Tuzemské banky obstály v zátěžových testech, které provedla na datech ke konci druhého čtvrtletí roku 2011 Česká národní banka (ČNB). Kapitálová přiměřenost celého bankovního sektoru by zůstala nad 8% regulatorním minimem i při realizaci velmi nepravděpodobného krizového scénáře. Ten předpokládal v příštích dvou letech pokles domácí i zahraniční ekonomické aktivity v důsledku recese hlavních obchodních partnerů ČR, kterou by vyvolala dluhová krize v eurozóně.
Zátěžový scénář „Recese“ je postaven na předpokladech propadu ekonomik, eskalaci fiskální krize eurozóny a zvýšených výkyvech na finančních trzích. Krizový vývoj by poté vedl k depreciaci koruny a ke zvýšení výnosů vládních dluhopisů. Zároveň scénář počítal s tím, že by se až o třetinu propadly ceny nemovitostí a že by došlo ke znehodnocení expozic českého bankovního sektoru vůči pěti zadluženým zemím EU a jejich přecenění v bilancích bank z 28 miliard korun na nulovou hodnotu.
Ačkoliv je tento dodatečný předpoklad o 100% znehodnocení expozic vůči pěti zemím vysoce zátěžový, pouze jedna banka by se z důvodu tohoto přecenění dostala mírně pod regulatorní limit kapitálu. Velikost banky i výše kapitálu potřebného k dorovnání limitu je však v rámci sektoru zanedbatelná,
uvedla ČNB ve zprávě k zátěžovým testům.
Navzdory vysokým úvěrovým i tržním ztrátám a sníženým provozním ziskům by dle testů zůstal bankovní sektor jako celek stabilní. Základ této stability tvoří vysoká kapitálová přiměřenost, která ke konci června 2011 činila 15,9 %.