Muj chaby rozum pochopil toto:
- na "dani z napoju" bylo v obdobi zavedeni EET vybrano o 48 % (!) vice oproti obdobi bez EET - to vse v obdobi ekonomicke recese. Cim pak to asi bude, mohl byste to nam mdlého rozumu vysvětlit ?
- porovnani vyberu DPH v obdobi zavedeni EET pokulhava z těchto duvodu:
1. vstup Chorvatska do EU, CR při vstupu mela zcela novy zákon o DPH - zavedeni jinych postupu v metodice DPH (reverse-chargé atd.)
2. velke procento ek. transakci probiha bezhotovostne, mimo EET, tudíž nemůžeme porovnávat zmeny ve vyberu DPH jako celku
3. změna (snizeni) sazeb DPH
Nechapu tedy, proc autor "doporucoval", aby ministr financi stahl zákon o EET, prip. aby se zavedla dan z napoju atd... Nehlede na to , jak bylo medializovano, v extrémních pripadech doslo u nekterych podnikatelu se zavedenim EET k narustu tržeb radove o desitky procent :-) Tedy EET jim vylozene pomohlo v jejich podnikani a evidentne jim svedci, nemyslite ? :-))
Dobrý den,
děkuji za věcný příspěvek. Je jedna věc, kterou EET bezesporu způsobila, a to jsou vyšší tržby daných podnikatelů. Pokud ale nemáte daň z obratu (či různé verze typu daně ze spotřeby nápojů), tak vám vyšší tržby rozhodně vyšší výběr daní nezaručují Stejně jako tržby totiž mohou vzrůst (a také vzrostou) i výdaje. A problém Babišovy argumentace je v tom, že on až do minulého týdne tvrdil, že v Chorvatsku vzrostl díky EET výběr všech daní. To prostě není pravda. Za a) výběr všech daní nevzrostl a za b) i kvůli vámi výše zmíněným faktorům se tím nedá argumentovat, i kdyby vzrostly. Problém je, že tím ministr financí od začátku argumentoval. Pokud se podíváte na RIA k českému zákonu, tak tam jsou de facto jen odhady, které navíc vychází i z chorvatských dat. Z dat v Chorvatsku se ale vyšší výběr DPH a daně z příjmů nekonal. Mé doporučení daně z nápojů byla samozřejmě ironie. A že někomu výrazně stouply tržby rozhodne neznamená, že se mu více daří - viz výdaje. Nárůst tak byl zřejmě spíše způsoben tím, že dříve část tržeb nepřiznával.
S pozdravem
Daniel Morávek
Ano, presne tak, část tržeb se nepřiznávala, u nekoho velka část tržeb.. Ostatne proto se EET zavedlo, aby k tomuto nedochazelo ne ? :-) Z logiky věci ale DLOUHODOBE nekraceni tržeb musí mit dopad na lepsi vyber DPH, dane z prijmu, odvodu pojisteni.
Tak predpokladam, ze podnikatele prodavaji sve zboží / produkty s nejakou plus minus konstantni marzi (alespoň v delsim casovem obdobi), tudíž při rustu tržeb logicky roste zisk a s tim i danove odvody. To je preci jasne. Pokud si to ovšem danovy subjekt opet nejak "nepoladi"... ;-)
Rozumím vaší argumentaci, ale nesouhlasím. Dlouhodobé nekrácení tržeb nemusí mít dopad na lepší výběr DPH a dalších daní, a to přesně kvůli tomu, co jsem psal. Ruku v ruce s tím vzrostou i náklady (ty musí vzrůst i z logiky věci, pokud předpokládáte nárůst tržeb). A jsem plně přesvědčen, že v agregovaných číslech to bude tak "poladěný" nárůst výdajů, že ziskovost podnikatelů zůstane stejná. A to nehovořím o tom, že kdo bude chtít, tak to stejně bude obcházet. Pokud vezmu v potaz náklady na zřízení a provoz EET, nevěřím na základě odhadů RIA, vývoje výběru daní v Chorvatsku a výroků ministerstva, že přínosy výrazně převýší náklady - upřímně si myslím, že budou dokonce pod nimi.
Ano, samozrejme ze s rustem tržeb rostou naklady, ale pokud na kazde prodane jednotce mate konstantni zisk, tak logicky absolutne zisk roste a s tim i dan ze zisku. To je ekonomicka zakonitost, o tom se tady nemusíme bavit.
OK, snad si někdo z nas vzpomene a rok po ucinnosti zákona o EET si to muzeme připomenout, kdo mel pravdu ;)
Kazdopadne financni sprava bude mit v ruce další velice efektivni nastroj na potirani danovych uniku..
Jaky bude narust vybraných dani nikdo nevi, když nezname velikost skryte ekonomiky, ale vsadim se s Vami, ze z pohledu státu (tedy všech danovych poplatniku, obcanu CR) vynosy vyrazne prevysi naklady..
Většina veřejných výdajů je zbytečných, třeba penze, kvůli iluzi, že za 30 let budou státy ještě vyplácet penze (nebudou, protože penzijní systémy do té doby zkrachují), nyní zveme zaostalé uprchlíky, kteří pozmění naši kulturu, v naivní víře, že jejich vnuci nám na ně vydělají.