Dobrý den, obávám se, že věta "Autor neodvádí sociální ani zdravotní pojistné. Do roku 2008 platila povinnost odvodu zdravotního pojistného i z těchto příjmů, ale protože je řada autorů stejně neodváděla a jejich dohledání bylo složité, byly s účinností od 1. ledna 2009 od odvodů osvobozeny." a další jí podobné, není správně. Zdravotní pojištění se platí vždy, sociální pak od určité částky za rok (nebere se tedy v úvahu, zda jde o autorský honorář do 7000 Kč či nikoli). Je možné, že se mýlím, ale v tom případě bych Vás ráda požádala o uvedení příslušného zákona, z nichž jste čerpali. Děkuji!
z příjmů nepřevyšujících 7 000 Kč měsíčně od jednoho plátce se skutečně sociální ani zdravotní pojistné neodvádí. V článku se píše o autorských honorářích jako přivýdělku při zaměstnání. Nejsou zde tedy řešeny povinné minimální zálohy na zdravotní a sociální pojistné autorů tzv. na plný úvazek.
Děkuji. Jen pro ujištění: pokud jsem studentka, v minulém roce jsem nepodnikala, pracuji na licenční smlouvu a vydělávám od každého zaměstnavatele měsíčně méně než 7000 korun, z nichž je mi strhávána 15% srážková daň, jde tedy o vedlejší SVČ a já nejsem povinna nahlašovat tyto příjmy své OSSZ ani zdravotní pojišťovně. Na pojišťovně mi opakovaně tvrdili, že neexistuje příjem, z něhož by se neplatilo ZP...
"Na pojišťovně mi opakovaně tvrdili, že neexistuje příjem, z něhož by se neplatilo ZP.."
A co třeba dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti do 2 000 Kč?
Možná Vám něco tvrdila úřednice na přepážce, to se bohužel občas stává, ale zákon je zákon. Příjmy z autorských honorářů do 7 000 Kč měsíčně od jednoho plátce nejsou považovány za samostatnou výdělečnou činnost. Daly by se snad přirovnat k dohodě o provedení práce, která je druhem pracovního poměru zdaněného srážkovou daní, bez nutnosti odvodů.
Vás jako OSVČ vedlejší skutečně zajímají až příjmy převyšující 7 000 Kč měsíčně od jednoho plátce a tyto příjmy také uvedete v přehledech.
Dejme tomu, že se i autorovi povede jednou či dvakrát do roka překročit onu sedmitisícovou hranici, ale za celý rok nevydělá více jak dvacet tisíc. Neměl by tedy povinost podat daňové přiznání.
Nebo vydělá i více jak dvacet tisíc, ale nanaplní soustavnost své výdělečné činnosti. Vlastně tedy nebude podnikat (rozhodně ne soustavně) musí se nahlásit jako OSVČ a také tak odvádět daně a pojištění?
Děkuji za názory a vysvětlení. Také by mě zajímalo zda je nějaký rozdíl mezi autorem a jiným člověkem, který si příležitostně přilepšuje při zaměstnání.
Jsem zaměstnanec na plný pracovní úvazek (§6), k tomu si přivydělávám podnikáním (§7) a psaním článků s měsíčním příjmem od jedné redakce převyšujícím 7000, který jsem vždy na radu FÚ vykazoval jako příjem dle §10. Mohu nyní tento příjem zahrnout a v ročním zúčtování vykázat pod §7? Jednoduše řečeno, mohu honoráře za články sjednotit pod 7 a přestat rozdělovat náklady a vše dávat pod příjem pouze §7 a k tomu vykazovat i všechny náklady?
přesně tak. Pod § 10 v žádném případě. Tam patří jen autorská práva zděděná. Můžete vše vykázat pod § 7 a uplatnit skutečné náklady. Většina autorů zřejmě uplatní výdaje paušální, zvláště pro rok 2009, kdy lze odečíst dokonce 60 % z příjmů. V tom případě by jste ale musel uplatnit paušální výdaje i na příjmy z podnikání.