Chcete pracovat v zahraničí? Buďte vždy opatrní

30. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek. Autor: www.isifa.com
Ilustrační obrázek.
Práce v zahraničí je pro mnoho lidí lákavá. Je ale důležité snažit se předejít všem možným rizikům a hledat si práci přes oficiální agentury.

Počet Čechů, kteří cestují za prací do zahraničí, roste. Zatímco v roce 2006 jich podle údajů evropského portálu pracovní mobility EURES vycestovalo přibližně 55 500, loni už to bylo 95 000. Mezi nejčastěji vyhledávané země patří Německo a Velká Británie, kde se uplatňují především dělnické profese. Evropští zaměstnavatelé mají aktuálně zájem především o sběrače ovoce, číšníky, kuchaře nebo pokojské. Informace o volných pracovních místech v konkrétních zemích jsou uvedeny na webových stránkách evropského portálu pracovní mobility www.eures.cz.

Sezónní práce jsou k dispozici nejčastěji v zemědělství například ve Velké Británii, Nizozemsku, Dánsku, Německu či v hotelnictví a turistickém ruchu ve Španělsku a v Itálii. A pak obecně ve službách, a to ve většině zemí Evropské unie, říká Miroslav Chytil, manažer EURES pro Českou republiku. Největší šanci na získání dobře placeného místa mají ti zájemci, kteří dobře ovládají cizí jazyk, případně hned několik. Dalším plusem je pochopitelně i v zahraničí předchozí praxe.

Nenechte se napálit

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Uzavření pracovní smlouvy v zahraničí by si každý měl pečlivě ohlídat. 

Při hledání práce v zahraničí je nutná velká opatrnost. Pokud se člověk rozhodne využít služeb některé z pracovních agentur, měl by si ověřit, jestli má agentura povolení Úřadu práce ČR ke zprostředkování zaměstnání do zahraničí. Jde to udělat velice snadno, jejich seznam je uveden na webu Ministerstva práce a sociálních věcí v sekci Pro občany – Agentury práce. Pracovní agentura musí mít sjednané pojištění proti úpadku. Jen tehdy má člověk jistotu, že pokud nedostane v zahraničí domluvenou mzdu, může se obrátit na pojišťovnu. V každém případě doporučuji všem, aby byli při hledání práce velice opatrní a vždy si ověřili veškeré skutečnosti. Jen tak se mohou vyhnout případným problémům, upozorňuje Miroslav Chytil.

Pracovník musí mít jasno v tom, s kým vlastně uzavírá pracovní smlouvu. Zda je to zahraniční firma nebo pracovní agentura. Ani v jednom případě si agentura nesmí říct o jakoukoli částku za zprostředkování a nesmí požadovat procenta z domluvené mzdy. Výjimku tvoří uhrazení výdajů spojených s cestou, tedy jízdenky, letenky nebo ubytováním. Protože opatrnosti není v případě práce v zahraničí nikdy dost, je dobré si vše vždy ověřit a nechat zkontrolovat. V rámci oficiální sítě EURES, která funguje v celé Evropské unii, je k dispozici 900 poradců. 16 z nich pak přímo v České republice. Lidé se na ně mohou obracet s dotazy týkajícími se nejen práce v zahraničí, ale také životních podmínek. Pracovní místa, která zaměstnavatelé přes EURES nabízejí, jsou prověřená a minimalizuje se tak možnost podvodu.

Evropské služby zaměstnanosti EURES operují na území členských unie a Švýcarska. Jedná se o informační a poradenský systém, který podporuje přeshraniční pracovní mobilitu na jednotném evropském trhu práce a podporuje právo každého na volný pohyb pracovních sil. Česká Republika se do systému EURES zapojila v roce 2004 současně se vstupem do Evropské unie. V tuzemsku už je EURES plně integrován do veřejných služeb zaměstnanosti. Služby EURES cílí zejména na uchazeče o zaměstnání, zaměstnavatele a na další partnerské organizace na trhu práce v Evropě. Mezi hlavní aktivity patří mezinárodní i regionální burzy práce, přeshraniční informační a poradenské dny, asistence při náborech pro zaměstnavatele a aktualizace informací a ověřených volných pracovních míst na národním a evropském portálu EURES.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).