Vládní konsolidační balíček přinesl výrazné změny v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Těm se server Podnikatel.cz věnuje speciálním seriálem, ve kterém jednotlivé změny podrobně vysvětluje. Popisovali jsme již drobné občerstvení a sportovní vyžití zaměstnanců na pracovišti, osobní zaměstnanecké benefity a jejich osvobození do limitu poloviny průměrné mzdy.
Co se dozvíte v článku
Nyní se zaměříme opět na benefity, tentokrát poskytované formou benefitních karet.
Příjem zaměstnance při poskytnutí zaměstnaneckého benefitu
Pro účely osvobozeného ročního limitu je nezbytné znát okamžik poskytnutí benefitního plnění zaměstnanci (tj. od kdy s takovým nepeněžním plněním může zaměstnanec disponovat). Celkový limit pro osvobození je sice roční, avšak zaměstnavatelé jsou povinni plnění u jednotlivých zaměstnanců sledovat měsíčně (je součástí mzdových listů minimálně ve formě přílohy). Jednotlivá plnění se průběžně sčítají a v okamžiku dosažení limitu vzniká zaměstnanci z nadlimitní části zdanitelný příjem. Částka nadlimitního plnění se zdaní při zúčtování mzdy za kalendářní měsíc, kdy došlo k překročení limitu. S nadlimitní částkou se pro účely zdanění zachází obdobně jako se mzdou zaměstnance.
Na straně zaměstnavatele je nadlimit daňově uznatelným výdajem. Jakákoliv plnění v rámci osobních benefitů podle § 6 odst. 9 písm. d) zákona o daních z příjmů nejsou od měsíce, kdy došlo k překročení limitu, až do konce sledovaného kalendářního roku od daně u příjmů na straně zaměstnance osvobozena (limit pro osvobození je vyčerpán).
Benefitní karty poskytované zaměstnancům
Nejeden zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům osobní benefity prostřednictvím cafeterií, respektive zaměstnaneckých karet či elektronických poukázek. Nové pojetí osvobození zaměstnaneckých benefitů bude vyžadovat ze strany zaměstnavatele prověření podmínek jejich poskytování, případně jejich úpravu. Vhodná bude konzultace s právníkem, daňovým poradcem či zkušeným účetním.
Dotaz z praxe: Od roku 2024 bude u cafeterie okamžikem vzniku nepeněžního příjmu připsání určitého počtu bodů (peněz) na benefitní účet zaměstnance nebo až utracení jejich části, tj. okamžik, kdy má zaměstnanec možnost tuto službu využít? Od toho se zřejmě bude odvíjet i postup na přelomu roku, tj. nevyčerpané body (peníze) se jako příjem posoudí ve „starém“ roce, nebo až v „novém“ roce okamžikem nákupu služby?
Jak pro server Podnikatel.cz odpověděl za Generální finanční ředitelství Lukáš Heřtus, k problematice posouzení vzniku nepeněžního příjmu zaměstnance v souvislosti s „benefitními“ kartami, kterými disponuje mnoho zaměstnanců v České republice, nelze poskytnout jednoznačnou odpověď. Vše závisí na obsahu uzavřené smlouvy mezi zaměstnavatelem a „benefitní“ společností. Jinak řečeno, záleží na právním nastavení vztahu zúčastněných subjektů. V zásadě tedy mohly nastat obě uváděné varianty vzniku nepeněžního příjmu zaměstnance na přelomu roků 2023/2024.
Čtyři základní varianty nastavení smluv
Právě na tuto situaci Generální finanční ředitelství ČR reagovalo a ve své Metodické informaci ke zdaňování benefitů od roku 2024 popsalo čtyři možné varianty okamžiku vzniku příjmu v praxi závislé na nastavení smluvního vztahu.
Varianta číslo 1
Zaměstnavatel zaměstnanci nabije na benefitní kartu určitou finanční částku. Zde dochází ke vzniku příjmu v okamžiku připsání peněz na benefitní kartu.
Varianta číslo 2
Zaměstnavatel hradí poskytovateli benefitních karet měsíční paušál za jednotlivé držitele karet a karta jim následně umožní např. vstup do smluvních sportovních či zdravotnických zařízení (dle sjednaných podmínek). Ke vzniku příjmu dochází měsíčně, tj. v okamžiku úhrady paušálu za jednotlivé zaměstnance.
Varianta číslo 3
Zaměstnavatel nabíjí zaměstnanci na kartu nikoli peníze, ale body (hodnoty čerpání). Zaměstnavatel nemá další kontrolu nad čerpáním plnění jednotlivých zaměstnanců, hodnota bodů je plně k dispozici zaměstnanci. Zaměstnavateli je hodnota nabitých bodů měsíčně účtována a nedochází k vrácení nevyužitých bodů. Okamžikem vzniku příjmu je i v této variantě připsání bodů na benefitní kartu.
Varianta číslo 4
Zaměstnanci jsou zaměstnavatelem na kartu nabity body, které jsou následně zaměstnavateli vyúčtovány na základě skutečného čerpání nepeněžních plnění ze strany zaměstnanců. Zaměstnavatel tedy má informaci ohledně okamžiku a výše čerpání benefitu ze strany zaměstnance. A to je také okamžik, kdy dochází k příjmu zaměstnance.
Přechodná ustanovení
Vládní konsolidační balíček obsahuje i přechodná ustanovení. Zde se píše, že na nepeněžní plnění ve formě podle § 6 odst. 9 písm. d) zákona o daních z příjmů poskytnuté zaměstnavatelem zaměstnanci ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona se použije § 6 odst. 9 písm. d) a § 25 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.
Právě zde bude rozhodující, kdy došlo k okamžiku vzniku příjmu, tj. zda bude benefit na straně zaměstnance osvobozený neomezeně s výjimkou rekreace a zájezdu podle podmínek roku 2023, nebo do stanoveného limitu poloviny průměrné mzdy v roce 2024.
Varování Generálního finančního ředitelství ČR
Generální finanční ředitelství ČR ve své metodické informaci rovněž upozorňuje, že oblast benefitů je častým předmětem optimalizací. Varuje zde zaměstnavatele, že správce daně bude posuzovat případy, kdy došlo k připsání zjevně excesivního množství finančních prostředků, respektive bodů na benefitní karty zaměstnavatelů zaměstnancům před koncem roku 2023 z pohledu možného naplnění znaků zneužití práva. V této souvislosti lze predikovat možný zvýšený zájem správců daně o nestandardní transakce v porovnání s chováním dotčených subjektů na přelomu předchozích kalendářních let.
Využíváte zaměstnanecké výhody formou benefitních karet (cafeteriií)?
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí