Historka působí v článku humorně, ale pak si člověk dohledá jednu takovou opravdovou nabídku pozice od Netspot a vidí tam požadavky podobného charakteru.
PHP 5.3 - je ta přesně specifikovaná verze nutná? A kdo má zkušenosti s jinou verzí PHP, má smůlu? PHP 5.3 vyšlo v roce 2009 a před necelým rokem přestalo být podporováno (https://php.net/eol.php).
JavaScript, jQuery - co ten, kdo umí JavaScript a neumí JQuery, protože se zajímá o jinou z mnoha a mnoha frontend technologií? V čem je požadavek na jednu konkrétní knihovnu jiný od znalosti jednoho konkrétního prohlížeče?
Třeba takové drobnosti odradí ty opravdu zajímavé vývojáře a na pohovor se pak hlásí jen ti zoufalí.
Ano. I když tam může zapracovat přílišná snaha např. asistentky vypsat vše co jí šéf položil na stůl, nebo vše co v minulosti zaslechla z rozhovoru vývojářů. Zrovna tak si myslím že holka např. s vysokoškolským vzděláním mohla pracovat jako uklízečka. U některých nadnárodních firem pro absolventy může být snaha dostat se na jakoukoliv lepší pracovní pozici a vstupenka do firmy vedla přes volné místo uklízečky.
Ruku na srdce. Programování se dá také naučit. Nejde o vrozené schopnosti. Žádný vývojář nepracuje sólo. Téměř výhradně se jedná o kolektivní činnost. Někdo je lepší někdo horší. Když bude oblíbený, vždy ho někdo podrží. Těch samostatných rychlých programátorů opravdu tolik není. To le musí náborář vědět.
Vím, že někteří programátoři jsou dobří ale naprosto nepoužitelní pro svou neschopnost pracovat v kolektivu a jiní by výtečně napsaly kód ale už si nedovedou představit k čemu ten program bude sloužit. Nějaký ichtil mu dá třikrát zprostředkované zadání a nakonec je z toho pasquil ale dobře napsaný.
Dělal jsem ve významné hostingovce a z blízka jsem si ověřil, že exiastují dva typy myšlení, a ten jeden, který je vlastní spíše ženám, není tak vhodný pro programování. V daném případě to byl muž, ale nepřesvědčil jsem ho, aby používal trochu cykly, podprogramy atp.
U kloudného programování musíte dělat několik úrovní abstrakce, a to každý prostě nedá.
A je to jako s hrou na housle nebo s jakoukoli jinou náročnější činností:
1) musí vás to bavit, jinak od toho utečete dřív, než se trochu něco naučíte
2) musíte pro to mít alespoň trochu předpoklady
Programovat moc nejde jít dělat tak, že si neprogramátor řekne: zkusím se rok živit tím programováním a pak si najdu něco jiného.
tdvorak: Děkujeme za připomínky.
Není to tak, že pokud něco ze zmíněného nebudete ovládat, nebudeme se s vámi bavit. Ostatně nadpis v inzerátu zní "preferujeme či požadujeme". Pohovor i samotná práce obvykle bývá o dialogu.
Specifikace PHP je opravdu zbytečná. Na verzi 5.3 běží jen jeden náš již takřka nepoužívaný interní systém.
Já sice nejsem programátor, ale tolik zase o programování vím, že existuje něco jako podmínka. Tedy něco jako
- splňuji A /POŽADUJEME/, potom vyhovuji (pro další "kolo")
A tady som volaký změtěný. Nevím co platí z těchto možností
- splňuji A /POŽADUJEME/, potom vyhovuji (pro další "kolo")
anebo
- nesplňuji A /PREFERUJEME/, potom vyhovuji (pro další "kolo")
anebo
- nesplňuji A /POŽADUJEME/, potom nevyhovuji (pro další "kolo")
Najít kvalitního programátora není žádná hračka = pan dokonalý si stěžuje že nemůže najít kvalitní zaměstnance, dokonce vymyslel urážlivé oslovení UFO. Pak si ale stačí přečíst jeho inzerát a každému je jasné kdo je tady UFO aneb http://www.national-geographic.cz/clanky/proc-si-hloupi-lide-mysli-ze-jsou-nejchytrejsi-vlastni-neobjektivita-je-potvrzena-vedci.html
Ono to takhle právě v reálu nefunguje, "požadujeme" znamená "čím víc z těchto bodů zvládáš, tím větší šanci máš, že místo dostaneš". Mohlo by se zdát, že právě k tomu by měla sloužit sekce "preferujeme", tu ale interpretujte jako "když budeš umět i tohle, tak výborně, můžeme na tebe hodit i práci někoho jiného".
Ono je to dáno právě tím, že sehnat kvalitního programátora je těžké (nebo drahé, ale ani ty peníze nejsou všemocné) a navíc jde o obor, který se stále mění. Takže sice můžete právě teď požadovat programátora se znalostí tří konkrétních frameworků, protože zrovna ty používáte (protože už běžící projekt, protože požadavky zákazníka, protože cokoliv), jenže takoví prostě neexistují, protože jeden z těch frameworků je velmi specifický ("knihovna pro výpočet parametrů kulatých krychlí") a druhý je aktuální módní hit, který včera znal jen jeho autor a zítra po něm pes neštěkne.
Nicméně i tak ten inzerát sepíšete tak, že znalost těchto tří frameworků požadujete, protože co kdyby se náhodou někdo takový našel? Když to formulujete jinak, tak to toho ideálního uchazeče nemusí trknout.
presne tak. Zamestnavatel si mysli, ze je neco lepsiho, proste proto ze zamestnava, ale to prece neznamena, ze z lidi dela pitomce... Kdyby podnikatel nemel zamestnance, tak prece nic nevydela... vetsina se akorat snazi zamestnance vymackat misto aby jim nabudla slusny podminky k praci.
Tak třeba tu jQuery naprosto chápu - pokud se v projektu používá, nebudu jako zaměstnavatel chtít, aby nový programátor ztrácel čas (který platím) tím, že bude znovuobjevovat kolo a implementovat znovu něco co jQuery umí jen protože ji nezná.
Stejně tak nebudu chtít aby se na pracoviští v čase který platím s jQuery učil.
Koukám na váš inzerát, nabízíte hromadu nových výzev, WIFI a nadšené kolegy. Dále pak "Flexibilní pracovní dobu" a "Odměnu odpovídající odvedené práci".
Proč bych se k vám měl hlásit? Působí to na mě dojmem, že bych makal od nevidím do nevidím, a dostal zaplaceno jako uklízečka.
Ona ta flexibilní pracovní doba může znamenat například 10:00-15:00 buď kvůli jednáním a koordinaci ve firmě, a zbytek pracovní doby je tvoje věc. Jsou i takové firmy. Odměna odpovídající odvedené práci může znamenat úkolovku....
...ale vzhledem k těm ostatním kecům je to velmi málo pravděpodobné, a spíše bude platit "že bych makal od nevidím do nevidím, a dostal zaplaceno jako uklízečka".
Mám zkušenost, že taková firma při pohovoru nebyla schopna ani říci, jakým způsobem by ta úkolovka/prémie byla počítaná, a flexibilní znamená neomezeně dle potřeby firmy.
Tak tak, na takovou pozici bych ze hlasil snad jen kdyz uz by byla valka a byl velky hlad. Na takovou nabidku tezko sezenete dobreho programatora.
Nikdy z pozice uchazece nepochopim, proc mi potencialni zamestnavatel nabizi odmenu, kterou dokaze rozlustit jen on, protoze je definovana zcela neurcite a v zavislosti na jeho subjektivnich dojmech.
Z pozice zadavatele se to da pochopit, ale jako programator nikdy.
A mimochodem nevim, cemu se pak divi, kdyz jim tam prijdou zoufalci, kterym uz nic jineho nezbylo. Maji byt vice konkretni co se odmeny tyce (alespon priblizny rozsah) a pak nebudou muset odhanet lidi, co si svou praci ceni treba na 50k. Protoze PHP programator se da sehnat za par $ na hodinu stehne jako za par desitek $ na hodinu.
Rád bych diskutujícím poděkoval za podněty.
Jak je z článku patrné, nejsme žádní odborníci na personalistiku.
Je pro nás zajímavé a poučné, jak dnes lidé čtou inzeráty a že termíny jako „flexibilní pracovní doba” pro ně mají úplně jiný význam než pro nás.
Marek: Pokud se nemýlím, v málokterém inzerátu vám rovnou sdělí konkrétní výši platu. Konkrétní podmínky nebývají striktně dané a jsou věcí diskuse – jde o koncensus představy zaměstnavatele a uchazeče. A rozhodně záleží na jeho zkušenostech a jiných předpokladech, které vyplynou až na pohovoru.
Nezmiňování konkrétní sumy je myslím na místě. Jsou uchazeči, kterým je zaměstnavatel ochodný dát vyšší plat než jiným – jak ale potom těm slabším (avšak ve firmě i tak uplatnitelným) uchazečům vysvětlit, že na avizovaný plat nedosáhnou protože…?
Pokud někdo nechápe pojem "flexibilní pracovní doba", tak už to je první indicií o "kvalitách" daného člověka. Obvykle se to týká současných studentů a čerstvých absolventů, kteří mají problémy s chápáním mnoha věcí, s nimiž o půl generace starší kolegové problémy nemají.
Výše odměny, alespoň v určitých mezích, by měla být součástí každé nabídky. Nejsme na perském trhu a například já takové inzeráty, jejichž autoři se spokojí s nicneříkající frází "zajímavé ohodnocení" nebo "nadprůměrné mzdové podmínky", už zcela ignoroval. Pokud na dané místo hledají profesionála, tak je snad jasné, že ten očekává nadprůměrné, zajímavé ohodnocení. A také by jim mělo být jasné, že takový člověk už nejspíš na pozici se zajímavým ohodnocením dávno je a tedy si ho budou muset "přetáhnout" nějakým tím Masarykem měsíčně navíc. S tím také souvisí poznatek, že takoví lidé zpravidla nemají potřebu si aktivně hledat nové místo, ale potenciální zaměstnavatel si je musí hledat sám a lákat na lepší podmínky. Za celou svou kariéru jsem aktivně reagoval jen na dvě nabídky práce, jinak jsem novou práci získával pasivně, po nabídce zaměstnavatele/HR agentury.
A nakonec – zaměstnavatelé mívají často příliš specifické nebo příliš přemrštěné požadavky. Zájemci o práci už si na to zvykli a reagují stejným způsobem. Ačkoli od počátku 90. let programuji v C/C++, uvedl-li by někdo požadavek na konkrétní vývojové prostředí, konkrétní překladač, konkrétní verzi normy, nehlásil bych se. A sám se domnívám, že takový konkrétní požadavek je spíš kontraproduktivní, osvojit si konkrétní prostředí je mnohem snažší než zvládnout danou technologii en bloc. Takže se snadno stane, že se na inzerát ozve člověk, který sice ze školy zná Visual Studio, ale bude mít problém s napsáním jednoduchého programu (protože to všechno stahoval z netu nebo mu to psal někdo jiný).
To jen pár postřehů zase z druhé strany, od vývojáře s praxí, který je dobře placený a aktivně nehledá jiné místo.
Ježiš, tak se na tu konkrétní verzi povzneste, ne. To, že inzeráty píše nějaká kočička z HR, co tomu houby rozumí, ještě nemusí znamenat, že je to pro programátora blbá firma. Koneckonců určitá nekonfliktnost a schopnost povznést se nad blbosti (a schopnost v případě potřeby komunikovat i s kočičkou z HR nebo třeba polodebilním zákazníkem) je taky vlastnost dobrého zaměstnance.
Třeba já jako příležitostný čtenář inzerátů mám rád zveřejněnou nabízenou výši platu. Ano, klidně i jako nějaké rozmezí. Když zaměstnavatel třeba napíše plat 30-50 tisíc dle zkušeností, tak ho rovnou odfiltruju a nebudu mrhat jeho i svůj čas, protože mám představu 70 tisíc - nekonečno. A když napíše 60-100 tisíc a na pohovoru mi řekne, že jako ok, ale víc než těch 60 by mi nedal, protože splňuji jen základní předpoklady (nebo že mě nechce, protože ani za těch 60 mu nestojím), tak nebudu nijak prskat, ale slušně mu poděkuju za pohovor a popřeji hodně štěstí při hledání jiných uchazečů.
Taky mě štve, když na inzerátech není adresa provozovny (jen třeba obecně Praha), to je hlavně neřest personálek, které to nechtějí vyzradit předčasně, ale často to dělají i přímo firmy.
Souhlasím.
Rozmezí ukazuje, jaké prostředky má firma pro danou pozici vyhrazeny. V kombinaci s výčtem požadavků čekám, že splňuji-li "požadujeme", mám cca minimum, splňuji-li v pohodě požadavky označené jako výhody, budou mne cenit v horní části toho intervalu.
Takový filtr šetří čas oběma stranám. Jít na inzerát bez platu, to tak leda do Google či podobné firmy. Pak se po hodinovém pohovoru někde bůhvíkde člověk dozví mzdu tak na brigádu pro studenta.
Personálky často ani neřeknou firmu. Jen "vůdčí světová firma s pobočkou v Brně". Už se mi stalo, že mě chtěli poslat do firmy, kde pracuji :-) Tak jsem to u oběda probral s holkou z personálního a ta mi potvrdila, že můj životopis od personálky dostali, ale že v něm bylo smazáno moje jméno. Docela jsme se nasmáli. Hlavně tomu, jak personálka vylepšila inzerát natolik, že jsem ani nepoznal, že je to můj inzerát na mého podřízeného (a potencionálního nástupce). Ale co, doba je složitá.
Některé personální fráze se staly eufemismy. Prostě to řada firem (tedy spíše personalistů) natolik zprofanovala, že to teď už spíše odrazuje, než svádí.
Kupříkladu ta "flexibilní pracovní doba" znamená "dle potřeb firmy, obvykle páteční večery a neděle".
"Odměna podle odvedené práce" zase často skrývá "většinu času pro vás nebudeme mít práci a za to vám platit nebudeme".
"Samostatný" znamená, že nikdo vlastně neví, co budete dělat a potřebují někoho, kdo se sám domluví se zákazníkem.
"Praktické zkušenosti" obvykle znamenají, že člověk, co to dělal, už odešel. A že nikdo neví, jak to vlastně dělal a potřebují někoho, kdo to zvládne s nulovým zaškolením.
"Vysoce motivovaný" znamená, že management tam pracuje jen proto, že jinde je nevezmou/jsou přepláceni/někdo na ně něco ví, a vůbec si nedokáže představit, proč by pro tu firmu kdo chtěl pracovat.
"Vhodné pro čerstvé absolventy" může znamenat "minimální mzda" nebo také občas "naše procesy nejsou ani vzdáleně best practices a nestojíme o někoho, kdo by nás upozorňoval na to, že jinde to dělají lépe".
"Tah na branku" je pak eufemismem pro "budeme vám házet klacky pod nohy, ale přesto potřebujeme, abyste (nám navzdory) projekty dotáhl do stavu, kdy to zákazník zaplatí".
Dle rady kamarádky personalistky: přečtěte si to a uvědomte si, že je to přesný obraz toho, co v té firmě nefunguje.
Konkrétní výše platu se skutečně neuvádí a pak jsou z toho nepříjemná překvapení. Natěšeně si s vámi povídají až do chvíle, než jim řeknete, že si představujete plat 70000 Kč. Protože oni sice potřebují zachránce, ale čekali tak 28000 Kč. Alespoň nějaké očekávané rozpětí by pomohlo neplýtvat časem svým a časem personalistů. Pokud nehledáte konkrétního kandidáta (například jen rozšiřujete tým), pak klidně napište "20000 - 70000 podle schopností a zkušeností". Nebo ty inzeráty dejte dva a ty pozice jinak pojmenujte (junior / senior, asistent / specialista apod.)
A jedna připomínka na závěr: často jsem se setkal s tím, že potřebovali někoho, kdo nastoupí ihned. Jak jim řeknete, že jste ještě zaměstnaný, takže na konci měsíce dáte výpověď a další dva měsíce vám poběží výpovědní lhůta, tak couvnou. Tak ať se pak nediví, že nemůžou sehnat odborníky. Je to důsledek v článku zmiňovaného "dobrý programátor najde práci do měsíce". Proto těch dobrých, co jsou na úřadu práce a mohou nastoupit hned zítra, bude minimum. To už je větší šance sehnat někoho na živnostňák, ale i tam je jen pár těch, co vám jsou schopni ihned nastoupit na 40 hodin týdně úvazku.
Jak jim řeknete, že jste ještě zaměstnaný, takže na konci měsíce dáte výpověď a další dva měsíce vám poběží výpovědní lhůta, tak couvnou.
Tohle je ale typicky problem soucasneho nevolnickeho-otrockeho zakona v rezimu zamestnancu. Pokud to nechapou, tak je to samozrejme dalsi signal, ze vlastne nikoho moc kvalitniho nehledaji.
Jinak ty castky ktere tu pisete jsou asi v tzv. "hrube mzde", ze ? Nezlobte se, ale to je pak jeste vice smesne. Jestlize jsou v pruseru, tak se bavme o 100k cisteho na full-time nejmene, jinak je to zbytecna ztrata casu. Oni to mozna pochopi a mozna ne, az jim ty "usetrene" penize cely produkt polozi je vetsinou pozde. Ovsek kazdy sveho stesti strujcem.
Ne že bych rozporoval to co je v článku, ale když se podívám na jejich web:
Nabízíme:
Spoustu nových výzev
Spolupráci na projektu, který dostane WiFi internet tam, kde dosud nebyl
Pohodové a nadšené kolegy i kolegyně
Odměnu odpovídající odvedené práci
Možnost (nikoli nutnost) práce z pohodlných kanceláří v centru Prahy nebo Brna
Flexibilní pracovní dobu
Co vidím? Spoustu keců (spíše varujících před firmou), a dva náznaky informací, které ale bez dalšího mohou znamenat opět cokoli. Ať si tam píší co chtějí, ale v kontextu pošklebování se například spoustě certifikátů, byť by bylo oprávněné, si člověk řekne "Zameťte si na vlastním dvorku".
Mně to přijde jako jeden z těch lepších. Jediné, co by tam být nemuselo, je "odměnu odpovídající odvedené práci". To je zaprvé samozřejmé a zadruhé to často znamená úkolovou mzdu (odměny za projekty apod.) ve firmě, kde ta práce prostě někdy není. Být to v mém oboru, tak tam životopis klidně pošlu, byť to odměňování by byla jedna z prvních otázek právě proto, že mi tím nasadili brouka do hlavy.
takhle namachrovane tady prijela Opera. Do inzeratu si ani nedaval "co nabizi". Myslela jsi, ze se vsichni hned poserou. Ja jim napsal jenom ze nemam zajem o praci kvuli tomu (vlastne jsem zadal anti-prihlasku), protoze nic nenabizi a ja myslim, ze spoluprace by mela byt obostranne vyhodna.
Opera pak radsi vypadla z Ceska a sve levne otroky si hleda v Indii, Rusku, Cine..
prekladovy slovnik k nabidkam:
Odpovidajici / adekvatni / kompetitivni odmena = nizky plat
Flexibilní pracovní doba = muzete muklovat od nevidim do nevidim bez priplatku
...
dyt to znate.. to uz clovek umi dekodovat praxi.. zkusenej clovek se na tyhle trapne inzeraty uz vubec nediva a chodi mu "prednabidky" od spickovych firem..
Flexibilní pracovní doba přece nemusí být od nevidím do nevidím. Pokud na daný úkol někdo potřebuje více času, ať pracuje (chce-li) od nevidím do nevidím, stojí-li mu to za to.
A opačně, je-li někdo extrémně výkonný, nechť je v práci jen 6 hodin denně a to třeba v čase 19–01 hod. Pro mnohé zaměstnavatele –možná jako právě pro tohoto – to není problém.
I to může být flexibilní pracovní doba.
Podle mne "flexibilní pracovní doba" není blábol, ale benefit, který já osobně ocením.
Jenomže váš výklad toho termínu se neshoduje s tím, co obvykle myslí inzerent.
Zaměstnavatelé to v lepším případě berou jako "může přijít o hoďku později a odpoledne si to protáhnout", "když ve středu chce jet na kolo a neblíží se deadline, tak ať jede a maká v sobotu".
Pokud vy svůj úkol na týden ve středu budete mít hotov, dostanete prostě další a na mzdě se to neprojeví, leda si vás z dlouhodobého pohledu bude více vážit.
Úkolovou mzdu obvykle neseženete, ne jako zaměstnanec/kontraktor. Já se vážně snažím mít zadání s cenou (vycházející z nějakého odhadu hodin * hodinovka) a pak to řešit svým výkladem flexibilní doby. Což znamená dělat si to doma kdy se mi zachce do nějakého deadline a neřešit čas.
Jenomže takových projektů moc není a pak to končí na tom, že člověk dělá "flexibilně" (ale z pohledu zaměstnavatele) od nevidím do nevidím nebo musí dojíždět na alespoň přibližnou pracovní dobu.
Přitom když srovnám, co dostanu za sezení v kanceláři a co si dovolím vyfakturovat jako čas za práci udělanou z doma, jsem v homeofficu dost bit.
