Skrytou identitu včetně krycích dokladů kvůli své bezpečnosti odklepl pro kontroly České obchodní inspekce (ČOI) Senát.
ČOI chce skrytou identitu pro inspektory využívat kvůli kontrolám autobazarů nebo předváděcích akcí. V současné době se totiž musejí prokazovat občanským průkazem například při sjednávání smluv. Jak připomíná ČTK, Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) navrhovanou změnu hájil jako „ochránění velmi omezené skupiny inspektorů“.
Využití takovýchto prostředků by mělo být především u kontrol, kde inspektoři musí poskytovat osobní údaje. Navržené prostředky mohou být použity například při kontrole předváděcích akcí či v autobazarech,
doplnil ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.
Skrytá identita se bude využívat výjimečně
Krycí prostředky bude moct ČOI využít slovy zákona tehdy, vyžaduje-li to předmět kontroly a nelze-li účelu kontroly dosáhnout jinak, je inspektor oprávněn v rámci výkonu své činnosti, ve výjimečných případech a v nezbytné míře, jednat pod změněnou identitou a využít krycí prostředek.
Například na předváděcích akcích žádají před vstupem organizátoři běžně občanský průkaz, znají tak pravou identitu inspektorů a vytváří si seznam, který si případně rozešlou, podruhé již inspektora dovnitř nevpustí například pod záminkou, že už je plno (avšak pravdou je, že jejich identita je jim známá). Doklady musí kontroloři ukazovat také v autobazarech či při výkupu surovin.
Plyne z toho nepřiměřené riziko pro inspektora (v postavení spotřebitele), protože kontrolované osobě odhalí svou reálnou identitu (včetně bydliště a data narození). V mnoha případech inspekce při svých kontrolách nemůže bez skryté identity být již dále efektivní,
upozornil Mojmír Bezecný.
Kontroloři budou moct i do zavřených skladů
Kromě zavedení krycích prostředků novela rozšiřuje pravomoc inspektorů ČOI o možnost vstupovat do uzamčených skladových prostor. Jak tvrdí ČOI, při kontrolách na tržnicích se totiž v praxi běžně stává, že při první kontrole se pak ostatní prodejci následně varují navzájem a padělky ze stánků mizí do uzamykatelných kontejnerů nebo jiného skladu, či zamykají celé stánky.
Novela dále přináší povinnost provozovatelů webhostingu identifikovat toho, kdo si webový prostor pronajímá. V minulosti totiž vznikaly podvodné internetové obchody, které si na stránky uvedly například neúplné či úmyslně lživé informace o provozovateli (např. cizí či neexistující IČ) a ze strany České obchodní inspekce není v současné chvíli možnost zjistit, kdo stránky skutečně provozuje.