Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, která má pomoci rodičům, jež z důvodu mateřství a péče o dítě nemohou pracovat. Základní podmínkou pro její získání je účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Navíc musí být žadatel o dávku poplatníkem v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, například tedy musí být zaměstnán. Nárok na dávku má i žena, která na ni nastoupí po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě. To znamená ve 180 kalendářních dnech od skončení zaměstnání, pokud skončila v době těhotenství, a zaměstnání trvalo aspoň tuto dobu. Při kratším zaměstnání činí ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání.
U osob samostatně výdělečně činných musí být pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu a současně i podmínka trvání účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. OSVČ nesmí v době pobírání dávek vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost.
Pojem mateřská dovolená znamená omluvené volno v zaměstnání, peněžitá pomoc v mateřství pak označuje finanční náhradu z nemocenského pojištění. Česká správa sociálního zabezpečení poskytuje tuto dávku 28 týdnů ode dne nástupu na mateřskou. U ženy, která porodila dvojčata nebo více dětí zároveň, se doba pobírání prodlužuje na 37 týdnů. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství si žena určuje sama, a to v období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud došlo k porodu před tímto termínem, náleží jí dávka ode dne porodu,
říká Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.
Dále čtěte: Maminky, nenechte si vzít dovolenou
Výše dávky dělá 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Průměrný denní příjem se upravuje pomocí tří redukčních hranic. Zájemci si mohou vše dopředu spočítat na kalkulačce České správy sociálního zabezpečení. Důležité je zmínit, že pokud žena nastoupí na další peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku předchozího dítěte a její původní zaměstnání neskončilo, tato dávka je jí stanovena stejně jako poprvé.
Žádost o dávku ženě vydá její ošetřující lékař (gynekolog). Ten potvrdí předpokládaný den porodu, žadatelka vyplní potřebné údaje a předá tiskopis svému zaměstnavateli, v případě OSVČ příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení automaticky, poté co byl uplatněn nárok a splněny podmínky na výplatu dávky. Výplata se provádí na bankovní účet nebo složenkou na adresu bydliště.
Nárok na tuto dávku má samozřejmě i otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat právě on. Dohodu lze uzavřít minimálně na sedm kalendářních dní. Musí v ní být uvedeno datum porodu, dále den, od kterého bude muž o dítě pečovat a úředně ověřený podpis matky. K dohodě je nutný ještě vyplněný tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici na našem webu,
říká Jana Buraňová. Pro nárok na dávku platí stejné podmínky jako u ženy. Muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku sedmého týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí, střídání o péči se může i opakovat. Peněžitá pomoc v mateřství se muži poskytuje nejdéle po dobu 22 týdnů. Podíl mužů, kterým byla v minulém roce vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, byl jen 0,43 %.