Je zásadní rozdíl mezi flexibilní pracovní dobou a pružnou pracovní dobou. To druhé má oporu v zákoně, to první je nějaký podivný slib. Navíc pokud nepracujete na dohodu o díle nebo na živnostňák, pak máte pracovní smlouvu na hodinový úvazek. Nemůžete odpracovat méně, leda by zaměstnavatel falšoval výkazy. Proto se nestane, že byste "po 6 hodinách mohl jít domů", ale spíše se akceptuje, že nepracujete (sebevzdělávání). Hodiny se ale vykázat musí, chce to zákoník práce.
Z mé vlastní zkušenosti se za "flexibilní pracovní dobou" neskrývá "60 hodin týdně", ale častěji "práce večer a o víkendech". Přes týden není co dělat, člověk zajde do práce leda tak na oběd, ale pak ve čtvrtek obchoďák někomu něco slíbí a buď to musí být "odesláno s pátečním datumem" nebo "musí to mít v pondělí ráno v emailu". Pro mě je "flexibilní pracovní doba" především výstraha a námět na jednu z prvních otázek.
Skoro celý svůj pracovní věk (teď už jsem v důchodu, heč:-D jsem pracoval jako konstruktér. A dospěl jsem k názoru, že konstruktér nejvíc pracuje, když (zdánlivě) nic nedělá - tu něco nakreslí, pak to smaže, chvíli se jen tak prochází nebo si zaskočí na dílnu s kýmsi si o něčem promluvit a když už konečně začne něco dělat až se mu od myši kouří, tak to znamená, že už to hlavní má udělané a ví co má kreslit. Ale vysvětlujte to magorům ...eee managerům. Oni kvalitu jeho práce stejně nedovedou odborně ocenit, maximálně ho sprdnou za to, že nesplnil jejich kategorický příkaz, a nevymyslel kulaté čtverečky.
Nakreslí a smaže?
Na vlastní uši a oči jsem slyšel a viděl, jak nejvrchnější magor ve firmě prohlásil "konec socialismu, kdo udělá chybu, ten si ji ve svém volnu napracuje".
Podotýkám, že ten člověk nikdy v životě nepracoval, tedy ano, jedno léto prodával zmrzlinu ve stánku, o projektování tudíž nevěděl vůbec nic. Ale je to člověk s formálně nejvyššími pravomocemi ve firmě. Vlastně ani s jistotou nevím, jestli tam dělá bílého koně, a vše tomu nasvědčuje, nebo jestli mu tu firmu koupila maminka (s tou byla aspoň občas sranda), jak zní oficiální verze.
Prohlásit tvrzení, že kdo rok v IT nic nedělá(neřeší) je skoro "out" a že se to rovná několika letům v jiných profesí je úsměvné. A člověk co toto vypustí z huby mluví o tom že by ostatní měly získat přehled z ostatních profesí fakt směšné. Možná by stálo za to vyzkoušet vlastní medicínu abys zjistil wo co go. Čím déle v IT je člověk namočený tím více vidí že se prakticky nic nemění a ta omáčka okolo je jenom PR. Ke skutečným revolucím IT dochází cca 1x10,15 let.
Janko Hrasko: Obzvláště děkujeme za překladový slovník a uvítáme výklad i k jiným často se vyskytujícím heslům. Jak již jsem psal výše, je to pro nás překvapující, ale rozhodně poučné.
technomaniak: Částečně s vámi mohu souhlasit, například ohledně četností revolucí. Jde i o evoluce, zdokonalující se principy samotné práce, nástrojů, které ji zefektivňují atd.
Avšak naše zkušenosti potvrzují, že rok nečinnosti v (našem) oboru je dlouhá doba. Spolupracovali jsme s vícero lidmi, kteří si dali třeba jednoletou pauzu a následně opět naskočili. A rozdíl (před a po) v jejich práci – nejen subjektivně ale i v porovnání s jinými pracovníky – byl citelně znát.
Samozřejmě, je to do jisté míry individuální.
> A rozdíl (před a po) v jejich práci – nejen subjektivně ale i v porovnání s jinými pracovníky – byl citelně znát.
Jasně. A jak dlouho ten "citelný rozdíl" trval? Rozdíl je citelně znát i po návratu z normální dovolené.
Když si myslíte, že po roční pauze je už programátor nepoužitelný, tak ... no, právo na to máte.
nicméně mám zkušenost, že lépe se mi dělá s lidmi, kteří nekomunikují a odvádí svou práci, než s nadšenými a komunikativními kolegy a kolegyněmi, po kterých se často hasí problémy na projektu. Oni totiž komunikují příliš...
Článek mi přijde příliš výpravný, problémy jsou připisovány jen zájemcům. Já se taky koukl na jeden inzerát této firmy a musím souhlasit s ostatními názory - forma této inzerované nabídky je základem pozdějšího nedorozumění.
vychovat si ho, vyzkoušet, a nechat vyrůst. hledat lidi zvenku je projevem zoufalství a neváhal bych říci neschopnosti vedení. pokud firma má víc než 3-5 lidí a alespoň jeden není člen rodiny, obvykle je odkud i kam vyrůst, pokud vedoucí není úplný blb.
a HR agentury? vždycky si vzpomenu na tu slavnou scénku z filmu american beauty, jak kevin spacey říká nějakýmu usoplenýmu sráčovi, který ho jakože má testovat - já v týhle branži pracuju už čtvrt století, a ty jsi tu jak dlouho? už druhej měsíc? xmíchu.
Zrovna mne něco podobného napadlo.
Tak se jen zeptám tazatele:
Jak řešíš, když potřebuješ nějakého schopného programátora a žádného vhodného si nevybereš?
IMHO schopný pracovník pracuje ve firmě, ta si ho váží (případně má vlastní firmu), on jiné zaměstnání moc nehledá a když, tak za podmínek co mu třeba nikdo nechce nebo nemůže poskytnout (například zrovna ten nástupní plat 50kKč).
A když hledáš programátora, co ti brání, abys v hledacím inzerátu dal příklad co by uchazeč musel vyřešit, než se dostaví k výběrovému řízení?
jezevec: Jasně, zaměstnance nečerpáme jen z inzerátů, zkoušíme více či méně úspěšně nejrůznější cesty, kontakty atd.. I zmiňované „vychování”.
Ale o kvalitní programátory je nouze všude. Tím spíše u nás, protože projektů, kterým se věnujeme, je několik a programátorů potřebujeme více.
Nicméně nedostatek programátorů řešíme outsourcingem nebo jejich „přesunem” v rámci našich projektů.
To je právě to zásadní nepochopení všech HR a náborářů obecně. Chtějí špičkového člověka a chtějí jej hned. Zítra. Jenže pokud nenastalo někde nějaké zemětřesení (firma se zcela neočekávaně složila), nebo skutečných odborníků je k dispozici velmi malé množství. Jestli někdo chce odborníka, tak holt je relativně dražší jej přetáhnout a je to běh na dlouhou trať. Na druhou stranu je solidnější šance, že se investice do zaměstnance vyplatí.
V podstatě jde jen o variantu starého známého "chceme mladého flexibilního absolventa s 30-ti letou praxí".
Chceme volného zkušeného, ale to že je volný je podezřelé, takže toho ne.
Já sám jsem to zažil, dal jsem výpověď (HR ani jednoho nenapadlo si ověřit, že jsem ji dal já, a že mě firma nepustila ani o den dříve, nežli ji zákon umožňoval: 2M+xD), a dal si na půl roku pauzu, a dělal na svém baráku. Čímž jsem se stal podezřelým, přes študované HR specialisty, jsem neměl šanci projít, vzali mě až tam, kde v komis byli pouze lidé se kterými jsem měl přímo dělat.
Ono jim ani nedošlo, že ta pauza byla v podstatě rozšíření zkušeností v oboru z jiné pozice, protože dělám ve stavebnictví.
A když už zase "pracuji", přestal jsem být podezřelý, nabídky mi začly samy chodit, odmítám je.
Tak to se stalo třeba mně - z druhé strany. Když firma co jsem tam od školy pracoval sklapla paraple, dostal jsem tip na jednu firmu v blízké obci. Tak jsem se tam ucházel - nedopadlo to, ten flek drželi pro někoho známého. Tak jsem se kouknul, kdy mi jede vlak zpátky a abych se tam jen tak neflákal tak jsem obešel ještě dvě firmy v té obci a v jedné z nich jsem se uchytil.
Mám trochu jinou zkušenost. Můj starší brácha byl na podpoře a velmi mu to vyhovovalo. Byl sám se sebou spokojenej. Tak jsem mu domluvil pohovor v jedné firmě. On tam zašel, ta firma ho nijak nezaujala, ale když už tedy hledal to zaměstnání, tak se stavil ještě ve dvou dalších firmách a vybral si jednu z nich. Chce to jen nakopnout. Já mám štěstí, že brácha není moula, který by se vrátil z první schůzky s nepořízenou, že se mu tam nelíbí. Celá rodina je teď klidnější.
Možná než mít je pocit, jak sou ti programátoři cháska bídna, bylo by lepší se kriticky zamyslet a zkusit hledat nejdříve chybu u sebe. Protože pokud máte problém sehnat kvalitní personál, asi to nebude v tom, že by kvalitní lide neexistovali. Jen je neumíte zaujmout a dostat k vám na pohovor.
Jasně, že občas přijde opravdu zlo. Ale to nemá projít filtrem - na rozdíl od těch dobrých lidí.
Mohu nabídnout pohled z druhé strany. Když jsem naposled hledal práci, tak najít firmu, která by mě zaujmula svou nabídkou, byl úkol vpravdě sysifovský. Všechny inzeráty jak podle nějaké stupidní šablony: přemrštěné požadavky, "flexibilní" pracovní doba, benefity ve formě mobilu či notebooku, které jsou spíš ke vzteku, mladý "dynamický" kolektiv, odměna dle vykonané práce či dokonce NADSTANDARDNÍ...
Nedivte se, vážení zaměstnavatelé, že se vám hlásí podivíni či čerství absolventi VŠ s platovými požadavky experta s 20 letou praxí, když nabízíte práci formou, která zaujme především je. Dobrého vývojáře s praxí takové nabídky spíš odradí a raději bude hledat něco "půl roku", než aby se ucházel u firmy, ze které s velkou pravděpodobností po předchozích zkušenostech po pár měsících se znechucením odejde.
Yarda: Vaše zkušenost jen potvrzuje, co je v článku zmíněno – pokud programátor delší dobu hledá (aktivně hledá a nemůže najít) odpovídající zaměstnání, asi bude někde chyba.
Troll: Souhlasím – v článku jsou popsány jen ty humornější případy a vyložená UFA. Ale nerad bych, aby to vyznělo tak, že se k nám hlási jen oni.
Za cca 10 let, co se v oboru pohybujeme, se k nám hlásily desítky možná stovky lidí. A mnozí z nich velmi kvalitní, s mnohými jsme spolupracovali nebo spolupracujeme.
K dobrým programátorům rozhodně respekt.
Seti: Opět díky za názor – pokud poskytnete i nějaké pozitivní typy – co vás v některých inzerátech třeba zaujalo a motivovalo k zájmu o práci, budeme velmi rádi – jak jsme zmiňoval výše, nejsme žádní HR odborníci a víme to.
Patrně v samotném uchazeči. Těch důvodů může být více:
– není tak dobrým programátorem, jak si o sobě myslí a jeho schopnosti nejsou adekvátní platu, který požaduje
– dostatečně se nesnaží si ji najít (opět může mít příčiny od lenosti až po neschopnost komunikace)
– žije na vesnici a není ochoten za prací dojíždět
– cokoli...
Nebo myslíte, že tvrzení neplatí a programátor hledající práci půl roku je "v pořádku"?
vnímáte určitý rozdíl mezi formulacemi:
"programátor hledající práci půl roku" - a furt chodí na pohovory a nikdo ho nechce"
"programátor hledající práci půl roku" - a všichni ho chtěji, ale nedávají mu dostatečně perspektivní a konzistentní nabídku
"programátor hledající práci půl roku" - ale spíš půl roku bez práce než půl roku hledající, z přechozího zaměstnání mí má dost nasušeno, a na složenky má ještě na dalších pět roků
Sice vnímáte, ale tu informaci nechcete uchopit.
Je to o tom, že inzerát s mladým nadšeným kolektivem, firemní telefon jako benefit, je stavěn jako lákadlo pro absolventy a mladé nadšence. Vy jste rozčarován, že vám tam právě tito "nadšenci" chodí. A na kritiku formy inzerátu se bráníte, že to těm vhodným kandidátům na pohovoru vysvětlíte. Jenže zakopaný pes je v tom, že to nebudete mít komu vysvětlovat, právě ti vhodní nepřijdou.
Snad abyste již na začátku komunikace s kandidátem vytvořil nečernobílý inzerát a oslovil i jiné kandidáty než ty vaše UFA.
Pane a, v diskusi jsem asi 6x poděkoval za zpětnou vazbu a avizoval, že na inzerátech zapracujeme. Vaše poznámky, že to nechci uchopit, že se kritice formy inzerátu bráním atd. znamená buď, že jste mé příspěvky nečetl (což patrně nebude ono, vzhledem k tomu že na ně reagujete), nebo jste prostě UFO :)
Mne nezbývá než se omluvit, že nereaguji na VŠECHNY vaše příspěvky, ale jen na ten jeden jediný, tedy pro upřesnění, konkrétně na ten, co je ve vláknu nad tím mým příspěvkem. A tam opět chcete dávat informace na rovinu až při pohovoru a odbýváte formu inzerátu větou, že sem tam toho moc nevejde.
V jak velkém týmu se u vás pracuje? Tím mířím na onen předposlední bod "žije na vesnici a nechce dojíždět". Většina firmiček beztak úkoly rozděluje jednotlivcům a momentů, kdy je třeba jejich součinnost, je minimum.
Pokud byste uměl zadávat práci úkolově, klesly by vám náklady nejen v samotném zaměstnávání, ale hlavně už při shánění programátora. Protože nač nějaký pohovor, "na základě zkušeností životopisu tady je zadání s tímhle naším ohodnocením. Berete?" A výsledek je to, co stačí posoudit.
Ale, mezera v CV je irelevantní, ptejte se spíše jak ten člověk tráví volný čas, co ho zajímá a co dělá. Ti dobří programátoři tím prostě žijí a je to jejich koníček. Nedokážu si představit Programátora, který by dokázal půl roku nenapsat kód.
