Asi od státu fakt chcete moc .... Velmi často mám dojem, že stát a politici jsou radši, kdyby byl člověk evidovaný na ÚP a nedělal nic, protože když se staráte sám o sebe a třeba i z "donucení" (např. věkem, protože vás nikde při věku 50+ nechtějí) začnete podnikat, je často o nervy.
Ideální bude úplně zrušit daň z příjmu. Lidem zůstane víc peněz a nikdo sde nebude cítit znevýhodněný.
Jinak zaměstnanci dost často vidí jen nižší odvody OSVČ, ale nechtějí vidět, že OSVČ nemá placenou dovolenou a nemocenskou a sám si musí sehnat práci. Kdyby to opravdu bylo takové terno, tak by přece všcihni zaměstnanci ukončili závislý pracovní poměr a stali by se OSVČ, nebo ne?
Ale ono je jádro pudla právě v tom, že ty podmínky takové nejsou a postihy za švarcsystém existují. Což je konec konců v pořádku, protože švarcsystém zastírá skutečný právní vztah, kterým je závislá práce, s prakticky nulovými vlastními náklady (a nikoli práce vlastním jménem na vlastní odpovědnost a zejména na vlastní účet).
Když někdo "hákuje v Kolbence" na "živnosťák" na stroji "zákazníka", s nářadím "zákazníka", v montérkách "zákazníka" a v pracovní době, kterou opět určil "zákazník", tak to prostě není OSVČ ani omylem...
Jinak myslím, že se ten podíl "švarcáků" docela přeceňuje, protože sám jsem se s tím reálně nepotkal. Jedině snad s výjimkou stavebnictví. Ale i to je otázka, protože šlo většinou o sezonní a nikoli dlouhodobé práce. A ti možní "švarcáci", alias subdodavatelé, měli stejně ve své režii obvykle k ruce nějakého toho člověka na DPP či DPČ. Čili ve finále stejně neměl své jisté, musle sháněkt zakázky a prostě se "starat".
Podil svarcaku se vubec neprecenuje. Jeste nedavno jsem taky delal jako OSVC. Pak jsem musel prejit na zamestnaneckou smlouvu a zamestnavatel ted musi solit o desitky tisic vic. Znam spoustu lidi, kteri takhle delaji - pro jednoho zamestnavatele/zakaznika, ale "na sebe". Ten rozdil ve zdaneni(a hlavne pausaly) je proste uplne zcestny. Ono kdyz vam k praci staci PC a pripojeni k netu a mate vydajovy pausal 60%, tak tech 60% jsou proste nezdanene penize navic. V podstate kazdy kravatak muze delat jako OSVC, pokud s tim nema zamestnavatel problem.
Problém je, že stát má příliš mnoho peněz a to podporuje vznik početných parazitních vrstev, pro které nebude peněz nikdy dost. A kdyby jich dost náhodou bylo, tak se sem parazité stáhnou odjinud. Viz Německo. Tudy cesta nevede. Naopak, státu je třeba ubrat peníze, aby se paraziti na státu závislí museli postarat sami o sebe. I firmy to mají mít složitější, aby byly tlačeny k vyšší efektivitě. Dnes taky příliš parazitují na státních zakázkách a dotacích, jsou více vzdáleny trhu, než je zdravé.
"Kdyz se zrusi postihy za svarcsystem, tak do toho okamzite pujdou vsichni. Akorat pak jaksi nebude z ceho financovat stat."
Ještě nikdo mi neřekl, co tak úžasného dělá stát pro občany, aby bylo nutno jej mít v současné neskutečně přebujelé podobě, tedy kromě buzerace a znepříjemňování životů. Jsem přesvědčen, že drastické snížení daní a drastické zeštíhlení státu by ničemu neuškodilo, spíše naopak.
Reg: Nerozpatlávej to! A co nám oplátkou kdy dali oni?
Xerxes: Vodovod?
Reg: Co?
Xerxes: Vodovod.
Reg: Ano, to nám dali. To je pravda.
člen komanda #3: A kanalizaci.
Stan: Jo, kanalizaci! Pamatuješ, jak to tu vypadalo předtím?
Reg: Uznávám: dvě věci udělali.
Matouš: A silnice.
Reg: Tak pochopitelně. Silnice jsou bez debat, ne? Ale kromě kanalizace, vodovodu a silnic...
člen komanda #1: Zavlažování.
Xerxes: Vzdělávání.
člen komanda #2: Zdravotnictví.
Reg: Výborně, rozumná řeč.
člen komanda #1: A víno...
komando: No jo! Pravda!
Francis: To by nám fakt chybělo, Regi, kdyby Římani odešli.
člen komanda #1: Lázně!
Stan: Ulice jsou v noci bezpečný.
Francis: Na pořádek, to jsou kosi! A ve štatlu jako je náš...!
Reg: Ale vyjma kanalizace, lékařské péče, vzdělávání, vína, veřejného pořádku, zavlažování, silnic, zásobování pitnou vodou, co dobrého nám přinesli?
Xerxes: Přinesli mír!
Reg: Jdi s mírem do háje!
Můj návrh je zrušit postih za švarcsystém a zároveň zrušit paušály. Pak švarc zaměstnanci budou platit odvody ne z 40 % příjmu, ale skrz minimální náklady z 90 - 100 %, čím se odvody srovnají a zanikne důvod švarcsystém postihovat.
A dále zjednodušit vše tak, aby pro skutečné živnostníky vykazování skutečných nákladů neznamenalo takový problém.
Ono by úplně stačilo vrátit paušály tam, kde byly, nežli je takto nesmyslně nastavila první Kalouskova vláda. Problém není v paušálech, ale v jejich výši. Při rozumném nastavení plní jejich deklarovaný důvod: zjednodušení účetnictví a daňových výkazů.
Jinak zrušit paušály by znamenalo, že:
- Zaměstnavatelé by přišli o jistotu otroků, kteří jim nemůžou 2-3 měsíce utéci. Budou proti! Potichu, nahlas to neřeknou, ale v pozadí o to důrazněji.
- Lidé by si mohli snížit daňový základ o náklady na dojíždění do práce. Znamená to snížení příjmu státního rozpočtu.
- Konec stravenkářského kšeftu, což by bylo pro státní rozpočet, i bilanci státu vůči zahraničí o 5 miliard ročně příznivé, protože v tomhle nesmyslu jedou téměř výhradně zahraniční firmy.