AMSP ČR volá: Posviťme si na průvodce turistů

12. 12. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
AMSP ČR se ohrazuje proti poskytování průvodcovských služeb nekvalifikovanými průvodci. Považuje to za neřešený problém v Praze i v dalších českých městech.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR pokládá dlouhodobě za nezbytné, aby služby průvodců poskytovali pouze profesionálové, kteří prokážou odbornou způsobilost.  

Podle AMSP ČR nelze dále tolerovat tzv. „bezplatné“ služby průvodce. Ty jsou ve skutečnosti zákazníky-turisty zaplaceny, a tyto příjmy navíc nejsou ani zdaněny. Tito průvodci tak kazí jméno profesionálům. Jejich výklad má často daleko od historických souvislostí, zaměřuje se na okrajová témata či pouhé výseče nedostatečně popisující naši historii a události spjaté s kulturními památkami, popisuje Věroslav Sobotka, manažer pro legislativu AMSP ČR

Situaci má vyřešit změna zákona

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny parlamentu ČR bude opětovně projednávat návrh zastupitelstva hlavního města na změnu živnostenského zákona v oblasti průvodcovských služeb. 

V průběhu dosavadních jednání vzniklo však velké množství protichůdných a obtížně srozumitelných pozměňovacích návrhů, které naprosto bořily původní koncepci a smysl změny zákona. AMSP ČR společně s Fórem pro cestovní ruch, z. s. podporuje pozměňovací návrh č. 3775 poslance Jana Kubíka ke sněmovnímu tisku č. 247 k novele živnostenského zákona. 

Tento návrh požaduje: 

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

  • zavedení jednoho druhu průkazu (oproti některým návrhům na více druhů průkazů, jedni bez vzdělání a druzí se vzděláním, které běžný turista nedokáže rozlišit) 
  • vydání průkazu na základě prokázání kvalifikace a nikoli pouze zaplacení poplatku, jak bylo také navrhováno. 

V návrhu poslance Jana Kubíka je také možnost vymezení území – objektů, kde si vlastník nebo správce může sám určit, kdo bude moci provádět. Tato výjimka tak umožní zaměstnat i brigádníky z řad studentů či důchodců a na jejich kvalifikaci bude dbát vlastník objektu ve vlastním zájmu. 

Navržené legislativní řešení nevyžaduje převedení průvodcovské činnosti do živnosti vázané, a navíc umožňuje splnění kvalifikace také středním vzděláním s maturitní zkouškou a vykonáním tříleté praxe v průvodcovské činnosti v oblasti cestovního ruchu. Stávající podnikatelé tak mohou realizovat průvodcovskou činnost i nadále a nebudou tak novelou nijak ohroženi, dodává Věroslav Sobotka.

Autor článku

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).