Zákon o daních z příjmů v §2a zákona definuje poplatníky v režimu paušální daně. Aby mohl poplatník daně z příjmů fyzických osob vstoupit do režimu paušální daně, musí splňovat určité podmínky, a to po celou dobu, co je v tomto režimu.
Co se dozvíte v článku
Kdo může být poplatníkem v paušálním režimu
Poplatníkem v paušálním režimu je poplatník daně z příjmů fyzických osob od prvního dne rozhodného zdaňovacího období. Musí se jednat o poplatníka, který je osobou samostatně výdělečně činnou (tj. má příjmy „z podnikání“ zdaňovaných v § 7 zákona o daních z příjmů). Nesmí se však jednat o plátce DPH a ani tento poplatník nesmí mít registrační povinnost k dani z přidané hodnoty. Pokud je poplatník identifikovanou osobou, není toto překážkou pro vstup do režimu. Poplatník v režimu paušální daně nesmí být společníkem veřejné obchodní společnosti ani komplementářem komanditní společnosti a tak nesmí být dlužníkem v insolvenčním řízení.
To však není úplný výčet podmínek. Poplatník, který chce vstoupit do režimu, nesmí v bezprostředně předcházejícím období přesáhnout rozhodné příjmy pro zvolené pásmo paušálního režimu. Také nesmí k prvnímu dni rozhodného zdaňovacího období vykonávat činnost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti. Překážkou nejsou pouze ty příjmy ze závislé činnosti, z nichž je daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně.
Oznámení správci daně
Poslední a poměrně důležitou podmínkou pro vstup do režimu je oznámení úmyslu správci daně. Poplatník daně z příjmů musí podat správci daně oznámení o vstupu do režimu paušální daně. V rámci podaného oznámení si poplatník zvolí pásmo paušálního režimu.
Zákon o daních z příjmů poměrně přísně definuje, že poplatník nejpozději v poslední den lhůty pro podání oznámení o vstupu do paušálního režimu učinil oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti podle zákona upravujícího organizaci a provádění sociálního zabezpečení a oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti podle zákona upravujícího veřejné zdravotní pojištění; tato lhůta je zachována, je-li nejpozději v poslední den této lhůty učiněno podání obsahující údaje požadované v příslušném oznámení správci daně společně s oznámením o vstupu do paušálního režimu nebo živnostenskému úřadu společně s ohlášením živnosti nebo žádostí o koncesi.
Lhůta pro podání oznámení je každoročně stanovena na 10. ledna. Oznámení je tak nutné učinit do příští středy. V této lhůtě také musí poplatníci oznámit ukončení režimu paušální daně nebo změnu pásma režimu.
Pásma paušálního režimu
Režim paušální daně upravuje tři pásma režimu. První pásmo paušálního režimu je limitováno příjmem ze samostatné činnosti do výše:
- 1 000 000 Kč, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti příjmy plynou
- 1 500 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdajový paušál 60% nebo 80% z příjmů
- 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů.
Druhé pásmo režimu paušální daně je limitováno také, ale hranice jsou vyšší. Poplatník tak může mít rozhodné příjmy do výše:
- 1 500 000 Kč, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti příjmy plynou
- 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdajový paušál 60% nebo 80% z příjmů
Třetí pásmo pak mohou využít ti poplatníci, kteří mají příjmy ze samostatné činnosti do výše 2 000 000 Kč, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti plynou.
Co se nepovažuje za příjmy ze samostatné činnosti?
Za příjmy ze samostatné činnosti se dle § 2a odst. 5 zákona o daních z příjmů nepovažují příjmy od daně osvobozené a příjmy, které nejsou předmětem daně. Dále se za příjmy ze samostatné činnosti nepovažují příjmy, ze kterých je daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně.
Pojmy související s režimem paušální daně
Zákon o daních z příjmů dále definuje důležité pojmy. Zákon o daních z příjmů pak definuje zejména příjmy:
- a) příjmy podle tohoto zákona, které by poplatník měl, pokud by nebyl účetní jednotkou,
- b) za příjmy ze samostatné činnosti se považují také úroky z vkladů na účtu, který je podle podmínek toho, kdo účet vede, určen k podnikání poplatníka, a nepovažují se za ně příjmy z podílu společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti na zisku.
Kdy poplatník přestává být v režimu paušální daně?
Poplatník přestává být poplatníkem v režimu paušální daně, pokud uplyne zdaňovací období, ve kterém přesáhl rozhodné příjmy pro zvolené pásmo paušálního režimu, a to v případě, že by jeho daň byla rovna paušální dani. Dále poplatník přestává být v režimu paušální daně, pokud se stane plátcem daně z přidané hodnoty nebo mu vznikne registrační povinnost k této dani.
Ukončení režimu bude také v důsledku toho, že se poplatník stane společníkem veřejné obchodní společnosti nebo komplementářem komanditní společnosti anebo se stane dlužníkem v insolvenčním řízení.
Poplatník přestává být v režimu paušální daně také uplynutím kalendářního měsíce, ve kterém přestane být osobou samostatně výdělečně činnou.
Poplatník však může režim opustit také dobrovolně, a to tak, že učiní oznámení o dobrovolném vystoupení z režimu.
Výše paušální daně v roce 2024
Výše paušální daně se liší v návaznosti na zvolené pásmo paušální daně. Poplatníci v prvním pásmu paušální daně tak budou v roce 2024 platit měsíčně 7498 Kč, v druhém pásmu 16 745 Kč a ve třetím pásmu 27 139 Kč.
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí