Uctenky neobhajuji, ale ty kecy jsou desny. Jasne... poradatel akce si bude muset na jednodenni akci kvuli stanku s pivem porizovat pokladnu... a taky ten stanek, vycepni zarizeni a sehnat brigadnika. Stankari se tim samozrejme zivi a obrazeji hromady akci. A ze by si tam na kebab svitili petrolejkou jsem taky jeste nevidel. Zakon ma platit pro vsechny, tak bud se rekne, ze stankari dane neplati, nebo se zaridi tak, aby mohli dle zakona vykazovat. Jinak se stanky nejake zkusenosti mam a vim, ze priznavaji naproste minimum.
Znal jsem kluka co jezdil s trdelnikem, dalsiho co jezdil po festivalech s veganskym stankem a jeden pribuzny si privydelaval v pivnich stancich na festivalu. Od nich vim, ze priznavali tak desetinu obratu. Uz to jsou ale nejake roky zpatky a mozna je dnes situace uplne jina, pripadne jsou to vsechno vyjimky, ale spis to bude tak, ze prilezitost dela danoveho unikare. Kazdopadne me vubec nevadi to, ze stat vybere min penez. Me vadi, ze jsou tim znevyhodneni prodejci, kteri odvadi poctive.
P.S. Jak se meri podil sede ekonomiky?
Raději budu mít na akci/trhu stánkaře ve větším počtu, co to občas trochu ožulí, než aby tam byli jen dva superpoctivci ... On si málokdo uvědomuje, že to co nazývá krádeží je obecně víc prospěšné, než kdyby to fakt odvedli. Proč? Protože víc živnostníků znamená větší kvalitu života okolí. On i když neodvede do společné bezedné kasy nic, tak si to ale také většinou do matrace nestrčí. Utratí to zase jinde. Většinou po svém okolí. Čím vyšší kvalita života v oblasti, tím víc lidí tam rádo bydlí, tím víc utrácí, atd ...
A pokud tím i obyčejný plebs ušetří, tak je to naprosto stejné - zůstane mu víc na útratu jinde.
Proto je určitá míra "šedé" ekonomiky prospěšná. Pokud taková nebude, tak zůstanou jen hypermarkety a Parkys (a ten patří bůhví do jaké kategorie).
Umí si dnes vlastně někdo představit situaci - žena samoživitelka, dítě už odrostlejší, vzdělání nic moc, tedy bez práce. Ale dobrá kuchařka. Tedy začne péct koláče a obcházet okolní hospody. Jí to ani nepovolí úřad, předpisů co musí splnit bude víc, než plocha jejího bytu. O nákladech ani nemluvě. Přitom stačí jedna trouba, pár ingrediencí a hned máme člověka skoro na státu nezávislého. A vztah k ostatním? Je v hospodě lépe s ní, nebo bez ní?
A kdyz se z tech kolacu otravi pul vesnice, protoze nikym nekontrolovana pani bez znalosti prislusnych norem to rozjela ve velkem a ve snaze usetrit sehnala pochybne ingredience, tak budou zas lidi rvat, jaktoze tomu stat nezabranil. Myslete si o me cokoliv, ale podle me ma zakon platit pro vsechny a podnikatel co obchazi zakony je nekalou konkurenci pro ty poctive.
Jak tomu ty kontroly zabrání? Každý takový výrobce má každou vyrobenou várku nechat testovat? Nebo ihned ty ingredience?
Cílem je si vydělat. Pokud poškodí zákazníky, tak končí. Cíleně takto uvažují jen ti, co chtějí ojebat stát, ne zákazníky. Případně polomonopoly jako agrofert, který když něco podělá, tak mu to neublíží.
Stát zabránil metanolové aféře?
Stát zabránil té otravě z kebabu (v Hradci? už nevím)?
Stát zabránil salmonele?
Stát zabrání občasnému střepu v konzervě, nebo hydroxidu ve flašce?
Co koho vlastně vede k přesvědčení, že na to stačí prostě dát do zákona "nenechávejte střepy v konzervách"?
Čeho stát dosáhne, když malovýrobci třeba marmelády (článek byl myslím zde relativně nedávno) nařídí mít extra přípravnu, dvě místnosti, bíle vykachlíkováno, zakáže mu okna a přikáže zářivky? Rozhodně ne bezpečí zákazníků. Dosáhne toho, že ten malovýrobce ani nezačne. Nejenom, že se připraví o teoretické budoucí daně, ale zároveň sníží kvalitu života - prostě bude o druh marmelády méně. Možná to je nepodstatná drobnost, ale spousta kapek vytvoří řeku ...
Děkuji, pěkně napsáno. Ještě bych dodala zkušenost jednoho blízkého příbuzného, pracoval ve středně velké potravinářské firmě, běžně tam museli na pokyn vedení přelepovat i v papírech měnit datum minimální trvanlivosti, prosívali potrhané pytle a vytahovali rozkládající se mrtvé myši, a potom šup zpátky do oběhu a jiné chuťovky. A přitom firma byla držitelem všech možných certifikátů a kontroly měli vždy bez chybičky. Stát ani tisíce norem fakt nic nezaručí, jak si někteří myslí.
Já věřím spíš těm malým, kdyby měli nějaký průšvih, museli by skončit, ručí vlastním jménem...
Ja nejsem fanousek zbytecnych regulaci a myslim si, ze mame preregulovano. Porad se jenom snazim vysvetlit, ze zakony by(alespon podle meho nazoru) mely platit pro vsechny. Jsem zastance trzniho prostredi a nedodrzovani jakychkoliv zakonu a predpisu znevyhodnuje ty poctive a krivi trh. Kdyby se tolik lidi nesnazilo zakony obchazet, mozna bysme nemuseli mit tolik kontrol a regulaci.
zákony by měly především každého "obtěžovat" úměrně efektu, který to přinese.
Kupříkladu - proč myslíte, že malý živnostník vede tzv. "daňovou evidenci" a nikoliv (podvojné) účetnictví? Proč nemusí mít účetní uzávěrku ověřenou auditorem? Že by to bylo tím, že zátěž je naprosto neúměrná efektu, který by to přineslo? Zákony naprosto běžně "neplatí pro všechny" - právě z výše uvedených důvodů.