Zatímco koncem března 8 % podnikatelů v šetření Hospodářské komory uvedlo, že nejsou schopni splácet své závazky vůči zaměstnancům a dodavatelům, v dubnu se s významnými finančními problémy může potýkat až 37 % živnostníků a firem.
Firmy jsou bez finančních rezerv
Téměř každá třetí firma přitom už musela rozpustit veškeré své finanční rezervy, nemají tedy na účtu rezervní peníze, které měly připravené na nenadálé situace. Co se oborů týká, jde zejména o cestovní ruch a restaurační služby.
Máme proto obavu, zda peníze od státu dorazí k zaměstnavatelům rychle, aby je mohli zaměstnancům vyplatit v řádném výplatním termínu,
uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Čtěte také: Zaměstnavatelé mohou žádat o příspěvek z programu Antivirus
První příspěvky státu se v programu Antivirus dostanou k zaměstnavatelům na základě elektronické komunikace poté, co zaměstnavatelé z tenčících se vlastních zdrojů nebo z bankovní půjčky vyplatí zaměstnancům náhrady mezd a odvedou odpovídající pojistné za měsíc březen.
Shrnuli jsme základní pravidla i podklady, které by si měli zaměstnavatelé pro bezchybné podání žádosti zajistit. Co si připravit k žádosti o podporu zaměstnanosti Antivirus?
Stát zaměstnavateli neuhradí veškeré mzdové náklady. I po získání příspěvku zaměstnavatel uhradí 20 % mzdových nákladů např. při karanténě zaměstnance nebo 40 % v případě vyvolaných hospodářských potíží (např. není odbyt nebo chybí vstupní suroviny). To však platí jen pro firmy s nižšími mzdami, pokud firma zaměstnává lidi s nadprůměrnými mzdami, bude sama muset hradit i mnohem více než zmíněných 20 nebo 40 %, protože maximální příspěvek státu je odvozen od průměrné mzdy v celé ekonomice.
Čtěte také: Jak na příspěvek na mzdy zaměstnancům v programu Antivirus?
Firmy jsou nuceny propouštět
K propouštění zaměstnanců kvůli vládním krokům přitom už přistoupilo 7 % zaměstnavatelů, hlavně v restauračních službách a v cestovním ruchu. Potíže ale mají již i průmyslové podniky, které začaly rovněž propouštět. Alarmující je, že podle úplně nových dat Hospodářské komory v současnosti zvažuje propustit zaměstnance více než čtvrtina všech zaměstnavatelů, přičemž ve zpracovatelském průmyslu to je dokonce více než každá třetí firma.
Hospodářská komora minulý týden vyzvala zaměstnavatele, aby se zapojili do její celostátní iniciativy Zachraň práci!. Podrobněji v článku Nepropouštějte zaměstnance, „půjčte“ je jinému podnikateli