Český rozhlas se bude více zaměřovat na výběr koncesionářských poplatků. A to hned v několika rovinách. Zcela nově odstartoval soudní vymáhání od fyzických osob – domácností, na základě případů v rámci pilotního projektu s Českou poštou, takzvané malé DINO. Toto se týká především poplatníků, kteří doma mají televizní přijímač. Televize totiž odpovídají definici rozhlasového přijímače a tak je potřeba platit koncesionářský poplatek veřejnoprávnímu rozhlasu i z nich. Dnes je zcela běžné, že se rádiové stanice dají poslouchat přes nejrůznější další zařízení, není nutné mít radiopřijímač. Dále bude pokračováno v oslovování firem s vozovými parky. Více o tom v článku Český rozhlas chce další peníze od firem. Brzy dostanete výzvu.
Především se ale Český rozhlas snaží na poli legislativy a pracuje na novele zákona o poplatcích, která by výběr pomohla zlepšit. Úprava zákona by měla spočívat zejména ve zpřesnění základu poplatku a poplatníka. Hlavním účelem je dosažení celoplošného plnění zákona o rozhlasových a televizních poplatcích v ČR. Konkrétní termín legislativního projednávání změny návrhu zákona není stanoven,
říká mluvčí Českého rozhlasu Tereza Magdalena Krásenská. Současné znění zákona už poplatné době svého vzniku, kdy se ještě nepočítalo s rozvojem digitalizace. Dobrou zprávou je, že se tak děje proto, aby koncesionářské poplatky nemusely růst.
Mohlo by vás zajímat: Za hudbu se platí. Přinášíme příběh podnikatele, který bojuje proti poplatkům
Co se týká úprav, tak těmi by měla projít i pravidla pro kontroly a vymáhání koncesionářských poplatků. Český rozhlas má různé zákonné možnosti v jednotlivých kategoriích poplatníků, tedy fyzické osoby nebo právnické osoby a fyzické podnikající osoby, kterými kontrolu plnění zákona o poplatcích realizuje. Mimo jiné Český rozhlas a Česká televize disponuje ze zákona daty od dodavatelů elektřiny, které ke kontrolám využívají. Nově by výběr měl být nekompromisní a bez žádných benevolencí, prohlašuje radní Milan Badal. V loňském roce Český rozhlas dosáhl e výnosech z výběru rozhlasového poplatku částky kolem 2 miliard korun. Objem pohledávek je proměnlivý a pohybuje se v jednotkách procent.
Dále čtěte: Bránit se „výpalnému“ je normální. Do boje vstupuje renomovaný právník