Sám jsem za patnáctiletou praxi byl 5 let "bez práce". Dal jsem si třeba roční pauza a cestoval, navštěvoval konference a vypiloval jazyk. Nikdy jsem nešel z jedné práce do druhé, ale vždy jsem si dal několikaměsíční pauza, kde jsem dělal vlastní projekty nebo pomáhal na open source.
– žije na vesnici a není ochoten za prací dojíždět
Jak typicke. Samozrejme ze neni ochoten dojizdet, proc by to delal ? Pokud tam ma stesti s alespon trochu pouzitelnym internetovym pripojenim, tak je to opet jen Vas problem a ukazka, ze vlastne dobreho cloveka az tolik nehledate. Nebo mozna zijete jeste v minulem tisicileti.
P2010: Zkusil jste někdy programátory tímto způsobem zaměstnávat? My ano, opakovaně. A máme s tím spíše špatné zkušenosti. Ač věříme a víme, že existují i vyjímky, většina programátorů externistů, se kterými jsme měli tu čest, měla velmi špatnou pracovní morálku a komunikace byla velmi obtížná. Výsledná efektivita spolupráce mizerná. A o penězích to nebylo...
Proto v tuto chvíli víme, že chceme někoho, kdo bude větší část inhouse. Pokud nás svými kvalitami přesvědčí, že je možné se na něj spolehnout, jsme ochotni bavit se o home office.
Můžete si myslet, že jsme z jiného tisíciletí, ale víme, proč to v tuto chvíli chceme... Inteligentní člověk to respektuje (a třeba usoudí, že to není práce vhodná pro něj – v pořádku), UFO bude mít potřebu nás přesvědčovat o tom, že nevíme, co chceme :) To už známe :)
No o tom ze nevite co chcete se usvedcujete spise sam :-) Chcete spickoveho programatora za podminek, ktere tomu neodpovidaji.
Pokud nás svými kvalitami přesvědčí, že je možné se na něj spolehnout, jsme ochotni bavit se o home office.
Opet jste to nepochopil, Vy musite pusobit presvedcive pokud vam opravdu jde o kvalitniho cloveka, aby byl vubec ochoten se s Vami bavit. A tam je u teto profese home office samozrejmost o ktere se nediskutuje. Chapu ale ze se to dostava do vejce/slepice situace. Trochu to pripomina jine zdejsi caste narky o problemovych najemnicich, ktere si ovsem majitele svymi podminkami a otresnym pristupem vlastne predem cilene vybiraji.
Samozrejme se vam muze povest najit nekoho dobreho, kdo bude prilis "pruzny" a skoci vam na to. Odmenou mu bude neocenitelna zkusenost.
Zase nevybocuje z dnesniho trendu. To je jak HR panaci na Linkedin. Strasne rychle shaneji cloveka na projekt, nastup za tyden nebo vlastne uz vcera, strasne dulezite ... zhrouti se svet, znat jazyky, pozadavky na "znalosti" vsech technologii co jsou na wikipedii, pomalu diplom z MIT nebo 20 certifikatu. Kdyz odpovite ze casove muzete a zeptate se, zda je mozna prace z domova, neodpovi bud vubec nebo ze "tato pozice vyzaduje kazdodenni pritomnost v kancelari". A tak hledaji dodnes ... nebo prijmou ochotne dochazejiciho traktoristu, vsak on nejaky diplom taky najde a za tyden se to PHP prece nauci ;-)
Naprosta inflace vyznamu slov, trochu smutny konec sveta 21. stoleti.
A proč si myslíte, že programátor co půl roku nepracoval "hledá a nemůže najít"? Já po skoro dvanácti letech v jedné firmě mám čím dál tím větší chuť dát si na půl roku voraz.
A jako Javista (JEE) si nemyslím, že by mi za půl roku i rok něco uteklo, zas tak překotný tam ten vývoj není.
...Yarda: Vaše zkušenost jen potvrzuje, co je v článku zmíněno – pokud programátor delší dobu hledá (aktivně hledá a nemůže najít) odpovídající zaměstnání, asi bude někde chyba....
Nevím, na co reagujete, IMHO jsem nenapadal názor, že programátor co chvíli stál, již stojí opodál, jak pravil nějaký klasik - navíc nejsem programátor i když jsem pár prográmků co byly pod úroveň pánů programátorů musel sesmolit (ale nemám tu drzost, abych se tím chtěl živit).
"Seti: Opět díky za názor – pokud poskytnete i nějaké pozitivní typy – co vás v některých inzerátech třeba zaujalo a motivovalo k zájmu o práci, budeme velmi rádi – jak jsme zmiňoval výše, nejsme žádní HR odborníci a víme to."
Při hledání poslední práce jsem po cca dvouměsíčním se přehrabování v hromadách inzerátů psal asi na 5, z toho mi tři odpověděli, jeden jsem zavrhnul hned a ze zbylých dvou jsem si vybral dle mého soudu perspektivnější. Už si nepamatuji přesné znění inzerátu, ale co bylo součástí:
- kdo jsou a koho hledají - zkušeného samostatného vývojáře
- jaké používají technologie, tedy žádné vyžadujeme kde co
- netrvali na konkrétních znalostech - možnost zaučení
- místo flexibilní pracovní doby uváděli, že je jim jedno, kdy a kde budu pracovat, důležitý je výsledek
- odměna uvedena nebyla vůbec, ani jako nadprůměrná :-) akceptovali můj požadavek s domluvou na jedno až dvouměsíční zkušební době
Jako se doporučuje uchazečům zahrát si roli zaměstnavatele, tak já doporučuji zaměstnavatelům podívat se na svou nabídku očima uchazeče. Není třeba být HR specialista, to je dle mého často spíše na škodu. Jen to chce být trošku kreativní a snažit se jednou, dvěma větami na ZAČÁTKU inzerátu zaujmout.
Mimochodem souhlasím s Vámi, že dobrých vývojářů je silný nedostatek. Kam jsem přišel, tam jsem se musel hrabat hromadami velmi často neokomentovaného hnoje bez jakékoliv myšlenky, konceptu, logiky či úvahy do budoucna.
Dobrý den všem,
zkusme to vzít trochu teoreticky (jen tak práci nehládám), ale na bázi Vašeho inzerátu bych o sobě naspal asi toto
Moje znalosti
PHP, .NET, SQL, CSS, jQUERY, Bootstrap a to (dle vzniku samozřejmě) už víc než 10 let
Dále aktivní znalost: Microsft AD, VMWARE, Veeam vše více jak 6 let
Dále mám základy Linuxu, FreeBSD, ZFS techonlogie
Budování LAN, WiFi sítí, kofigurace a pod.
Nikdy jsem neřešil jak dlouho jsem v práci (když můj zaměstnavatel pochopil že pro novou občanku si musím dojít prostě ráno).
No a chtěl bych po Vás 50tisíc nástupní plat.
Jak bych dopadl.
Dobrý den,
určitě jste pro nás zajímavý, mnohé Vaše znalosti a zkušenosti bychom využili. Rádi se podíváme na Vaše projekty a pobavíme o konkrétní možné formě spolupráce – na čem chcete dělat raději apod., neb ze zkušeností, které uvádíte je možné očekávat, že byste nám mohl být přínosný i po jiných stránkách, nejen čistě programování.
Budou nás zajímat i jiné otázky, např. zda jste současnou práci korektně předal/ukončil (naším cílem není tahat někoho z rozjetého projektu, který narychlo nevhodně ukončí).
Chvíli si popovídáme a do 15 minut budeme oba vědět, na čem jsme. Vy budete mít představu o tom, zda byste u nás mohl chtít pracovat, my zase o tom, zda jsme ochotni přijmout Vaše platové požadavky.
50 tis. není nereálných, bude-li tomu odpovídat výkon. To prosím nevnímejte v duchu výše v diskusi uvedeného "výkladového slovníku" – i čerstvý absolvent bez zkušeností má mnohdy podobnou platovou představu a tomu to, přiznávám, těžko dáme. Někdo zkrátka potřebuje na vyřešení úkolu (při stejných platových požadavcích) více času, někdo méně. Efektivitu a styl uvažování v inzerátu neodhalíme, na pohovoru již dost možná ano.
Nicméně máme nějaký platový strop, nutno přiznat, že ty úplně top programátory (s nároky výrazně nad 50 tisíc měsíčně) asi v tuto chvíli nezaplatíme – přecijen jsme startup, který zatím financujeme z vlastní kapsy.
Není-li tedy Váš příspěvek úplně hypotetický, rádi se s Vámi potkáme :)
Děkuji, cítíme hodně podobně, příspěvek hypotetický úplně není informace jsou reálné (opravdu o mé osobě :-)). Chápu, že startup si nemůže dovolit ze začátku úplně platit top analytiky a programátory a alespoň já mám pocit, že každý takový projekt je primárně o nadšení pro tu práci.
Sám jsem vedl několik pohovorů (v inzerátu je jen 50% toho co opravdu dělám) a vím co mi tam chodí za lidi (a to jsem většinou hledal obecného IT žádnou užší specializaci). A upřímně díky Vašemu článku se mi to vybavilo, až jsem se otřásl zimou (vzpomínka na kuchaře, který se hlásil jako IT technik protože uměl zapnout počítač, mě bude děsit asi do konce mé kariéry).
Zo zásady nikdy nevyberám programátorov podľa technológie, ktorú ovládajú. Dobrý programátor sa musí vedieť za pár mesiacov stať profíkom v tom, v čom firma robí a zlému nepomôže ani 10 rokov praxe.
Pri pohovoroch dávam uchádzačom krátke programátorské úlohy v jazyku podľa ich vlastného výberu. Nepovie to síce nič o tímových schopnostiach človeka ani o pracovnej morálke, ale je to dobrý IQ test:) Prejsť týmto kolom je nutná, nie postačujúca podmienka.
Zaujímam sa o skúsenosti a referencie z iných projektov. Chcem vidieť, že uchádzač niečo väčšie už v minulosti postavil. Výnimka platí pre čerstvých absolventov, alebo študentov. Od tých nečakám, že majú za sebou 10 rokov praxe:)
Tento prístup sa mi veľmi osvedčil, mám široko ďaleko najlepších ľudí za veľmi rozumné peniaze (30k-50k).
K testování uchazečů přistupujeme podobně, i na ryze koncepčních otázkách se mnoho "rádobyprofíků" dá odhalit a odfiltrovat.
Jen by mne zajímalo, těch pár měsíců, které se programátor zorientovává v dané technologii mu normálně proplácíte?
(Předpokládám, že se vosy na výše uvedený odstavec opět sletí, ale v naší situaci, kdy potřebujeme rychle vyvíjet, tento čas (ani volné peníze na zaučení) nemáme, proto musíme vybírat lidi, kteří technologie, které používáme, ovládají.)
Tohle je asi o zkušenostech, do jedné práce jsem nastoupil jako C# programátor a za první týden odevzdal projekt v ruby, které jsem viděl poprvé.
Představa zaučovat se několik měsíců na php je absurdní, v php je programátor schopný programovat aplikace do týdne a do měsíce bude 90 % kódu zvládat sám, se zbytkem mu obratem poradí kolegové.
Představa zaučovat se několik měsíců na php je absurdní, v php je programátor schopný programovat aplikace do týdne
Jo, to bude panecku kod. Proc to vlastne jini studuji nekolik let na skole, asi uplne zbytecne.
Pripomina mi to historku z jedne firmy, kde project manager podelal nejaky vetsi kseft, tak z neho "za trest" udelali programatora :-) Inu tak se v CR prece obsazuji pozice.
Ale pán mluvil o dobrém programátorovi, který se samozřejmě naučí PHP za pár dní.
Vysvětlující vsuvka pro lidi, co nejsou z oboru: PHP není programovací jazyk, PHP je skriptovavcí pomůcka ;-)
A na školách se učí programovat, objektově ptogramovat, architekturu systémů apod.
Konkrétní jazyky jsou vedlejší.
A určitě neexistuje škola, kde by studenta několik let učili PHP :-))))
Já teda nevím, školy nemám, ale tvrdit, že když někdo nedělá půl roku tak by měl změnit obor je od vás velmi nafoukané.
Procházet programátorskými pohovory je trochu jiná disciplína, než umět programovat. Já třeba teď nějakou dobu nedělám a můžu říct, že ty pohovorové otázky mi přijdou mnohdy velmi hloupé (např. se ptají na něco co není potřeba vůbec vědět a dá se plnohodnotně fungovat i bez té znalosti s identickým výsledkem), navíc když narazíte na nafoukané lidi na druhé straně, tak je jakákoliv komunikace marná.
Porad fnukaji jak nemohou najit kvalitni programatory. Prvni nesmyslny pozadavek je zcela zbytecne drepeni (nejlepe v preplnenem openspejsu) denne od-do. Druha vec je, ze takoveho clovek odmitaji zaplatit, zatimco kdejaky okravatovany tluchuba co podela na co sahne je na tom platove lepe.
Takze jako vzdy, muzete si za to sami. Dostavate presne to co hledate za danych podminek.
Pisatel článku mě připadá jako typický kravaťácký s prominutím HR mimoň. I když to je mezi HR asi docela běžné. V současnosti je na ÚP asi 500 tisíc lidí nezaměstnaných , těch, co bylo pod různými důvody donuceni se z evidence ÚP odhlásit, ale jinak jsou taky bez práce , se odhaduje na dalších 300 tisíc. Z toho skutečně většina hledá práci, protože málokdo má naděláno plno dětí na dětské přídavky nebo je opálený nebo má žaludek a schopnosti podvádět. A z těch 2500 nebo 3500 Kč na měsíc se skutečně špatně žije. Jsou tam mezi nimi i vysokoškoláci a docela dost kvalifikovaní. Volných je přitom asi 100 tisíc pracovních pozic.
Takový HR mimoň ale stále pracuje tak, že z hromady životopisů hodí do koše: Všechny, kdo jsou bez práce déle než dva měsíce. V případě programátora asi všechny, kdo jsou evidovaní na pracáku. Pravděpodobně taky všechny starší než 40 nebo 50 let. Potom všechny, kdo umí jen něco trochu jiného než inzerát požaduje. potom všechny, kteří se mu nějak nelíbí, má divné jméno , divný mail pro kontakt, divně napsané CV.... A nakonec během dvou hodinek mu zbude tak 5 - 10 životopisů lidí s přesně správnou praxí , přesně podle šablony napsaným životopisem a s těmi udělá během 1 - 2 dnů pohovory. Ty už jsou v pohodě, je to spíš takový odpočinek, protože lidi, co poslali podle šablony napsané životopisy a vzdělání a praxi mají taky všichni podobné jako podle šablony taky na pohovoru odpovídají podobně a předvídatelně. Z těch jednoho vybere a má kandidáta.
