Více než polovina zahraničního kapitálu v českých firmách pochází z daňových rájů. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury tuzemské podnikatelské sféry provedenou poradenskou společností Bisnode. Informace je důležitá z toho hlediska, že zahraniční investoři drží 41% podíl základního kapitálu ve všech firmách působící na území České republiky a mají v nich pětinový podíl. Ke konci dubna podnikatelé do základního kapitálu českých firem investovali celkem 2354 miliard korun.
Objem zahraničního kapitálu investovaného do základního kapitálu českých firem se meziročně snížil o více než 22 miliard korun, což představuje pokles o 2,3 %. Zatímco objem zahraničního kapitálu investovaného do tuzemských akciovek a s.r.o. meziročně poklesl, objem kapitálu z destinací považovaných za daňový ráj se ale meziročně zvýšil o 69,4 miliard korun, tedy více než 17 %. Naprostá většina je koncentrována v evropských nebo-li on-shore daňových rájích. Tyto statistiky výrazně ovlivnil prodej Telefónicy do skupiny PPF Petra Kellnera,
komentuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Nejzajímavější body analýzy:
- Tuzemský kapitál v českých akciových společnostech a společnostech s ručením omezeným posiluje.
- Objem zahraničního kapitálu investovaného do základního kapitálu českých firem meziročně klesl o více než 22 miliard korun.
- Zahraniční subjekty aktuálně ovládají 41 % z celkového základního kapitálu českých společností a mají majetkový podíl ve více než pětině z nich. Vlastníci z daňových rájů v českých společnostech upsali kapitál za téměř 480 miliard korun, což je meziročně o 17 procent více.
- Tuzemské subjekty aktuálně ovládají 59 % z celkového základního kapitálu v českých společnostech a mají majetkový podíl v 78,3 % firem.
- Zahraniční vlastníci investovali do 21,7 % tuzemských firem, nicméně jejich podíl na celkovém základním kapitálu představuje 41 %.