takhle namachrovane tady prijela Opera. Do inzeratu si ani nedaval "co nabizi". Myslela jsi, ze se vsichni hned poserou. Ja jim napsal jenom ze nemam zajem o praci kvuli tomu (vlastne jsem zadal anti-prihlasku), protoze nic nenabizi a ja myslim, ze spoluprace by mela byt obostranne vyhodna.
Opera pak radsi vypadla z Ceska a sve levne otroky si hleda v Indii, Rusku, Cine..
prekladovy slovnik k nabidkam:
Odpovidajici / adekvatni / kompetitivni odmena = nizky plat
Flexibilní pracovní doba = muzete muklovat od nevidim do nevidim bez priplatku
...
dyt to znate.. to uz clovek umi dekodovat praxi.. zkusenej clovek se na tyhle trapne inzeraty uz vubec nediva a chodi mu "prednabidky" od spickovych firem..
Flexibilní pracovní doba přece nemusí být od nevidím do nevidím. Pokud na daný úkol někdo potřebuje více času, ať pracuje (chce-li) od nevidím do nevidím, stojí-li mu to za to.
A opačně, je-li někdo extrémně výkonný, nechť je v práci jen 6 hodin denně a to třeba v čase 19–01 hod. Pro mnohé zaměstnavatele –možná jako právě pro tohoto – to není problém.
I to může být flexibilní pracovní doba.
Podle mne "flexibilní pracovní doba" není blábol, ale benefit, který já osobně ocením.
Jenomže váš výklad toho termínu se neshoduje s tím, co obvykle myslí inzerent.
Zaměstnavatelé to v lepším případě berou jako "může přijít o hoďku později a odpoledne si to protáhnout", "když ve středu chce jet na kolo a neblíží se deadline, tak ať jede a maká v sobotu".
Pokud vy svůj úkol na týden ve středu budete mít hotov, dostanete prostě další a na mzdě se to neprojeví, leda si vás z dlouhodobého pohledu bude více vážit.
Úkolovou mzdu obvykle neseženete, ne jako zaměstnanec/kontraktor. Já se vážně snažím mít zadání s cenou (vycházející z nějakého odhadu hodin * hodinovka) a pak to řešit svým výkladem flexibilní doby. Což znamená dělat si to doma kdy se mi zachce do nějakého deadline a neřešit čas.
Jenomže takových projektů moc není a pak to končí na tom, že člověk dělá "flexibilně" (ale z pohledu zaměstnavatele) od nevidím do nevidím nebo musí dojíždět na alespoň přibližnou pracovní dobu.
Přitom když srovnám, co dostanu za sezení v kanceláři a co si dovolím vyfakturovat jako čas za práci udělanou z doma, jsem v homeofficu dost bit.
Je zásadní rozdíl mezi flexibilní pracovní dobou a pružnou pracovní dobou. To druhé má oporu v zákoně, to první je nějaký podivný slib. Navíc pokud nepracujete na dohodu o díle nebo na živnostňák, pak máte pracovní smlouvu na hodinový úvazek. Nemůžete odpracovat méně, leda by zaměstnavatel falšoval výkazy. Proto se nestane, že byste "po 6 hodinách mohl jít domů", ale spíše se akceptuje, že nepracujete (sebevzdělávání). Hodiny se ale vykázat musí, chce to zákoník práce.
Z mé vlastní zkušenosti se za "flexibilní pracovní dobou" neskrývá "60 hodin týdně", ale častěji "práce večer a o víkendech". Přes týden není co dělat, člověk zajde do práce leda tak na oběd, ale pak ve čtvrtek obchoďák někomu něco slíbí a buď to musí být "odesláno s pátečním datumem" nebo "musí to mít v pondělí ráno v emailu". Pro mě je "flexibilní pracovní doba" především výstraha a námět na jednu z prvních otázek.
Skoro celý svůj pracovní věk (teď už jsem v důchodu, heč:-D jsem pracoval jako konstruktér. A dospěl jsem k názoru, že konstruktér nejvíc pracuje, když (zdánlivě) nic nedělá - tu něco nakreslí, pak to smaže, chvíli se jen tak prochází nebo si zaskočí na dílnu s kýmsi si o něčem promluvit a když už konečně začne něco dělat až se mu od myši kouří, tak to znamená, že už to hlavní má udělané a ví co má kreslit. Ale vysvětlujte to magorům ...eee managerům. Oni kvalitu jeho práce stejně nedovedou odborně ocenit, maximálně ho sprdnou za to, že nesplnil jejich kategorický příkaz, a nevymyslel kulaté čtverečky.
Nakreslí a smaže?
Na vlastní uši a oči jsem slyšel a viděl, jak nejvrchnější magor ve firmě prohlásil "konec socialismu, kdo udělá chybu, ten si ji ve svém volnu napracuje".
Podotýkám, že ten člověk nikdy v životě nepracoval, tedy ano, jedno léto prodával zmrzlinu ve stánku, o projektování tudíž nevěděl vůbec nic. Ale je to člověk s formálně nejvyššími pravomocemi ve firmě. Vlastně ani s jistotou nevím, jestli tam dělá bílého koně, a vše tomu nasvědčuje, nebo jestli mu tu firmu koupila maminka (s tou byla aspoň občas sranda), jak zní oficiální verze.