Dražební vyhláška je základní dokument každé dražby, který upravuje zákon o veřejných dražbách 26/2000 Sb. V případě aktuálních dražeb státní správy je tento dokument ke stažení u každé dražby.
Co se dozvíte v článku
Online dražby produktů Apple, které byly zabaveny v rámci kontrolní akce Finanční správy ČR a Celní správy ČR, odstartovaly v úterý 9. července od 8 hodin. Finanční správa na facebookovém profilu potvrdila velký zájem s tím, že během prvních dvou dnů se 80 iPhonů vydražilo za částku 2 082 000 Kč. Dražitele tak jeden telefon vyšel v průměru na 26 000 Kč. Konečná cena tedy více než dvojnásobně překonala cenu vyvolávací,
upřesnil úřad.
Jak serveru Podnikatel.cz vysvětlil Patrik Madle, tiskový mluvčí Generálního finančního ředitelství, předmět dražby je vybraným zbožím ve smyslu ustanovení § 92b zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“). Jeho prodejem v dražbě dochází ke zdanitelnému plnění, jež podléhá za podmínek stanovených zákonem o DPH (vydražitel je plátce DPH) režimu přenesení daňové povinnosti podle ustanovení § 92a zákona o DPH.
V případě vydražitele, který není registrován jako plátce DPH, nejvyšší dražební podání obsahuje DPH; (postupuje se podle § 108 odst. 7 zákona o DPH, kdy je osobou povinnou odvést daň osoba určená k uskutečnění prodeje obchodního majetku plátce, daň se vypočte postupem podle § 37 písm. b) zákona o DPH). V případě vydražitele, který je registrován jako plátce DPH, nejvyšší dražební podání neobsahuje DPH; vydražitel je následně povinen postupovat podle ustanovení § 92a zákona o DPH a přiznat daň z tohoto zdanitelného plnění ke dni jeho uskutečnění,
doplnil.
Náležitosti dražební vyhlášky
Dražební vyhláška musí být uveřejněna dražebníkem způsobem vzhledem k předmětu dražby v místě obvyklým nejméně 15 dnů před zahájením dražby, není-li dále stanoveno jinak.
Jak je uvedeno v paragrafu 20 zákona o veřejných dlažbách, dražebník vyhlásí konání dražby dražební vyhláškou, v níž uvede:
- a) že jde o dražbu dobrovolnou, a jde-li o opakovanou dražbu, i tuto skutečnost,
- b) označení dražebníka,
- c) místo, datum a čas zahájení dražby,
- d) označení a popis předmětu dražby a jeho příslušenství, práv a závazků na předmětu dražby váznoucích a s ním spojených, pokud podstatným způsobem ovlivňují hodnotu předmětu dražby, popis stavu, v němž se předmět dražby nachází, jeho odhadnutou nebo zjištěnou cenu, a je-li předmětem dražby kulturní památka, i tuto skutečnost,
- e) nejnižší podání a stanovený minimální příhoz, který může účastník dražby učinit,
- f) požaduje-li složení dražební jistoty, způsob a lhůtu pro její složení, číslo účtu a adresu místa, kde má být dražební jistota složena, co je dokladem o složení dražební jistoty, výši dražební jistoty a způsob jejího vrácení; popřípadě lze-li složit dražební jistotu platební kartou nebo šekem,
- g) způsob úhrady ceny dosažené vydražením,
- h) datum a čas konání prohlídky předmětu dražby, u věcí movitých též místo konání prohlídky a organizační opatření k zabezpečení prohlídky,
- i) u společné dražby pořadí, ve kterém budou jednotlivé předměty dražby draženy,
- j) podmínky odevzdání předmětu dražby vydražiteli,
- k) případné upozornění, že údaje o předmětu dražby v dražební vyhlášce nebo jejich část, zejména pak o popisu stavu předmětu dražby a o právech a závazcích na předmětu dražby váznoucích, jsou uvedeny pouze podle dostupných informací, případně že navrhovatel zaručuje vlastnosti předmětu dražby nebo odpovídá za jeho vady pouze v rozsahu stanoveném dražební vyhláškou,
- l) lhůtu pro uhrazení ceny dosažené vydražením přesahující 500 000 Kč,
- m) výši odměny vybírané od vydražitele nebo způsob jejího určení, její splatnost či ujednání o tom, že dražba bude provedena pro vydražitele bezúplatně.