Pokud je z personální agentury, má za ty tři dny vyděláno tak 4 - 6 měsíčních platů coby odměnu od klienta, pokud je z firmy, tak prostě jenom prijme nového zaměstnance.
Takže lidi, co mají nestandartní životopis, nestandartně odpovídají atd mají nadále smůlu, jsou nadále nezaměstnaní.
A pokud mimoň nějakého takového standartizovaného uchazeče o práci nenajde, CV těch nestandartních hodí stejně do koše. A přitom řve: NÉÉÉJSOU LIDI!!!! NÉÉÉJSOU lidi!!!!
Tak hned to první - mladý kolektiv. Taky jsem to zažil. Staří co věděli, proč se tohle tehdy udělalo zrovna takhle už odešli, firma se nestarala o to, aby s ní neztratili kontakt a mladí po škole co nastoupili místo nich neměli, od koho by se učili. A konstrukce šla do kopru. Tak jsem jednou přišel do nějakého oddělení, tam zrovna diskutovali, že by cosi mělo být záležitostí konstrukce, tak jsem se zeptal, o jaké konstrukci se mluví, že ve firmě už žádná není.
Personalista říká = Personalista myslí
práce v mladém kolektivu
kolem vás to bude samý mladý zmrd. Vy máte pech, protože jste zestárnul, takže jděte do prdele, nebo si z vás udělají dojnou krávu.
časová nezávislost
budete makat od rána do večera a přesčasy se nebudou platit
motivační program
jednou za rok se pojede na školení, kde vás budou terorizovat psychozmrdi
specialist(a)
člověk, který provádí kolem dokola opakující se jednotvárnou činnost tak dlouho, až zblbne a začne ji dělat automaticky a podvědomě (dále viz Charlie Chaplin, film Moderní doba) a díky tomu ji dokonale pozná
koordinátor
člověk, který běhá po nějakém velkém prostranství (hala, market, staveniště…) a křičí na lidi věty typu „kurva dělej, tohle mělo být hotový už včera“. Synonymum pro funkci „poháněč oslů“.
manažer
všechny profese, které nejsou specialistou ani koordinátorem
nadprůměrné ohodnocení
plat na celostátním průměru
ohodnocení závislé na výkonu
% z prodaného zboží, zpracovaných zakázek apod., zisku firmy/pobočky apod. Pokud subjekt nebude vydělávat, případně veškeré příjmy spotřebují zmrdi na nakupování mobilních telefonů s barevnými displeji a funkcemi MMS, GPS, GPRS, HSCSD, VRT, PRD a SMRT a stříbrných oktávek v kombíku a v tédéíčku (případně i něčeho dražšího), nepřinesete domů vůbec žádné peníze.
jazykové dovednosti
1. umíte nadřízenému manažerovi nebo koordinátorovi vylízat prdel
2. umíte nejméně šest světových jazyků a nemáte potřebu se v nich dále vzdělávat
osobní odpovědnost
obětní beránek, který to odskáče, až se stane průser
cévéčko, C.V., sí ví, sívíčko
papír, na kterém méně emotivně popíšete, kde už s vámi jak vyjebali. Je v principu jedno, co do sívíčka napíšete, protože to zmrdonalisté nečtou. Důležité je, zda je vytištěný správným typem písma na dostatečně kvalitním papíru správnou tiskárnou a je dostatečně barevný.
flexibilita
schopnost dělat každý den něco jiného podle toho, jak vám zmrdi neustále mění zadání úkolu. Děje se tak proto, že sami nevědí, co chtějí.
obchodně technický zástupce
dealer
marketér
dealer
marketingový konzultant
dealer
manažerka úklidu
uklízečka
manažer transportu
dopravák nebo závozník, za zeptání nic nedáte
front office manager
hajzlbába
manager pro direct mailing
roznašeč letáků do schránek
Ani se nedivím, že má problém, aby mu vůbec přišli lidi na pohovor... Já osobně bych takový pohovor nechtěl absolvovat ani v situaci, kdy bych měl žrát z popelnice a tady "bakalář" mi nabízel 2 mega USD ročně jak Goldman Sachs.
Pod něčím takovým si vůbec nedokážu představit pracovat. Navíc je pán asi pěkný paranoik, když předpokládá, že uchazeč je ve skutečnosti "virový sebevražedný atentátník", který se vydal na pohovor jenom s cílem spustit virus na PC při prezentaci :-D :-D
Osobně jak vidím takové chování a to ke komukoliv, nejen ke mě, tak se otáčím na podpatku a jdu do háje...
Navíc pokud chce pán špičkovou znalost, odbornost a výsledky, tak asi nepochopil, že ON je ten malinkej, kdo má ukecávat a ne přijímaný...
Já osobně odvádím perfektní práci a taky jsem byl "bez práce" dokonce rok a půl. Proč? Protože jsem na to prostě kašlal... Dělal jsem jen co mě bavilo, měl jsem téměř pasivní příjem, bydlel ve vlastním (takže téměř nulové náklady) a k tomu krásnou sumu na účtě s šesti nulama, která navíc neklesala.
Takže mě opravdu nic nenutí do toho, abych se někde ponižoval před takovým... "zaměstnavatelem".
A těch 50 000 Kč pro programátora není skutečně nic přehnaného. Já osobně bych chtěl o hodně víc a to ne jako fixní částku, ale jsem zvyklý pracovat za PROCENTA z příjmů. Proto jsem nikdy ani nedělal naprosté krávoviny a ani žádné "vykazování činnosti" a podobně.
V posledním zaměstnání, kde jsem pracoval jako zaměstnanec s fixní odměnou jsem měl plat 176 000 Kč měsíčně a nakonec jsem skončil s tím, že za to buzerování mi to vážně nestojí!
Byl jsem buzerovaný... Protože jsem třeba naprosto zbytečně musel jet 150 km jenom proto, abych tam udělal práci, kterou jsem mohl udělat doma a odeslat.
Pak mě vážně nebavil dozor nad příchody a odchody a nějaké dodržování doby. Když mám práci hotovou, tak proč musím čekat na nějaké hodiny a je problém, když odejdu o půl hodiny dřív? Když té půl hodiny budu hrát Solitaire na mobilu, tak je to jako lepší?
A na závěr to korunovala diskuse o tom jestli jsem pozdravil nebo nepozdravil nějakého pablba z vedení... To byla poslední kapka.
Co kdyby k přijímacímu řízení přišel někdo, kdo by tvrdil, že programovat se naučil na tomhle školení?
http://www.root.cz/zpravicky/neumite-programovat-zacit-se-da-v-kazdem-veku/
Čo to za technik čo sa bojí víru ? :D :D to aby clovek vedel v akom formate doniest prezentaciu :D alebo z dekompilerom budem chodit s instalackou nech vidite čo to robí :D :D si nevieme ustriehnut čo sa s PC deje ? toto akože nehnevajte sa ale nechcel by som u takých ani robiť :D