Volnými živnostmi se stalo provozování cestovní agentury a především průvodcovská činnost v cestovním ruchu. Obě tyto změny velice vítáme!
Velice zásadní a pozitivní je především změna u průvodcovské činnosti, kdy se z živnosti vázané stala nově živnost zcela volná. Nastává tak stav, který platí ve většině zemí původní 15 EU. Čeští občané tak tímto konečně přestali být diskriminováni ve vlastní zemi příliš přísnou českou národní legislativou oproti jiným občanům EU, kteří mohli provádět v ČR zcela volně, zatímco Češi nikoliv. Ve většině zemí původní 15 EU je totiž průvodcovská činnost zcela volnou živností, přičemž platí volný pohyb pracovních sil v rámci EU, čeští občané tak byli zbytečně diskriminováni ve vlastní zemi oproti cizincům. Po našem vstupu do EU totiž platí princip svobodného poskytování služeb v rámci celé EU, který je i do budoucna zcela nespochybnitelný a je zakotven v článku 49 (ex 59) Úmluvy o EU.
Uvolnění podmínek pro průvodcovskou činnost však také zásadně pomůže především českým regionům.
Právě nedostatek jazykově disponovaných českých průvodců především v regionech ČR je velice palčivým problémem současnosti. Praha má turistů dost, ale regiony, kde je více než 40 městských památkových rezervací, po nich často marně touží. A právě tato nová změna zvýší možnost přílivu turistů do mimopražských regionů celé ČR, zvýší zaměstnanost a množství českých průvodců především v regionech. Konečně si tak nyní mohou města, informační centra, památkové rezervace, přírodní památky, cestovní kanceláře apod. proškolovat vlastní specializované průvodce bez nutnosti dojíždět po několik měsíců na drahé kurzy do několika málo školicích zařízení v České republice, které stejně speciální školení na danou úzce specializovanou lokalitu neprováděly.
Navíc, i ve většině původních zemí EU je průvodcovská činnost zcela volnou živností a zatímco tedy např. Němci mohli dosud bez jakýchkoliv zkoušek v ČR provádět, tak Češi v Čechách nemohli. Nyní se tato zásadní "diskriminace Čechů ve vlastní zemi" odstranila. Češi totiž museli doposud ve vlastní zemi absolvovat složité kurzy a školení, přitom spoustu Čechů, studentů, důchodců apod. by si rádi průvodcovskou činností i třeba jen sezonně přivydělávalo, především v regionech České republiky. Podobně se nedostatkem průvodců trápila i regionální města, jelikož tam stejně nebyla žádná vzdělávací zařízení a města navíc potřebovala průvodce jen pro své město, nikoliv pro celou ČR. Průvodce se však v mimopražských regionech celoročně neuživí, nikomu se tak nevyplatilo dojíždět daleko na několikaměsíční drahé kurzy. Regiony tak ve výsledku trpěly totálním nedostatkem průvodců. Nyní si tedy konečně mohou své průvodce sami vyškolit přesně podle svých potřeb a zadarmo.
Nynější změnu vítají i cestovní kanceláře a turisté, jelikož budou mít nyní větší výběr z průvodců a tím se zvýší konkurence a kvalita průvodců a tlak na jejich samovzdělávání a etický přístup k turistům. Nejčastější stížností zahraničních turistů ohledně pražských průvodců totiž bylo to, že průvodci vodí skupiny místo prohlídky po různých obchodech a restauracích, zřejmě za účelem inkasování černých provizí. Přestože na to cestovní kanceláře výslovně průvodce upozorňovali, z důvodu, že je průvodců na některé jazyky nedostatek, nic se v chování některých průvodců nezměnilo. Doufáme tedy, že i tento letitý problém tak bude zvýšenou konkurencí mezi průvodci odstraněn.
Velký prospěch ze stávající úpravy budou mít české turistické skupiny směřující do zahraničí, konečně je tak budou moci ve velké míře provádět čeští průvodci, které si cestovní kanceláře proškolí. Čeští turisté si tak již nemusí povinně příplácet za zahraničního průvodce, který přitom v drtivé většině vůbec neuměl česky.
A co se týče kontroly kvality průvodců, je vše při starém, každý průvodce, který chce, aby si ho cestovní kanceláře více najímaly, tak si může průvodcovský kurz a zkoušky stejně jako doposud zaplatit a udělat dobrovolně, tato možnost zde nadále i nyní zůstává. Navíc, ze zákona má zodpovědnost ten, komu klient za službu platí, tedy cestovní kancelář, městské informační centrum apod., klient se tak nemusí ničeho obávat, jak cestovní kanceláře, tak i města si kvalitu svých průvodců ohlídají.
Tomio Okamura
člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur - AČCKA, www.accka.cz