Autor bud zamerne nebo z neznalosti, tezko rici, co je horsi, smesuje licencni monopoly s tzv. prirozenymi monopoly a pak jeste firmami s docasnou technologickou vyhodou. Coz je asi tak stejne, jako holinky a hodinky. Prirozeny monopol se vyznacuje subaditivitou nakladu (coz je vlastnost technologie daneho odvetvi) zatimco licencovany monopol muze mit nakladovou krivku uplne jakoukoliv, kdezto firma s technologickou vyhodou ma nakladovou krivku nizsi nez konkurenti v relevantnim definicnim oboru. A ackoliv charakteristiky nejsou navzajem vylucne, neznamena to, ze lze vse smichat do jednoho pytle.
Děkuji za připomínku.
Nicméně nesměšoval jsem nic. Že zmíním v článku více věcí, neznamená, že je směšuji.
Hezky jste se odbornou terminologií rozepsal o nákladech jednotlivých tržních struktur, ale nějak jste neřekl, proč to píšete. Hlavní myšlenkou článku byla skutečnost, že antimonopolní hospodářství nechrání hospodářskou soutěž, ba naopak. Mnohdy totiž útočí na přirozené monopoly, které rozhodně hospodářskou soutěž nepoškozují a nechává bez povšimnutí (logicky, když se jedná o dva státní útvary) licencované monopoly, které hospodářskou soutěž poškozují, resp. ji úplně v daném odvětví ničí.
Pokud Vás toto téma více zajímá, doporučuji články Murray Rothbarda, či Pascala Salina. Či z druhé strany názorového spektra od Jonathana Bakera.
S pozdravem
Daniel Morávek
Tak polopaticky, proc jsem to psal. Protoze tak jako lekar na horecku pouziva jiny lek podle typu nemoci i pripadna reakce statu (nebo lepe regulatora) na dominanti nebo monopolni postaveni zavisi na strukture trhu. Ovsem regulator nesmi delat nic jineho, nez je urceno zakonem.
Uloha regulatora je dana legislativou, tedy nevim, proc utocite na UOHS. To je jako utocit na policajta, ze pokutuje jizdu na zelenou modrym autem, pokud bude v zakone o silnicnim provozu, ze modra auta smi jen na oranzovou. Policajta v takovem pripade sice nemusim mit rad, ale on si ten predpis nevymyslel.
Pokud vas zajimal pouze jeden typ monopolniho postaveni, mate psat jen o nem, spravne ho nadefinovat a vymezit. Ostatni jen (zamerne ci zbytecne) mate ekonomie neznale ctenare.
A pokud zastavate nazor, jak plyne z vasi reakce, ze ani prirozeny monopol (dle striktni definice subaditivity nakladu) neni vhodne regulovat, doporucuji pres deset let stare materialy britskeho OFTELu, kde hezky ukazuji (na realnych datech), ze deadweight loss muze byt i o rad vyssi nez monopolni zisk.
preci vam musi byt jasne, ze az se monopolem stanou, tak uz to neplati - obvykle si pak mohou delat se zakaznikem co chteji.. proto k monopolu nema dojit.