Ceny za výběry z bankomatů v zahraničí klesají. Na co je potřeba dát si pozor?

13. 7. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
V zahraničí není problém vybrat si hotovost v místních bankomatech. Už to ani nestojí tak velké peníze. Je ale třeba být obezřetný.

Banky obecně výběr místní měny z bankomatů i placení kartou v zahraničí uvádějí jako doporučený postup. Radí však se před cestou připravit a také mít s sebou nějakou částku v hotovosti v místní měně.

Co se dozvíte v článku
  1. Jaké jsou ceny za výběr z podnikatelských účtů?
  2. Ceny za výběr z osobních účtů jsou podobné
  3. Vždy zvolte místní měnu
  4. Vybírejte bankomaty bank
  5. Dodržujte pravidla bezpečnosti

Jaké jsou ceny za výběr z podnikatelských účtů?

Srovnání cen poplatků v následující tabulce ukazuje, že přibývá bank, kde je výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí zdarma. Někde je pro úsporu peněz potřeba ohlídat si, z jakého bankomatu vybíráte. Například v Air bank nebo České spořitelně je možné si sjednat k účtu volitelnou službu v podobě výběrů hotovosti ze všech bankomatů u nás i ve světě.

Banka Název účtu Cena za výběr z bankomatu v zahraničí Poznámka
Air bank Podnikatelský účet 35 Kč/100 Kč EU/mimo EU
Banka CREDITAS Firemní účet zdarma
Česká spořitelna Podnikatelský účet Živnostník 0 Kč/50 Kč/125 Kč Erste/v eurech/mimo eura
ČSOB ČSOB Podnikatelský účet 5 Kč/50 Kč/100 Kč bankomaty jejich sítě/v eurech/mimo EU
Fio banka Fio podnikatelský účet 25 Kč
Komerční banka Profi účet 39 Kč/99 Kč vybrané evropské státy/mimo ně
mBank mKonto Business 0 Kč/29 Kč výběr 1500 Kč a více/výběr pod 1500 Kč
MONETA Money Bank Konto PRO podnikání zdarma
Raiffeisenbank AKTIVNÍ účet pro podnikatele zdarma
UniCredit Bank Business Open zdarma

Ceny za výběr z osobních účtů jsou podobné

Až na několik drobných výjimek jsou ceny za výběr z bankomatu v zahraničí na podnikatelských a osobních účtech stejné.

Banka Název účtu Cena za výběr z bankomatu v zahraničí Poznámka
Air bank Běžný účet 35 Kč/100 Kč EU/mimo EU, 100 Kč měsíčně
Banka CREDITAS Běžný účet zdarma
Česká spořitelna Standard účet 5 Kč/40 Kč/125 Kč Erste bankomat/v eurech/v jiné měně
ČSOB ČSOB Plus Konto 5 Kč/40 Kč/100 Kč bankomaty jejich sítě/v eurech/mimo EU
Fio banka Fio osobní účet 25 Kč pro platební karty Visa je výběr z bankomatu zdarma
Komerční banka Běžný účet standard 39 Kč/99 Kč vybrané evropské státy/mimo ně, 2 výběry jsou zdarma
mBank mKonto 0 Kč/29 Kč výběr 1500 Kč a více/výběr pod 1500 Kč
MONETA Money Bank Běžný účet Tom Plus zdarma
Raiffeisenbank Aktivní účet zdarma
UniCredit Bank Open zdarma

Vždy zvolte místní měnu

Při platbě kartou vám může bankomat nebo také platební terminál nabídnout místo platby v místní měně (například eurech) možnost platit v českých korunách. Na první pohled se to zdá praktické, ale může se to prodražit. Jedná se o takzvanou dynamickou měnovou konverzi (DCC). Měnová konverze DCC mívá nevýhodný kurz a může vás stát i další poplatky u obchodníka. Ve výsledku se může takový nákup prodražit až o pětinu, popisuje Irena Jandíková, ředitelka retailového bankovnictví v Max bance. Česká bankovní asociace v souvislosti s dynamickou měnovou konverzí podotýká, že v rámci Evropské unie jsou provozovatelé bankomatů a platebních terminálů povinni informovat klienta před provedením platby o příslušném kurzu a poplatcích spojených s transakcí. Tato pravidla však neplatí mimo Evropskou unii.

Jak jsme dříve psali, je možné si DCC na kartách zablokovat předem. To nabízí například právě Max banka, ale také mBank nebo Fio. Podle Jakuba Heřmánka, tiskového mluvčího Fio banky, se tato služba může hodit před cestováním do zahraničí, jelikož DCC se nabízí ve chvílích, kdy bankomat nebo terminál detekují zahraniční kartu a té svůj, zpravidla nevýhodný, kurz nabídnou. Zablokování plateb s konverzí DCC může tak klienty ochránit před nepříjemným překvapením na cestách v zahraničí v podobě neočekávaných nákladů. Klienti by samozřejmě měli vždy mít možnost na terminálu nebo bankomatu DCC odmítnout, ale mohou zazmatkovat, neporozumět a zablokováním této „služby“ už předem tomuto mohou předcházet, dodává. 

Chystáte se do zahraničí? Před cestou si můžete zablokovat DCC platby na kartě Přečtěte si také:

Chystáte se do zahraničí? Před cestou si můžete zablokovat DCC platby na kartě

Vybírejte bankomaty bank

Tomáš Hládek, odborník České bankovní asociace na platební styk, doporučuje, aby cestovatelé v zahraničí při výběru hotovosti z bankomatů zvolili takové bankomaty, u kterých je zřejmé, že jsou provozovány bankami. Ostatní provozovatelé bankomatů si často za svoje služby účtují další poplatky, které mohou výběr hotovosti prodražit, doplňuje. Například klienti České spořitelny mohou vyhledat bankomat, který patří do skupiny Erste Bank, kde je pro ně navíc výrazně nižší poplatek za výběr. Při hledání bankomatů je možné navštívit pobočky bank nebo také hledat prostřednictvím mobilních aplikací nebo na internetu. Například přímo na webových stránkách Visa nebo MasterCard.

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

Tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle už dříve serveru Podnikatel.cz sdělil, že pokud bankomat nese stopy neoprávněné manipulace (odchlíplé součásti, lepidlo, významně poškrábaný vstup pro karty atp.) nebo je na něm umístěno neobvyklé zařízení, nepoužívejte jej, upozorněte provozovatele bankomatu na telefonním čísle uvedeném na samotném zařízení a hotovost vyberte jinde.

Dodržujte pravidla bezpečnosti

Jak jsme již upozorňovali dříve, při výběru z bankomatu je potřeba dodržovat standardní bezpečnostní pravidla, jako zakrývat rukou klávesnici, dávat si pozor na různá technická zařízení sloužící k podvodům (kamerky, skimmovací zařízení apod.), nepsat si PIN na kartu nebo nenosit u sebe všechny karty najednou. Podle Lucie Brunclíkové, ředitelky vnějších vztahů a komunikace v Bance CREDITAS, je bezpečnější bezkontaktní použití, protože nedochází k vložení karty do bankomatu a je tak eliminováno riziko okopírování dat z karty skimmovacím zařízením. Ke skimmingu dochází nejčastěji v restauracích a barech. Nad kartou tak přemýšlejte stejně jako nad peněženkou – zkrátka ji nedávejte nikdy z ruky a nevkládejte ji nikam, kde na ni nevidíte. Pokud je to možné, zvolte bezkontaktní možnost placení. To platí i při výběru z bankomatu, uzavírá Irena Jandíková.

Autor článku

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).