Pro úpravu výši zálohy na dani z příjmů fyzických osob je možné využít postup podání žádosti o stanovení záloh jinak dle § 174 odst. 5 daňového řádu.
V odůvodněných případech stanoví správce daně zálohy jinak, přičemž je možné je stanovit jinak i za celé zdaňovací období, tj. i zpětně, např. i u zálohy již splatné k 15. 3. 2020. Vznikne-li z důvodu neuhrazené zálohy úrok z prodlení, lze jej prominout na základě individuálně podané žádosti ve vazbě na pokyn D-21 a D-44. Za podání žádosti o stanovení záloh není nutné hradit žádný poplatek.
Čtěte více: O které úlevy na daních musíte požádat a které jsou automatické?
Je nutné uvést důvody
Žádost je třeba odůvodnit, a to ve vztahu k mimořádným událostem, v jejichž důsledku došlo nebo by mohlo dojít útlumu ekonomické činnosti s předpokládaným dopadem do výsledku hospodaření (např. karanténa nebo nemoc, výpadky dodavatelů, ztráta odběratelů atd.).
V rámci úlev jsou některé zálohy prominuty
Jak ale upozorňuje Finanční správa ČR, druhý generální pardon Ministerstva financí ČR promíjí automaticky první pololetní nebo druhou čtvrtletní zálohu splatnou ke dni 15. 6. 2020 všem poplatníkům, kterým vznikla tato zálohová povinnost. O zrušení zálohy, tj. první pololetní či druhé čtvrtletní, není třeba žádat: předmětným generálním pardonem bude placení této zálohy automaticky prominuto.