15% sazba by platila pro roční příjmy do 48násobku průměrné měsíční hrubé mzdy. Příjmy nad touto hranicí by se danily 23 %. Návrh na zrušení superhrubé mzdy ale nepředložilo ministerstvo financí jako samostatný zákon, ale udělal to premiér Andrej Babiš formou pozměňovacího návrhu k daňovému balíčku, který se aktuálně nachází ve druhém čtením ve Sněmovně. Snížení zdanění má ale platit jen dva roky.
Zrušení superhrubé mzdy pozměňovákem
Andrej Babiš předložil pozměňovací návrh k daňovému balíčku, kterým chce od roku 2021 zrušit superhrubou mzdu a zavést, aby se daň počítala z mzdy hrubé. Základní sazba by činila 15 %, přičemž z ročních příjmů nad 48násobek průměrně měsíční mzdy (zhruba 137 tisíc) by se pak odváděla daň ve výši 23 %. Snížení zdanění má ale platit jen dva roky.
Přestože by na změnách vydělala většina zaměstnanců, dopady by se lišily dle výše jejich mzdy. Jak spočítal server Podnikatel.cz, ten, kdo aktuálně pobírá minimální mzdu 14 600 Kč, nově dostane o 750 korun čistého měsíčně více.
Kdo aktuálně dostává 29 333 Kč, což je median mezd (půlka zaměstnanců bere vyšší a půlka nižší částku), každý měsíc vydělá navíc 1495 korun. Lidé s průměrnou mzdou 34 077 korun si přilepší o 1728 korun. Navzdory 23% přirážce z částky nad 140 tisíc však na změnách nejvíce vydělají vysokopříjmoví. Například ten, kdo bere měsíčně 150 tisíc, zaplatí na dani z příjmů měsíčně o 7109 korun méně. Pokud nicméně například nízkopříjmový čerpá kromě základní slevy i další slevy, třeba na manželku, nemusí na změně vydělat nic.