"Příjmy autorů za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky jsou samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně (§ 36) za předpokladu, že jde o příjmy uvedené v odstavci 2 písm. a) a úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci 7 000 Kč."
Jak je to v případě, že jsem spoluautorem knihy a muj honorář nepřevýší těch 7000Kč?
Strhli mi 15% srážkovou daň, ale v uvedeném odstavci se nepíše o nic knihách. Mohu si v daňovém přiznání uplatnit 40% nákladů?
Ano, máte pravdu. V uvedeném odstavci se o příjmu za spoluautorství knihy nepíše. Zřejmě se u tohoto druhu příjmu předpokládají honoráře vyšší.
Obecně jde ale o autorský honorář nepřevyšující 7 000 Kč zdaněný srážkovou daní. Srážková daň je daň konečná. Jak sám píšete, honorář byl již zdaněn při výplatě, tedy nepodáváte daňové přiznání a nemůžete uplatnit žádné výdaje.
Odvádíte jen zdravotní pojištění, a to z částky honoráře před zdaněním, snížené o 40 % výdajů. V případě Vašeho autorského příjmu zdravotní pojistné nepřevýší 300 Kč.
Mám autorské honoráře, ročně asi 100.000, ale jsem zaměstnaná a zaměstnavatel za mě odvádí pojistné. Musím i v tomto případě odvádět sociální pojištění?
V roce 2008 z hlediska sociálního pojištění můžete prohlásit své příjmy za nesoustavné. Zdravotní pojištění platit musíte.
Od roku 2009 to bude složitější. V měsících, kdy Váš honorář od jednoho plátce nepřekročí částku 7 000 Kč, bude zdaněn srážkovou daní při jeho výplatě, sociálnímu a zdravotnímu nepodléhá.
Pokud budou měsíční honoráře od jednoho plátce vyšší, podáváte sama daňové přiznání. Samozřejmě podáte i přehled o příjmech a výdajích na OSSZ a ZP.
Při autorských honorářích převyšujících 7 000 Kč měsíčně od jednoho plátce, musíte podat přihlášku na OSSZ jako OSVČ vedlejší.
Jestliže Vaše zdanitelné roční příjmy po odpočtu výdajů nepřekročí rozhodnou částku pro sociální pojištění při vedlejší výdělečné činnosti tj. 56 532 Kč (v roce 2009), přehled na OSSZ podáte, ale sociální pojištění neplatíte.
Dobrý den,
vykonávám překladatelskou činnost formou dohody o provedení práce a moje hrubé roční příjmy jsou v průměru méně než 7000 měsíčně a jsou zdaněny srážkovou daní. Na překládání živnost nemám, živnost mám v jiném oboru, ale tu nevykonávám, mám ji pozastavenou.
U zdrav. pojišťovny jsem vedený jako osoba bez zdanitelných příjmů a platím pouze zdrav. pojištění jako OBZP. Důchodové ani nemocenské pojištění si neplatím. Je můj postup správný?
Děkuji za odpověď.
Změna v povinném odvodu důchodového pojištění se netýká příjmů vykonávaných vedlejší činností do stanovené rozhodné částky a příjmů z autorských honorářů z příspěvků do medií, které nepřesáhnou v úhrnu částku 7000 Kč měsíčně od jednoho plátce. Příjemnou změnou je i osvobození těchto příjmů od zdravotního pojištění.
Autorské honoráře a zdravotní pojištění
Autorské honoráře podléhají zdravotnímu pojištění vždy, bez ohledu na jejich výši nebo případnou vedlejší výdělečnou činnost. U příjmů do 7000 Kč zdaněných srážkovou daní poplatník daňové přiznání nepodává, ale zdravotní pojistné odvést musí.
domnívám se, že si ty dva odstavce neodporují. Článek byl napsán v roce 2008, kdy platila úprava o povinném placení zdravotního pojištění i u příjmů do 7 000 Kč zdaněných srážkovou daní. Očekávané změny jsou v textu barevně zvýrazněny.
Následující odstavec hovoří o změnách platných od 1. 1. 2009. Z toho vyplývá, že až od letošního roku mohou autoři uplatnit u těchto příjmů osvobození od zdravotního pojištění.
Úplně nerozumím tomu, jak je to se sociálním pojištěním. Když jsem měl v roce 2009 příjmy z autorských honorářů cca 65 tis. Kč tedy nad stanovenou hranici, ale většina z nich byla do částky 7 tis. od jednoho plátce měsíčně čili souhrn těch nad 7 tis. od jednoho plátce měsíčně nepřekročil onu hranici cca 56 tis. Kč, mám nějaké povinnosti evidenční a platební v případě důchodového pojištění?
je to jednoduché. Příjmy, které byly do 7 000 Kč měsíčně, Vám redakce zdanila srážkovou daní již při jejich výplatě. O ty se více nestaráte. Nepodléhají sociálnímu ani zdravotnímu pojistnému.
Ty příjmy, které jste obdržel v hrubé výši (tedy nezdaněné) podléhají daním, sociálnímu a zdravotnímu pojistnému. V případě, že je tato činnost Vaší činností vedlejší a daňový základ z příjmů (jen těch nezdaněných) nepřekročí stanovený limit, sociální pojistné neplatíte. Přehled ovšem podat musíte, i kdyby výsledné pojistné bylo nulové.
Chtěl jsem se zeptat jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění u studenta VŠ. Píšu pro noviny, část autorských příjmů jsem měl v roce 2009 pod 7 tisíc (ty jak jsem pochopil se nikde neuvádí) ale část také nad. Ty jsem napsal do daňového přiznání (šlo o 72 000Kč). Musím i jako student nějak řešit sociální a zdravotní pojištění?
podobný příklad je i v článku. Student je OSVČ vedlejší. Měl jste se přihlásit ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Mimo daňové přiznání podáváte oba přehledy s potvrzením o studiu pro doložení vedlejší činnosti. Zdravotní platíte z daňového základu, sociální jen v případě překročení limitu.