V případě elektronické dražby dražebník v dražební vyhlášce stanoví také způsob registrace dražitelů, způsob elektronické dražby, čas zahájení a ukončení elektronické dražby, během kterého lze zvyšovat podání, způsob určení vydražitele ve specifických případech popsaných v zákoně a termín uplatnění předkupního práva a způsob sdělení rozhodnutí, zda je předkupní právo prokázáno.
Kde se nachází dražební vyhláška?
Jak jsme už psali, elektronické dražby finanční správy jsou prováděny s využitím APED (APlikace Elektronických Dražeb), kterou provozuje Generální finanční ředitelství. Uživatel APED má možnost prohlížet seznam dražeb a sledovat jejich průběh, zřídit si uživatelský účet v APED a v případě, že má zřízen uživatelský účet, má možnost se do APED přihlásit, pracovat s ním a účastnit se dražeb. Jak upřesňuje Finanční správa ČR, prohlížet nařízené a uskutečněné dražby a sledovat jejich průběh může každý, bez ohledu na to, zda má zřízen uživatelský účet nebo nemá.
Na rozdíl od samotného dražení tak není k prohlížení dražeb stejně jako ke stažení dražební vyhlášky potřeba registrace do APEDu. Pro přístup k dražební vyhlášce stačí v aplikaci v Přehledu dražeb kliknout na danou dražbu. Tím se otevře stránka s podrobnostmi o ní, kde je v pravém sloupci možnost stáhnout si příslušnou dražební vyhlášku.
Co je součástí dražební vyhlášky?
V úvodní části dražební vyhlášky se nacházejí informace o správci daně a údaje o tom, kdo se může dražby zúčastnit včetně webových adres, kde si může zřídit uživatelský účet, kde najde dražební řád nebo kde se dražba koná a může ji sledovat. Následuje číslo dražby, datum a čas zahájení a ukončení dražby.
Další část tvoří popis toho, co je předmětem dražby. V případě zabavených produktů značky Apple je zde konkrétně pořadové číslo, označení dražené věci, popis dražené věci včetně příslušenství nebo souboru věcí (zde je zmíněna webová adresa, na které je možné podle sériového čísla na přiložené fotografii ověřit originalitu zboží a datum prvního prodeje a také informace o záruce), zjištěná cena v korunách, nejnižší dražební podání v korunách, minimální příhoz v korunách a informace o tom, zda je cena včetně DPH nebo včetně spotřební daně.
Dále se zde nacházejí údaje o tom, jestli se požaduje dražební jistota, o dnu, místu a času konání prohlídky movitých věcí, způsob a lhůta úhrady nejvyššího dražebního podání nebo například den, místo a čas předání vydražených věcí vydražiteli.
Pozor na převzetí dražených předmětů
Je potřeba dát si pozor na to, jaké jsou předpoklady, za kterých vydražitelé mohou vydražené předměty převzít a za kterých se stanou jejich vlastníky. V tomto konkrétním případě je zde například napsáno, že vydražené věci movité správce daně nezasílá a vydražitel si je musí vyzvednout osobně v místě a čase uvedeném v dražební vyhlášce s tím, že podle okolností si může vydražitel dohodnout čas a místo předání individuálně. „Pokud si vydražitel vydraženou věc nepřevezme ani na výzvu správce daně, může správce daně rozhodnout o jejím propadnutí ve prospěch státu (§ 211 odst. 3 daňového řádu),“ uvádí se v jedné z dražebních vyhlášek o iPhone.
V dražební vyhlášce se nachází také výzva k uplatnění práv nepřipouštějících provedení daňové exekuce, výzva k uplatnění pohledávek podle § 195 odst. 2 písm. i) daňového řádu nebo upozornění k prodeji spoluvlastnického podílu, předkupnímu právu a výhradě zpětné koupě.
Zúčastníte se nějaké dražby Finanční správy?
Co je součástí poučení?
V poučení najdou zájemci o dražby data o tom, kdo nesmí dražit. Jak jsme psali, dražit nemohou úřední osoby správce daně, který dražbu nařídil, dlužník a manžel dlužníka nebo jejich zástupci a dále ti, jimž jiný právní předpis brání v nabytí věci, která je předmětem dražby (§ 201 písm. a) DŘ). Dražit také nemůže vydražitel předmětu dražby, který je znovu dražen z toho důvodu, že tento vydražitel neuhradil ve stanovené lhůtě nejvyšší dražební podání ([§ 201 písm. b) DŘ). Z účasti na dražbě je vyloučen také znalec, který provedl ocenění předmětu dražby (§ 201 písm. a) a § 77 DŘ).
Dražební vyhláška končí fotografiemi draženého předmětu.