Máte poslední měsíc na Milostivé léto u daní nebo pojistného. Kdo všechno může žádat?

8. 11. 2023
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Public Domain CC0
Ilustrační obrázek
Od července je možné využít odpuštění penále a úroků u daní a také prominutí dluhů u sociálního pojištění. Čas na odpustek je do konce listopadu.

Odpuštění příslušenství se týká mimo jiné i OSVČ. Podmínkou je, stejně jako v případě původního Milostivého léta, zaplacení dlužné jistiny.

Co se dozvíte v článku
  1. Co všechno se u daní odpouští
  2. Kterých jistin se odpuštění týká
  3. Kromě doplacení musíte podat i žádost
  4. Jak lze žádost podat
  5. Mimořádný zánik některých nedoplatků na dani a na příslušenství daně
  6. Některé žádosti je nutné podat celníkům
  7. Platí také amnestie u sociálního zabezpečení
  8. ČSSZ musíte dát vědět elektronicky
  9. Také u sociálního pojištění půjdou splátky

Co všechno se u daní odpouští

Od července mohou OSVČ i další osoby využít Milostivého léta u daní a sociálního pojištění. První část opatření se týká mimořádného odpuštění příslušenství daně, přičemž se prominutí týká nejen dluhů vymáhaných daňovou exekucí, ale všech dluhů v působnosti resortu ministerstva financí. Mimořádné odpuštění se nicméně neaplikuje v případě cla a jeho příslušenství. 

Mimořádné odpuštění příslušenství daně mohou využít pouze fyzické osoby. Nezáleží tak na tom, zda jde o podnikatele, či nikoliv. Základní podmínku mimořádného odpuštění tvoří uhrazení jistiny, ke které se váže vybrané příslušenství. Toto příslušenství pak v důsledku odpuštění zanikne, pokud nebylo dosud uhrazeno (nedojde tedy k vrácení již uhrazeného příslušenství).

Odpuštění se týká velké části příslušenství daně, a sice

  • úroku z prodlení nebo jeho obdoby podle jiného zákona,
  • úroku z posečkané částky,
  • penále,
  • pokut za opožděné tvrzení daně,
  • nákladů řízení včetně exekučních nákladů.

Kterých jistin se odpuštění týká

Milostivé léto se však netýká úplně všech dluhů, nýbrž jen těch, kdy jistina vznikla do 30. září 2022. K samotnému uhrazení jistiny pak musí dojít nejpozději do konce tzv. odpustného období od 1. července 2023 do 30. listopadu 2023. Jak ale upozornila Unie daňových poplatníků ČR, finanční správa nedoplatek na příslušenství zaeviduje až ve chvíli, kdy se stane pravomocným. Proto nedoplatky vzešlé z platebních výměrů vydaných před datem 30. září 2022 do Milostivého léta nespadají, pokud o nich vedené odvolací řízení skončilo až po tomto datu.

Roli naopak podle Generálního finančního ředitelství (GFŘ) nehraje, kdy správce daně příslušenství zaeviduje, jelikož rozhodující je vznik a zaevidování souvisejícího rozhodného nedoplatku (jistiny). Odpuštění určeného příslušenství není odvislé ani od toho, zda správce daně zpravil daňový subjekt o příslušenství před datem 30. 9. 2022 či později. Pokud rozhodný nedoplatek na jistině vznikl a byl u správce daně evidován do 30. 9. 2022, daňový subjekt ho uhradí do 30. 11. 2023 (případně ve splátkách) a požádá o odpuštění, správce daně mu odpustí veškeré příslušenství, které s nedoplatkem souvisí (tedy i to, které dosud nebylo zaevidováno), upřesnila serveru Podnikatel.cz Klára Křehlová, mluvčí GFŘ. 

Okamžik vzniku rozhodného nedoplatku (jistiny) se stanoví podle zákona o mimořádném odpuštění a zániku některých dluhů ve spojení s daňovým řádem, dle kterého se jedná o den následující po uplynutí lhůty původní splatnosti, popř. náhradní lhůty splatnosti, byla-li stanovena.

Kromě doplacení musíte podat i žádost

Kdo chce využít prominutí dluhu, musí kromě doplacení jistiny též podat žádost. Kdo si není jistý, zda a kolik dluží, může v portálu MOJE daně ve své informační schránce DIS+ nalézt seznam svých případných daňových nedoplatků. 

Co se týče časového souladu mezi úhradou jistiny a podáním žádosti, je nutné poslat platbu nejdříve v den podání žádosti, aby bylo finančnímu úřadu zřejmé, že tyto finanční prostředky mají být použity právě na úhradu daňového nedoplatku v rámci Milostivého léta. V rámci úhrady nedoplatku finanční správa radí do zprávy pro příjemce uvést „Daňové milostivé léto“.

Jak lze žádost podat

Po vyplnění žádosti ve webové aplikaci ji lze podat na finanční úřad. Doručit žádost je možné následujícími způsoby:

  • V portálu MOJE daně
  • E-mailem
  • Datovou schránkou
  • Poštou
  • Osobně na podatelně

Mimořádný zánik některých nedoplatků na dani a na příslušenství daně

Kromě odpuštění příslušenství došlo i k zániku některých nedoplatků na dani a na příslušenství daně. Týká se jak fyzických, tak právnických osob. Jde o zánik tzv. bagatelních nedoplatků na dani i na příslušenství, a to bez ohledu na jejich druh (opět s výše uvedenou výjimkou cla a jeho příslušenství). Bagatelním nedoplatkem byl jednotlivý nedoplatek nedosahující výše 200 Kč nebo v případě daně z nemovitých věcí 30 Kč.

Některé žádosti je nutné podat celníkům

Ne všechny daně však spravuje finanční správa a v některých případech, jako například u nedoplatků na spotřebních daních, je nutné podat žádost celním úřadům. I celní správa připravila webovou aplikaci, ve které lze žádost podat

Je to kontroverzní, ale udělejme daňovou amnestii, navrhuje Stanjura Přečtěte si také:

Je to kontroverzní, ale udělejme daňovou amnestii, navrhuje Stanjura

Platí také amnestie u sociálního zabezpečení

Kromě daňové amnestie mohou poplatníci využít obdobné odpustky sociálního pojištění. Principy mimořádného odpuštění a zániku některých dluhů v případě sociálního zabezpečení jsou podobné jako u daňové amnestie. Odpuštění se týká neuhrazeného příslušenství (penále a exekučních nákladů), přičemž rozhodným dnem je rovněž 30. září 2022. Prominutí se týká plátců pojistného na sociální zabezpečení (fyzické i právnické osoby, přičemž fyzickou osobou se rozumí OSVČ a zaměstnavatel a za plátce pojistného se považuje i bývalý plátce pojistného).

Do konce října podalo podle dat České správy sociálního zabezpečení oznámení 11 222 plátců pojistného, z toho 8671 OSVČ a 2551 zaměstnavatelů. U sociálního pojištění však zároveň platilo, že ti, kteří dlužné pojistné ve smyslu zákona uhradili před 1. červencem 2023, nemuseli podávat žádné oznámení a k odpuštění neuhrazeného příslušenství došlo automaticky ze zákona. Takových OSVČ bylo 154 tisíc z celkového počtu 302 tisíc dlužících OSVČ a 33 tisíc ze 102 tisíc zaměstnavatelů.

ČSSZ musíte dát vědět elektronicky

Kdo chce odpuštění penále využít, musí tuto skutečnost oznámit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení v elektronické podobě. Příslušné oznámení o úhradě dlužného pojistného lze učinit výhradně prostřednictvím ePortálu ČSSZ, kde je možné zjistit i výši dluhu. 

Také u sociálního pojištění půjdou splátky

I u sociálního pojištění platí, že může být dlužné pojistné na sociální zabezpečení uhrazeno ve splátkách. U dlužných částech do 50 000 Kč (minimum je 5000 Kč) lze platbu rozložit do 12 měsíčních splátek, jestli je dluh vyšší, rozloží se do 60 měsíčních splátek, které jsou splatné od prvního dne do posledního dne kalendářního měsíce, za který se splátka platí. Jakmile však dlužník některou ze splátek ve stanovené výši nebo ve stanovené lhůtě nezaplatí, možnost uhradit dluh ve splátkách zaniká a s tím zaniká i nárok na odpuštění dlužného příslušenství. 

Dosavadní data ČSSZ ukazují, že zatímco zaměstnavatelé mají větší zájem o jednorázové splacení dlužného pojistného, OSVČ preferují platby ve splátkách.

Za dluh na pojistném na sociální zabezpečení se u OSVČ ovšem nepovažují neuhrazené zálohy za kalendářní měsíce roku 2022 a penále z těchto záloh se tak neodpouští.

MM 25 baliček

Čtěte více na Měšec.cz: Máte dluhy u sociálky? Možná je budete moci splatit bez sankcí

Ti, kteří dlužné pojistné ve smyslu zákona uhradili před 1. červencem 2023, nemusí podávat žádné oznámení, k odpuštění neuhrazeného příslušenství došlo automaticky ze zákona. 

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).