Dobrý den,
podle § 217 zákoníku práce je povinen určenou dobu čerpání dovolené zaměstnavatel písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době. .. Na nařízení čerpání dovolené by tedy zaměstnavatel potřeboval nejméně předchozích 14 dnů, což při rozhodnutí o mimořádných opatřeních nešlo stihnout, eventuálně byste musela s variantou čerpání dovolené souhlasit (dvoustranná dohoda).
Hezký den přeje Dagmar Kučerová
Dobrý den,
záleží, jakým způsobem byla pracovní doba zkrácena. Tedy zda například po dohodě zaměstnance se zaměstnavatelem (změna rozsahu týdenní pracovní doby, odměňování odpovídá rozsahu práce) nebo jde o částečnou zaměstnanost, kdy zaměstnavatel v souladu s kolektivní smlouvou či interním předpisem přiděluje práci v omezeném rozsahu. Zaměstnanci potom přísluší MINIMÁLNĚ 60 % průměrného výdělku.
S pozdravem Dagmar Kučerová
Dobrý den,
pokládám dotaz z pozice zaměstnavatele, jsem spíše začatečník a potřebují se zorientovat. Kolegyně pracuje na 95% úvazek, složený z dílčích úvazků (několik různých projektů, včetně různé výše mzdy na jednotku úvazku). Z důvodu pandemických opatření jí aktuálně lze přidělovat práci jen na jednom projektu, kde má úvazek 30% při mzdě odpovídající zhruba 45% jejího průměrného výdělku. Náhrada mzdy bude v tomto případě zbytek do těch min. 60% průměrného výdělku? Pokud bychom žádali stát o kompenzaci (režim E - ztráta odbytu), šlo by o 50% z výše té náhrady? Nebo tomu mám rozumět úplně jinak?
Děkuji za objasnění.
Tomáš Smrž
Dobrý den,
zaměstnavatelem mi byl oznámen status částečné nezaměstnanosti.
Jsme na stejné pozici dva pracovníci. Já mám celou dobu zůstat doma na 60% platu, kolega celou dobu bude pracovat.
Cítím se oprávněně diskriminován, protože mám o něco málo vyšší mzdu než můj kolega?
Podle mě bychom se mohli např. po týdnu střídat.
Děkuji za reakci
Václav
Dobrý den, mám trochu jiný problém. Pracuji v kavárně, je nás tam celkem 7, a náš zaměstnavatel po nás chce, abychom mu podepsali dohodu o rozvazani pracovního poměru a šli na pracak a tvrdí nám, že nám doplatí částku do 100%, ale my mu nevěříme. Když jsme mu řekli, že chceme ale napřed, aby nám zaplatil odstupné, tak nám tvrdil, že když je to dohoda, tak na něj nemáme nárok, což, dle zákoníku práce, není pravda. A když to tedy nepodepiseme, zařídí se podle toho a my budeme chodit do práce jako vždy, ikdyz tam v tuto chvíli nemáme možnost vykonávat práci, kterou máme ve smlouvě a že mu to nakonec ještě rádi podepíšeme. Přijde nám, že se nás chce zbavit bez jakýchkoliv nákladů. Prosím poraďte, co máme dělat. Děkuji za rady.
Dobrý den, jak mzdově vyúčtovat když od 1.4 do 26.4 všichni zaměstnanci byli doma z důvodu nařízení vlády a od 27.4 do konce měsíce v práci, kde jim přiděluji práci jako úklid, sanita a postupně najíždějí zakázky? Dostanou 100% mzdy. Mám nárok na 80% jako kompenzaci? Děkuji.
27. 4. 2020, 17:01 editováno autorem komentáře
Mám úvazek 0,6. Dostala jsem oznámení o aplikaci částečné nezaměstnanosti, ve které mám stanovenou pracovní dobu. Ve dnech kdy nepracuji, mám čerpat náhradní volno. Bude mít zaměstnavatel právo po mně v budoucích měsících požadovat odpracovat hodiny, které mi monentálně budou chybět do úvazku 0,6 na který mám smlouvu?
30. 4. 2020, 16:38 editováno autorem komentáře