Aktuálně ze mzdové účtárny. Pro zaměstnavatele, ale i zaměstnance

18. 5. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
V oblasti zaměstnávání se na přelomu jara a léta připravuje několik novinek. Zde je krátký souhrn toho, co by zaměstnavatelům rozhodně nemělo uniknout.

Ať již se jedná o některé aktuálně projednávané novely zákonů či prodloužení covidových opatření na podporu zaměstnanosti či v oblasti nemocenských dávek, měli by mít zaměstnavatelé, jejich mzdoví účetní, ale i samotní zaměstnanci jasno.

Co se dozvíte v článku
  1. Udržení zaměstnanosti
  2. Změny v takzvaném krizovém ošetřovném
  3. Vyšší daňové zvýhodnění a úprava daňového bonusu
  4. Chráněný účet a náhradní výživné
  5. Aktuálně k peněžitému příspěvku
  6. Placené uvolnění zaměstnance na dětský tábor či soustředění

Udržení zaměstnanosti

Cílený program na podporu zaměstnanosti Antivirus byl aktuálně prodloužen do konce měsíce května 2021. Naposled došlo k drobným úpravám při prodlužování do 30. dubna 2021. Aktuálně se již s žádnými novinkami nepočítá, režimy programu Antivirus, tedy Antivirus A, Antivirus B a Antivirus A Plus, pokračují beze změn. Jeho další osud závisí od schválení nebo neschválení kurzarbeitu.

Kurzarbeit prošel třetím čtením v Poslanecké sněmovně a čeká na projednání Senátem. Nakonec nepůjde o podporu pro zaměstnance, ale o příspěvek zaměstnavatelům v době částečné práce, který budou moci čerpat ještě před vyplacením náhrady mzdy zaměstnancům. Účinnost je plánována od června, ale pesimisté hovoří spíše o měsíci červenci 2021. Popisovali jsme v článku: Kurzarbeit v cílové rovince? Doufejme

Změny v takzvaném krizovém ošetřovném

Díky uzavření škol či rotační výuce zůstává část rodičů stále na ošetřovném. Krizové ošetřovné bylo zvýšeno z dosavadních 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu na 80 %. Navíc jej nyní mohou čerpat i rodiče, kteří pečují o desetileté a starší děti se zvláštními vzdělávacími potřebami. Jde o vývojové poruchy chování, souběžné postižení více vadami nebo autismus. ČSSZ doporučuje využití nového zjednodušeného formuláře. Přiloží se potvrzení školského zařízení, že jde o dítě s poruchami učení.

Okruh osob, které mohou krizové ošetřovné čerpat, se další úpravou rozšířil rovněž o příbuzné v přímé linii (např. prarodiče mimo společnou domácnost). Jedná se o osoby, které jsou s osobou, o niž má být pečováno, v příbuzenském vztahu v přímé či vedlejší linii (může jít také o sourozence, tety a strýce nebo např. neteře). Pochopitelně základní podmínkou zůstává účast na nemocenském pojištění osob žádajících o ošetřovné. 

Vyšší daňové zvýhodnění a úprava daňového bonusu

Novelou zákona o státní sociální podpoře se má zvýšit přídavek na děti. Novela byla projednána Poslaneckou sněmovnou. Čeká ji schvalování Senátem. Díky pozměňovacím návrhům dojde i ke změnám v oblasti daní. Účinnost je navržena od 1. července 2021. Změny u daňového zvýhodnění mají platit zpětně za rok 2021.

Zvýšení daňového zvýhodnění na vyživované dítě ve společně hospodařící domácnosti se netýká prvního dítěte, ale druhého, třetího a dalších dětí, kterým se přidá patnáct procent. Pravděpodobně dojde ještě k drobným úpravám, navržená částka totiž není dělitelná dvanácti a daňové zvýhodnění mohou zaměstnanci u svého zaměstnavatele uplatňovat měsíčně. Rovněž dojde k úpravě měsíčního daňového bonusu. Zde bude napraveno opomenutí z daňového balíčku účinného od 1. ledna 2021, kdy bylo zrušeno omezení maximální možnou částkou. Avšak roční, nikoli měsíční. Popisovali jsme v článku: Vyšší přídavky na děti, vyšší daňové zvýhodnění a úprava daňového bonusu

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Chráněný účet a náhradní výživné

V této oblasti je již jasno. Chráněný účet i náhradní výživné se uplatní od měsíce července 2021. Každý povinný si může u banky založit jeden chráněný účet. Zde bude mít k dispozici prostředky nedotknutelné exekucí. Nebude tak možné přikázání jiné peněžité pohledávky. O chráněném účtu musí informovat svého zaměstnavatele či plátce jiných příjmů. Ti budou v případě potřeby potvrzovat, jaké prostředky byly na chráněný účet zaslány.

Další novinkou je náhradní výživné, které budou poskytovat úřady práce. Z hlediska exekučních srážek ze mzdy půjde o novou přednostní pohledávku a bude se přednostně uspokojovat v rámci druhé třetiny zbytku mzdy. Avšak až po výživném.

Aktuálně k peněžitému příspěvku

Stravenkový paušál mohou zaměstnavatelé svým zaměstnancům poskytovat od měsíce ledna 2021. Protože přetrvávaly určité nejasnosti v možnosti jeho uplatnění, zejména vůči statutárům a zastupitelům, zveřejnilo Generální finanční ředitelství v průběhu měsíce května praktické odpovědi k problematickým otázkám.

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

V případě statutárů (nejčastěji jednatelů) je podmínkou pro daňové osvobození peněžitého příspěvku na stravování odpracování pracovní směny (bez ohledu na její délku), resp. výkonem závislé činnosti na základě smluvního vztahu, který umožňuje rozvržení pracovní doby zaměstnavatelem do směn. Pokud tedy poplatník dosahuje příjmy ze závislé činnosti na základě smlouvy o výkonu funkce (jednatel), lze u něj uplatnit osvobození podle zákona o daních z příjmů u nepeněžitého i peněžitého příspěvku na stravování. Pro poskytnutí peněžního příspěvku jednateli za stejných daňových podmínek jako běžným zaměstnancům je potřeba naplnit požadavek na existenci směny. Pojmem „směna“ se podle zákoníku práce rozumí část týdenní pracovní doby bez práce přesčas, kterou je zaměstnanec povinen na základě předem stanoveného rozvrhu pracovních směn odpracovat. Vysvětlovali jsme v článku: Stravenkový paušál jako benefit pro jednatele? Konečně jasno

Placené uvolnění zaměstnance na dětský tábor či soustředění

Za zmínku stojí i změna zákoníku práce, která nastala od 1. ledna 2021, ale zřejmě bude nejvíce využita v nastávajícím letním období. Zaměstnanci, který bude působit jako vedoucí vychovatel, instruktor, popřípadě střední zdravotnický pracovník v táborech pro děti a mládež nebo při obdobných činnostech na sportovních soustředěních dětí a mládeže, přísluší zaměstnavatelem placené volno. O rozsahu placeného a neplaceného volna poskytovaného zaměstnavatelem a o možnosti získání kompenzace jsme informovali článkem: Kompenzace zaměstnavatelům za uvolnění na dětské tábory a sportovní soustředění 

Autor článku

Dagmar je redaktorkou Podnikatel.cz a ve svých článcích se zaměřuje na oblast mzdového účetnictví a personalistiky. Mzdové účetní pravidelně školí a poskytuje rady v odborné poradně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).