Právník nejsem. Pouze mám z pracovního práva zkoušku.
Ono se nejedná o takovou buzeraci, jak se o tom píše a hovoří. Tím méně z toho bude buzerace po 25. květnu a ještě méně v ČR, kde se prakticky téměř nic nezmění.
Zda je to mnoho povyku pro nic ukáže budoucnost. Pravdou jsou dva fakty, a to že se jedná o zcela nové pojetí ochrany v celosvětovém měřítku (EU se podařilo, aby na to nějakým způsobem reagovaly USA a další země mimo EU), a že údaje o jednotlivých fyzických osobách budou stále více a častěji zneužívány. Zda GDPR nastavený systém napomůže tomu zabránit ukáže čas. Jak již jsem zde v diskusi uvedl jedná se o model, který byl použit pro zajištění BOZP. Po téměř třiceti letech jeho existence nepotvrdil své jednoznačné kvality. To však neznamená, že je zcela zavrženihodný. Ve svém základě je vysoce kvalitní. Bohužel má však jednu zásadní nevýhodu - je velice těžce uplatnitelný u mikrofirem. A v ČR se k tomu připojuje ještě jeden problém. My chceme, aby nás vše co možná nejméně zatěžovalo (stanovte mi, co mám udělat za 1., za 2. atd. ať to udělám a mám od toho pokoj) a tento systém je založen právě na tom, že koncový článek na základě stanovených kritérií si sám stanovuje co má udělat a jakým způsobem a pak to provede. Iniciativa je na něm.
GDPR není žádnou velkou novinkou. Drtivá většina povinností měla být již dávno plněna. Praxe je však jiná, a proto se jeví tak hrozným - viz téma tohoto článku.