Tak jsem si vzpomněl na verše " Vám poděkování a lásku vám, kéž zněly by jak zvony, vždyť j já ne sám, jsou nás milióny". Jen třeba ono EET - když uvařím jeden oběd za 100 s náklady 50 a udělám jich za den 300, tak mám za den neevidovaných 15000 x 20 dnů za měsíc 4,5 mil a za rok neevidovaných 54 a na dani 8, díky.
Myslím, že veřejnost, která se nikdy nevěnovala podnikání má zkreslené představy. Majitel restaurace podle výpočtu pana ing. Makoně ( viz. předchozí příspěvek )
získá za rok díky neexistujícímu EET 54 mil. neevidovaných Kč. Na výrobu těchto
obědů ale musí zakoupit suroviny také za 54 mil. korun a pochybuji, že je získá od
firem bez vystavení faktur. Takže na konci roku účetně eviduje velké množství
zboží, které nemůže uplatnit jako nákladovou položku, protože není z čeho.
Za pět let podnikání by měl v účetní evidenci suroviny za 270 mil. Není možné,
aby si takové skutečnosti někdo kompetentní nevšiml. Dále si neumím představit,
že takový podnikatel dává instrukce svým zaměstnancům, aby neevidovali tržby.
Vše by se obrátilo proti němu. Neevidovat tržby lze na tržnici, v malém rodinném
provozu, ale u firmy s větším obratem to není možné.
To co jste napsal nedává smysl. Protože logicky pokud chce někdo krátit daň v restauraci, tak to vypadá asi takto (zkusím to co nejvíce zjednodušit). Koupíte kuře odečtete si DPH a dáte si ho do nákladů. Z kuřete uděláte řekněme 8 porcí. 4 porce prodáte a zdaníte (nechcete být přece moc nápadný). Ale další 4 porce prodáte a zdanit je "zapomenete". Náklad máte pořád stejný (1 kuře) a deklarujete, že jste z něj udělal jen 4 porce (a to opravdu kontrola z FÚ nedokáže zkontrolovat, kolik porcí skutečně uděláte = kolik toho musíte ořezat, kolik jsou kosti, co se vyhodí, co se neprodá, atd...). Toto je úplně ten nejjednodušší způsob jak se krátí daně. Prostě do nákladů dáváte něco, co tam nepatří. Pak to vypadá asi tak, že majitel restaurace do nákladů dává všechny osobní nákupy potravin. Iťák dává do nákladů všechny nákupy elektroniky. Kancelářské profesy, zas dávají do nákladů všechny nákupy věcí co alespoň vzdáleně můžou být v kanceláři, atd... Jedna věc, kterou tam dávají všichni jsou paušály za telefon, to se domluvíte s operátorem, že celá rodina bude mít jedno vyúčtování a vy pak dáváte do nákladů toto hromadné vyúčtování :) Nedělejme si tedy prosím iluze, že jsou všichni podnikatelé poctiví. Stejně tak ale zase nemůže tvrdit, že jsou všichni nepoctiví. Já jen říkám, že i toto se děje....
Ano, to je případ pro malou firmu, s malým obratem, kde si majitel vše řeší sám.
Vlastník větší firmy nemá zapotřebí manipulovat z kuřaty. A dávat instrukce
pořízeným na podvádění by se mu nemuselo vyplatit. Druhy drobného krácení daní, jak uvádíte, se dějí a dít budou, s tím i úředníci i počítají, tomu se nedá zabránit. Jedinou možností by bylo, aby si stát vážil podnikatelů, neotravoval je neustálými změnami a nařízeními a oni by byli na oplátku loajální a k takovým praktikám by se nesnížili. Ale to je utopie.
Spíš co nemohou hosté u podnikatelů očekávat, když neví jak to chodí a jsou opití alkoholem a zvýšenou cenou? Jsou tak hloupí, že nepodporovat příliš podnikatele jim dělá vrásky na čele a zářezy do života. Každý podnikatel platí dan z výdělku zákazníka a vše, co je mu dáno zákony které ohýbá ku svému prospěchu.
Tenhle dotaz je obrácen naruby. Se ví, že vláda podporuje soukromníky a ne občany z kterých vysává to, co potřebuje.