Češi z bankovních produktů nejraději využívají běžné účty. Ty vlastní téměř každý dospělý občan České republiky. Spořící účty, které nabízí vyšší zhodnocení vkladů vlastní jen 40 % obyvatel, termínované má necelá desetina. Pokud chtějí vytvářet úspory, volí raději stavební spoření.
Při volbě jaký bankovní produkt využívat se Češi kloní spíše k variantě běžného účtu i přes to, že na něm drží částku vyšší, než běžně měsíčně potřebují. Ačkoli spořící účet přináší vyšší zhodnocení vložených peněz, vlastní jej pouze 40 % občanů, termínovaný účet nemá ani desetina. Pokud chtějí přece jen své úspory zhodnocovat, volí raději stavební spoření, které jim znemožní s penězi nakládat po celých šest let, potvrdil průzkum GE Money Bank, uskutečněný v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Lotyšsku a Rusku, na representativním vzorku dospělých občanů.
V tom, jak hospodaří s penězi, dopadli Češi v průzkumu nejlépe ze sledovaných národů, ale stále mají velký prostor ke zlepšení. To se týká především nakládání s úsporami. Mnohdy je nechávají ležet na běžných účtech namísto využití spořicích produktů s řádově vyšším zhodnocením,
říká Ondřej Lokvenc, manažer depozit a platebních karet GE Money Bank. Termínované vklady přitom přináší svému vkladateli zhodnocení i ve výši 4 % a záruku neměnného úroku.