Česká republika se 1. ledna 2009 ujme předsednictví Radě Evropské unie. To může být příležitostí pro prosazení některých klíčových požadavků ze strany malých a středních podnikatelů, které souvisejí většinou s jejich administrativní agendou.
Velkým přínosem jak pro podnikatele, tak pro občany by bylo, kdyby se české vládě na poli evropské diplomacie podařily byť mírné posuny v daných oblastech, například omezení administrativní zátěže či zvýšení konkurenceschopnosti na energetickém trhu,
říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.
V oblasti konkurenceschopnosti a otevřenosti Evropy se Hospodářská komora České republiky zcela ztotožňuje s důrazem prosazování čtyř základních svobod v rámci EU (volnost pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu)a liberální obchodní politiky. Tyto priority jsou plně v zájmu České republiky jako malé exportně orientované ekonomiky. Čtěte více: Podnikatelé mohou na českém předsednictví v EU vydělat
Hospodářská komora České republiky považuje za zásadní, aby se vláda poučila z neúspěchu Lisabonské strategie (plánu pro konkurenceschopnost EU). Ta ukázala, že úspěch na poli globální ekonomiky nemohou úředníci nařídit či naordinovat, ale musí být naopak trvale podporován, píše Komora ve svém prohlášení.
Česká vláda by měla podle ní v rámci předsednictví zdůrazňovat dva pilíře konkurenceschopnosti. Tím prvním je inovativní prostředí, tj. podpora výzkumu a vývoje. Druhým zlepšení podnikatelského prostředí. Podle Hospodářské komory je nutné trend zvyšování administrativní zátěže ze strany EU nejen zastavit, ale především dlouhodobě zvrátit.