Názor k článku Boj EU s klimatickými změnami? Sebevražda evropského Quijota od Flasi - Je potřeba rozlišovat čisté (tedy přímo neškodí životnímu...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 11. 2008 9:25

    Flasi (neregistrovaný)
    Je potřeba rozlišovat čisté (tedy přímo neškodí životnímu prostředí) a čisté z hlediska přispívání ke klimatickým změnám. V některých případech to jde ruku v ruce, v některých případech ne. Například uhelná elektrárna je pěkné ekologické svinstvo - škodí vypouštěním spousty škodlivin do svého okolí. A také vypouští CO2. Ale programy na snížení jednoho či druhého nejdou ruku v ruce. Jistě - pojďme se zamyslet, jestli by se nemohla ještě o pár jednotek procent zvýšit účinnost takové elektrárny - to sníží emise úplně všeho. Ale to, že budeme strašně draze řešit jak nějak zkapalňovat a ukládat a kdovíco ještě jinak neškodný CO2 nezlepší lokální ovzduší a nezíská nám vůbec žádný náskok v ničem.
    Současný svět je v první řadě globalizovaný a umělá snaha udělat vlastní průmysl šetrnější a zelenější a produkující méně CO2 a vůbec papežštější než papež nepřinese žádný náskok a konkurenční výhodu. Ale akorát přestěhování toho průmyslu do dnes rozvojových zemí.
    Těžký průmysl možná lokálně zkolaboval. Ale to hlavně proto, že se holt už nevyplácelo dělat spoustu věcí ve státech s příliš vysokými mzdovými náklady. Pruduktů těžkého průmyslu se ve světě spotřebovává více a více a ten průmysl existuje - akorát dneska hlavně v Číně a Indii. Můžeme říkat - je to škoda, že tu nemáte ty pracovní příležitosti. Můžeme říkat - je to dobře, že tu ty smrady a jedy nemáme. Ale v každém případě spotřebováváme produkty těžkého průmyslu, tak si nehrajme na pokrytce, co vepřové jí, ale na vesničany co chovají smradlavé vepře si ukazuje prstem.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).