proč by to nebylo možné, odpočet můžete uplatnit 3 roky zpětně, takže odpočty za tři roky můžete nakumulovat třeba do jediného měsíce. A pár desítek milionů u obratu 1,5 miliardy jsou drobné, na hranici trochu větší účetní chyby 0,5%.
Stát účtuje s chybou mnohem větší, cca 10%. Jak jinak by mohli nacházet miliardy v rozpočtu, když je potřebují.
A pokud je to tak jednoduché, k čemu kontrolní hlášení, když ty co podvádí s DPH, lze jednoduše najít jen z jejich daňových tvrzení.
Mám mít za to, že agenda kontrolních hlášení byla vymyšlena jen proto, aby byla nakrmena jistá IT firma a byl důvod k pořízení nové výpočetní techniky a programů? To by totiž odpovídalo logice chování státních struktur. Nesmysl jako záminka k čerpání z rozpočtu. Přece na podobné strategii je postavena celá EU a jen díky ní drží zatím pohromadě.
Je to smutné, ale tady Babiš a spol. zvládli PR na jedničku. Kdykoli se o tom bavím s někým, kdo sám nepřišel s fungováním DPH do styku přímo, děsím se, jak zkreslené představy mají, a to i ti, kteří jsou jinak zvyklí o věcech přemýšlet a nevěřit propagandě. Nemají ponětí, jak DPH vlastně funguje, pletou si i to, kdo ji odvádí (o tom, kdo ji fakticky platí, ani nemluvě), dokládají potřebu zavedení kontrolního hlášení pomocí příkladů, kde už z principu není naprosto k ničemu (obchody se zahraničím, prodeje koncovým zákazníkům neplátcům, ...) a samozřejmě bagatelizují toho Velkého Bratra a možnost (v našich podmínkách spíš jistotu) že se data dostanou do nesprávných rukou (a týká se to i těch, kdo si jinak soukromí váží).
Byla by potřeba nějaká důkladná osvětová kampaň, ale nějak nevidím nikoho, kdo by ji dokázal a zároveň byl ochoten udělat. :-(