Vlákno názorů k článku Co škodí hospodářské soutěži? Hlavně antimonopolní zákony od Mr. Zdeeck - Člověče, jste blázen? Máte vůbec vhled do odvětví, které...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 9. 2008 13:10

    Mr. Zdeeck (neregistrovaný)
    Člověče,

    jste blázen? Máte vůbec vhled do odvětví, které se s monopoly utkaly? Kartel že není špatný? To má být vtip? Směšujete realitu našeho AM úřadu a pozadí problematiky.

    Proboha, podívejte se na Microsoft, který svým monopolním postavaním společně se patentovými zákony a zákony o intelektuálním vlastnictví drží pod krkem každou vládu na světě (a tučně na tom vydělává - v TOP100 je vlastně od 80. let) - bez antimonopolních zákonů není cesta, jak se ho zbavit. Pro rozebrání problematiky byste samozřejmě musel také vědět o technických detailech, což od člověka se vzděláním (odhadem) z nejtěžšího gymnázia v republice, tedy VŠE, neočekávám. Monopol hájíte vstupem jiných dodavatelů na trh v případě navýšení cen monopolem, jenže v hi-tech toto prostě nelze, protože monopol si za tu dobu už vybudoval vendor lock-in. On totiž monopol na výrobu bot či podobné komodity se od monopolu v hi-tech (které jsou v dnešní době pravděpodobně nejproblematičtější) značně liší jak šířkou tak hloubkou problematiky.
  • 26. 9. 2008 10:45

    gofry (neregistrovaný)
    Môžeš prosím napísať, v čom má MS monopol? Ďakujem.

    V operačných systémoch to zrejme nebude, tam je Linux, Sun, MacOS, BSD, rôzne unixoidné OS atď.
    V kancelárskych balíkoch to tiež nebude, tam je napríklad OpenOfice.org, Google Docs.
    V emailových klientoch to tiež nebude, tam sú milióny webových klientov, thunderbird, opera, the bat, atď atď.
    V OS pre mobily to tiež nebude, tam je napr. Symbian a Android.
    Na poli webových prehliadačov to tiež nebude, tam je Firefox, Opera, Chrome, Safari, Konqueror atď.

    Tak kde má ten MS monopol?
  • 26. 9. 2008 10:56

    Mr. Zdeeck (neregistrovaný)
    Chápu vaši argumentaci - v exaktním slova smyslu monopol znamená jediného výrobce. V přeneseném významu (který je popravdě zrovna v tomhle případě daleko aktuálnější) jde o dodavatele, který má masivní penetraci trhu, což v případě M$W na desktopech je někde kolem 95%. Problém je v tom, že přestože ostatní nabídnou stejně dobrý a levnější systém, neprosadí se (tudíž princip volného trhu nefunguje), protože je v platnosti právě ten pitomý vendor lock-in (který podporován patentovým a autorským právem). Prostě pokud na výběrové řízení kancelářského software pro státní správu bude podmínka, která bude zmiňovat jednu firmu, _nemůže_ fungovat volný trh už z principu. Je to stejné, jako by byla výběrovka na nové vozy Policie ČR a v podmínkách by bylo "na vozy je možné navléknout gumy od Chrysler Motors 19,4345 palce", přičemž by žádný jiný automobilový dodavatel než Chrysler takovýto šílený rozměr nevyráběl a vyrábět nesměl, protože je to patentovaný rozměr.
  • 26. 9. 2008 11:36

    gofry (neregistrovaný)
    Ale to potom plačeš na zlom hrobe. MS nevytvára zákony ani nezadáva výberové konania. To robia občanmi volení zástupcovia. Tým treba smerovať výčitky, nie Microsoftu.

    Jediné, o čom by sa dalo diskutovať je "ostatní nabídnou stejně dobrý a levnější systém, neprosadí se". Lenže ako ty vieš, že ten nový produkt je "stejně dobrý a levnější"? Veď keby to tak bolo, tak na neho ľudia prejdú. Lenže oni neprechádzajú. To znamená, že ten produkt sa im neoplatí používať. Áno, keby ešte žiadny systém nepoužívali, a rozhodovali by sa pre úplne nový, možno by si vybrali non-MS produkt. Lenže v takejto situácii oni nie sú. Tj. ak chce niekto pretlačiť svoj produkt, musí poskytnúť nielen samotný produkt, ale aj nejaký spôsob, ako na neho prejsť.

    Je prirodzené, že sa firma snaží o lock-in. O to sa snažia všetci, nie len MS. Bohužiaľ najviac sa o lock-in snaží samotný štát. U neho je to však ešte horšie, pretože ťa môže donútiť fyzickou silou a často to aj robí.

    Je pravda, že niektoré firmy budú mať na trhu veľmi silnú pozíciu, dokonca takú, že môžu ovplyvňovať nejakú časť trhu. Nikdy to však nebude veľká časť trhu, ale úplne mizerná. Bojovať proti tomu tým, že nejakej organizácii dáme možnosť ovplyvňovať absolútne celý trh je cestou do pekiel, aj keď s dobrým úmyslom.
  • 29. 9. 2008 11:48

    Mr. Zdeeck (neregistrovaný)
    Pozor, ja pláču na tom dobrém hrobě (Microsoft je něco jiného :http://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Microsoft) - díky stupidním zákonům jsme se do tohoto stavu dostali. Pokuď máme zákony, které omezují hospodářskou soutěž (tj. zmiňované patentové právo), a je rozhodnutím je udržovat, zcela logicky musí být na druhé straně zákony, které kompetici musí podporovat. Ať se nebavíme jen o software, vemte si např. biotech - jedno z nejbohatších odvětví vůbec. Představte si, firma vyvine nějaký preparát, přičemž má na jeho používání, díky patentovému právu, exkluzivní možnosti po dobu desítky let. Vyrábí preparáty, prodává licence, atd. Nemyslíte, že by bylo pro zákazníka lepší, aby preparát vyvinulo více firem v malých krocích, než jedna firma ve velkém kroku, z něhož bude žít desítky let? Ja myslím, že určitě ano a že by se to pozitivně promítlo do ceny. (ono když má člověk garantovány práva na 20 let, tak se s cenou dá dělat opravdu cokoli). Ano, může za to patentové (a místy i autorské) právo, které uměle vytváří monopoly, ale v tom případě musíme mít i zákony na jejich rušení.

    On je i problém v generalizaci dle odvětví - automobil jedné značky jde nahradit automobilem druhé značky bez větších problémů - člověk s řidičákem musí umět řídit obě. Nahradit jeden SW druhým bez rozpoznatelného rozdílu z principu nejde.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).