Tak, mezi Kyprem a ČR existuje smlouva o zamezení dvojího zdanění a její ustanovení jsou m.j. taková, že korporace se sídlem na Kypru je považována za kyperského daňového rezidenta a nikoli např. českého.
Takže v ČR bude taková korporace jakožto "nerezident" odvádět DPH (kterou samozřejmě vybere od českých zákazníků) a daň z příjmu PO pouze ze zisku, vytvořeného v ČR.
Tu daň lze ovšem velmi účinně minimalizovat například při holdingové struktuře tím, že česká pobočka kyperské korporace prodává "své" zboží či služby, nakoupené již s příslušnou marží od jiné korporace téhož holdingu na Kypru (kde tak byl realizován hlavní zisk a kde je 0 - 10% zdanění) a v ČR realizuje nulový nebo jen minimální zisk, který je potřeba např. na dotaci některých benefitů zaměstanacům a podobně.
Příklad: Holding X vlastní korporace A a B, přičemž B působí v ČR. Korporace A koupí v Číně tablet za X a prodá jej na Kypru korporaci B za 2X. B jej pak doveze do ČR a prodá jej za 2,1X aby nebyla ve ztrátě, protože s prodejem a dopravou má nějaké náklady. Čili na Kypru se realizoval zisk ve výši X, který bude korporací A přiznán ke zdanění na Kypru, a v ČR ve výši 0,1X, který bude přiznán korporací B u nás. Převedení zisku na "mateřský" holding, případně na držitele kapitálových podílů (akcionáře), a zdanění, pak proběhne opět podle kyperských zákonů.
Kdo je chytrý ten optimalizuje. Od středních po obří firmy, nikdo normální na západě dávno neplatí daně. Tahle povinnost zůstane pro občany a malé firmy.
IČO by měli také konvertovat. Co tak se zapsat někde mimo EU a kontrakty danit tam kde je to za hubičku. I Bulharsko stačí, tam je 10 procent.