Vzpomínám si že naproti ekonomické škole na konci Italské ulice otevřela už v roce 1987 nějaká firma z Německa - ONDRA Japan Service - obchod se satelitní technikou a náhradními díly na veškerou elektroniku ze zahraničí. Dostal jsem tam řemínky, video-hlavy, polovodiče, procesory, antény a motorky do kazetáků. Byl to fantastický krámek ale za valuty a tuzexové bony. Také jsem se doslechl že prý ta firma ONDRA byla hlavním dodavatelem Tuzexu co do náhradních dílů. Jezdili tam lidé z celé republiky. Jednou jsem tam zažil babičku ze Slovenska, v tašce měla malou husu pro prodavače jako dárek. Byla si tam pouze pro sadu řemínků do videa které jí poslali příbuzní ze západu. To byly ještě krásné doby kdy jsme se z takových maličkostí jako byl nějaký náhradní díl moc a moc těšili. Dnes už náhradní díly pomalu nikde na nic nejsou, přístroje se vyhazují. To jsme to dopracovali skutečně daleko. Jiná to doba. Napište nějakou vzpomínku na tento obchůdek pokud vás něco napadne.
To je zase materiál. Vybere si jednu jedinou položku, a jme se hodnotit boševika. Hlavně že mu nevadí, že i ta čísla má blbě. Jednak platy nejsou desetinásobek, druhak je nutno počítat nejrůznější zemědělské i výrobní dotace, co v tak obrovské míře za boševika nebyly. I to je nutno k ceně másla připočíst.
Chápu občasné nostalgie po starých pořádcích před rokem 1989. Dost mi třeba chybí jistota práce, začínám se blížit k padesátce a přestože umím všechno, co současný pracovní trh vyžaduje, můj ročník není právě žádoucí.
Těch kladných věcí by se dalo možná najít více, ale Tuzex k nim zrovna a nepatří. Pro mě to byl symbol pokoření koruny a smyslu práce. Poctivě jsem šetřil a stejně jsem neměl šanci legálně si tam něco koupit. Tuzex jsem nenáviděl jako všechny veksláky a podobnou chamraď, co se kolem toho vždycky motala. Jsem rád, že tento ekonomický nesmysl zanikl a nemyslím, že by tuto značku ještě někdo vzkřísil. Poctiví lidé to nenáviděli a veksláci z toho nakradeného žijí dodnes.
Co je to za nesmysl, že by lidi nenáviděli Tuzex !? Blbost, naopak. Když přišlo zajímavé zboží, ihned stály u Tuzexů fronty. Možná někomu vadil vekslák, ale ne prodejny. Dalo se tam lecos koupit, potraviny, oblečení, auta a další a další, co normálně k mání nebylo. To bylo super. Od veksláků jsem ale nekupoval, když, tak výjimečně, když mi chybělo pár drobných třeba na džíny. Uměl jsem si sehnat jakékoliv množství jinak, třeba od sportovců. Tuzex měl své kouzlo, veksláci pravda, byli mnohdy otravní a vlezlí. Vydělávali prodejem velké peníze a podle toho se někteří chovali. Když ale moc mlaskali, obyčejně dříve, či později z ničeho nic nebyli. Přece jenom, bylo to trpěné "podnikání" za komoušů! Pracovitý vekslák prodal třeba dva, tři tisíce bonů před prodejnou za den. Pokud měl přísun a jednu korunu na tuzexové koruně, vydělal klidně dva, tři tisíce denně. Za komoušů slušný výdělek :-)))
Presne, pamatuju si tu dokonalou chut cokolad milka z tuzexu to nebyl ten samej mendelez hnus co se prodava dneska i ten obsl byl lexusni napis milka tam byl plasticky vyrazenej ale hlavne chutnalo to jinak nes dnes a to zkutecne to neni nostalgicka vzpominka dnes je sizene vse na nasem trhu...
Protože zde byly k dostání po přepočtu dost drahé věci /hifi věž/ v ceně zánovního vozu, bylo dost frustrující na ně našetřit. Ale energie/voda, plyn, elektřina/ byly i více než stonásobně levnější než dnes, tak nebyl až takový problém si pomalu našetřit na jeansi, (kalhoty, bundy, občas drobnější kosmetiku, hodinky - např. Citizen, Casio, Seiko). Elektronika byla ve srovnání s dneškem podstatně kvalitnější a hlavně i vydržela. Mám z té doby zesilovač, tuner, tape deck, cd player a ono to stále slouží. I po cca 30 letech jsou v perfektním stavu, jen deck díky většímu podílu mechanických ovladačů je na tom již trochu hůře (JVC a Technics). Dnes se nabízí spotřební elektronika většinou mnohem slabší, hodně se šetří na materiálech.
Zhruba v roce 1984 se v Tuzexu objevila novinka - možnost si objednat elektroniku a po zaplacení vám do 3 měsíců přišla na prodejnu. Které značky byly tenkrát k mání. JVC, Sony, Sanyo, Hitachi, Asahi, Akai, ReVox, Toshiba, Fair Mate, Technics, Panasonic, Grundig... ze sortimentu jeansů například: Wildcat, Lee Cooper, Super rifle, Levi´s, Wrangler, Landloober, Fair west, Lee,... z drogerie: Persil, Ariel, Palmolive, Fa, Impuls, Credo... TK se sháněly po 5 Kč, ale například v Bratislavě je nabízely téměř výhradně pouze seniorky a to za 5,50 Kč později dokonce za 6 Kč. A na konci 80. let přišlo vedení Tuzexu s tím, že je možno nakupovat za Kč a to právě v kurzu 6:1. To bylo někdy v roce 87-88.
Zlatá doba za komunistů, co bych za to dal kdyby se to vrátilo. Tuzex byl suprový obchod a ta úžasná vůně když se přišlo do potravin např. v Praze na Tyláku. To co jíme dnes je humus v porovnání s tím co tady bylo za komunistů. Ale dnešní lidé co to nepamatují, již mají vyprané mozky nynější propagandou jak to bylo špatné. hahaha.