Do Česka vstoupil minulý týden francouzský provozovatel služby pro hledání spolujízdy BlaBlaCar. Převzal českou obdobnou službu Jízdomat a její slovenskou pobočku.
Služba funguje skrze web i mobilní aplikaci. Hledá pro uživatele volná místa v autě a pro řidiče naopak spolucestující, díky čemuž obě strany ušetří na výdajích za cestu. V systému funguje hodnocení řidičů, doplněna je případně i fotografie řidiče.
Jízdomat si za zprostředkování spolujízdy nebral žádné provize. Francouzi si běžně u své služby jinde ve světě provizi účtují. V Česku ale zatím nechají službu bezplatnou do doby, dokud se nenasytí trh.
Musejí řidiči podobných aplikací platit daně?
Jak je to ale s daní z příjmů u řidičů? Stává se řidič podnikatelem a musí odvádět daň z příjmů? Odpověď je jednouchá, pokud se jedná o příležitostnou činnost, která nenese znaky podnikání, tak daně platit nemusí.
Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob podává každý, kdo má za kalendářní rok příjmy vyšší než 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Daňové přiznání není povinen také podat ten, který má příjmy od jednoho a nebo postupně od více zaměstnavatelů a nemá jiné příjmy vyšší než 6000 Kč. Výčet osvobozených příjmů uvedených v zákoně o daních z příjmů je doplněn v ust. §10 odst.3 písm. a), dle kterého jsou osvobozeny příjmy dle ust. §10 odst.1 písm.a). Tedy mimo jiné příjmy z příležitostných činností do jejich ročního úhrnu 30 000 Kč, které nejsou provozovány podnikatelem a jedná se o příležitostné činnosti,
prozradila serveru Podnikatel.cz mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.
O samostatnou činnost se podle Petlachové jedná tehdy, pokud by činnost nesla znaky podnikání (vlastním jménem, na vlastní odpovědnost s cílem dosahovat zisku viz §420 občanského zákoníku).