesto přijímají v hotovosti:
Viz odpověď v čase cca 2:35:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/215411000100303/obsah/384793-registracni-pokladny-s-vyjimkami
Autor tohoto blabolu zcela ignoruje daleko zasadnejs pripominky nez uvadi.
1) tyka se to predevsim hromady remeslniku, kteri PC vubec nemaji, neb jej na nic nepotrebuji.
2) i kdyby PC meli, nemaji pripojeni na internet, protoze v dane lokalite zadne neexistuje
3) i kdyby meli PC i internet, nic nikomu neprodaji, protoze cesky stat neumi vytvorit web, na kterem pracuje 200 lidi (registr vozidel), jak by mol vytvorit takovy, na kterem bude zaroven 100 000 uzivatelu?
Chorvatsko náš vzor-dodnes není spočítáno, kolik financí to přineslo do rozpočtu, průměrná cena jednoho připojeného místa v Chorvatsku byla 1000 euro ( tj asi 28.000 Kč informace z konference o EET přímo od zástupce chorvatské hospodářské komory). Ano Babiš všude uvádí že to bude řádově tisícikoruny - nemá tedy pravdu. V Chorvatsku si trhovci vydobyli, že na trzích nemusí evidovat tržby pomocí EET - důvod, jsou tam odjakživa a mají tradici. U nás prý trhy tradici nemají- Hornochová z min. financí( také řečeno po konferenci o EET) Atd.....
Malá anketa z okolních malých obcí: z deseti podnikatelů v maloobchodě a pohostinství jich minimálně šest skončí. Někteří možná ani ne vyloženě kvůli EET, ale kvůli tomu, že se jim jen přidávají povinnosti a rostou náklady a také za každou kravinu hrozí velké pokuty. Bylo by toho ještě mnoho, co by se dalo vytýkat, ale politici to prostě vidět nechtějí. Ještě jedna maličkost-původcem EET je Bohuš Sobotka, Ano-Babiš to neměl ani ve volebním programu, ale jako ministr financí se toho tedy chopil a teď si tím tedy proti sobě poštval velkou řadu lidí.
zda první tvrzení, že se evidence bude týkat všech podnikatelů, je vyhodnoceno jako mýtus správně, a zda nejde o pravdu, tj že se týkat všech BUDE.
Jedná se totiž o to, že (jak je v článku uvedeno) dle návrhu zákona u evidence tržeb konkrétně jde o platby:
- v hotovosti
- bezhotovostním převodem, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, jež má tržbu evidovat
- prostřednictvím poukázky na zboží nebo služby
- prostřednictvím šeku
- směnky
- nebo jednotek, které reprezentují peněžní prostředky.
Autor článku pak dovozuje, že když podnikatel žádné takové platby nepřijímá (když "výhradně fakturuje"), evidence tržeb se na něj nevztahuje.
Existuje ovšem platná právní úprava, obsažená v Zák. 136/2011 Sb., kde je v § 5 uvedeno, že:
§ 5 Příjem tuzemských bankovek a mincí
(1) Každý je povinen přijmout tuzemské bankovky a mince bez omezení, ledaže je oprávněn jejich příjem odmítnout.
(2) Příjem tuzemských bankovek nebo mincí může odmítnout
a) úvěrová instituce provádějící pokladní operace, jestliže se jedná o bankovky nebo mince znějící na koruny české prohlášené Českou národní bankou za neplatné a jestliže uplynula doba stanovená na základě zákona upravujícího činnost a postavení České národní banky3), po kterou je povinna provádět jejich výměnu,
b) každý s výjimkou České národní banky a úvěrové instituce provádějící pokladní operace, jestliže se jedná o pamětní mince nebo o tuzemské bankovky nebo mince prohlášené Českou národní bankou za neplatné,
c) každý s výjimkou České národní banky a úvěrové instituce provádějící pokladní operace, jestliže se jedná o více než 50 tuzemských mincí v jedné platbě.
Podle toho tedy platbu v (českých) bankovkách odmítnout jako podnikatel nesmím (tj. musím hotovost přijmout) a v mincích jen tehdy, kdyby jich bylo nad 50 kousků.
Svého času jsem tuto záležitost konzultoval s ČNB, a to právě proto, že jsem chtěl "výhradně fakturovat", jelikož příchozích hotovostních plateb jsem měl nepatrně a poněkud mi komplikovaly a komplikují život.
A Česká národní banka mi sdělila, že platby v hotovosti prostě "přijímat musím", protože pouze (česká) hotovost jsou tzv. "zákonné peníze". A platbu v zákonných penězích odmítnout nesmím. Pokud tak učiním, a někdo si bude stěžovat, pak budu od ČNB pokutován (a to až do 500 tis. Kč).
Naopak, bezhotovostní platbu odmítnout lze a taková platba závisí na dohodě plátce a příjemce.
Bylo by tedy asi vhodné tuto otázku s MF a ČNB vyjasnit, protože platí-li výše uvedené (dle Zák. 136/2011 Sb.), pak se logicky kdykoli může kterýkoli podnikatel stát příjemcem platby v hotovosti, neb hotovost přijmout musí, a tedy na příjem platby musí být i vybaven. A to bez ohledu na to, zda by rád "výhradně fakturoval".